win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 20 από σύνολο 475

Threaded View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #11
    Τεχνίτης
    Εργοδηγός Δομικών Εργων
    Το μέλος seismic δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.12.2009
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Αναρτ.
    658
    Εύσημα

    έδωσε
    80
    έλαβε
    22
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Ας εξετάσουμε διεξοδικά αν οι κατασκευές που σχεδιάζονται σήμερα, είναι πακτωμένες με το έδαφος.

    Οι μηχανικοί θεωρούν την πάκτωση της σχεδιαζόμενης κατασκευής δεδομένη.
    Αν η κατασκευή έχει και ένα ή δύο υπόγεια με περιμετρικά τοιχία, η πάκτωση της κατασκευής θεωρείται δεδομένη.
    Είναι όμως πακτωμένη??? ή μήπως η πάκτωση που πιστεύεται είναι μια ψευδαίσθηση?
    Περιμένω να απαντήσετε εσείς σε αυτό το ερώτημα, για να γίνει διάλογος.
    Αν δεν απαντήσετε, θα πω την άποψή μου.
    Ας αρχίσουμε ...
    Όταν το υποστύλωμα αλλάζει κλίση κατά την ταλάντωση, αναγκάζει την δοκό ή την κοιτόστρωση, να σηκώσει όλη την κατασκευή....φυσικά τα στατικά φορτία είναι τόσο πολύ μεγάλα, που αυτό είναι αδύνατον να συμβεί.
    Συμπέρασμα...είναι δεν είναι η κατασκευή πακτωμένη, δώρον άδωρον διότι έτσι και αλλιώς η βάση θα παραμείνει καρφωμένη στο έδαφος λόγο στατικών φορτίων.
    Οπότε...η πάκτωση ολόκληρης της κατασκευής στα πρανή της θεμελίωσης, δεν επιδρά ούτε θετικά, ούτε αρνητικά στην απόκριση της κατασκευής ως προς τις πλάγιες φορτίσεις του σεισμού.
    Οπότε μια βαθιά θεμελίωση, δεν αντικαθιστά την χρησιμότητα του υδραυλικού ελκυστήρα.
    Γιατί??
    Διότι ο υδραυλικός ελκυστήρας δεν ασχολείται με την πάκτωση ολόκληρης της οικοδομής, αλλά με την πάκτωση κάθε ενός υποστυλώματος ξεχωριστά.
    Προσθετικά οι αποκρίσεις των πακτωμένων υποστυλωμάτων, συναθροίζουν την γενική απόκριση του φέροντα προς την πλάγια φόρτιση του σεισμού.
    Αυτή η μέθοδος έχει πολλά πλεονεκτήματα διότι
    1) Δεν έχει ανάγκη τον κόμβο για να έχει απόκριση στον σεισμό.
    2) Δρα σαν ενιαίο υποστύλωμα καθ όλον το ύψος του κτηρίου, και η αντίδραση στο δώμα και στο ( Π ) της βάσης, δημιουργεί κάθετες τέμνουσες οι οποίες είναι πολύ μικρές, συγκρινόμενες προς την αντοχή της κάθετης διατομής του υποστυλώματος.
    Δηλαδή οι ως τώρα σχεδιαζόμενες κατασκευές, αποτελούνταν από υποστυλώματα και δοκούς, όπου ενώνονταν στους κόμβους, οπότε η μοναδική απόκριση του φέροντα προς τον σεισμό ήταν ο κόμβος.
    Εγώ με την κάθετη προένταση ή πάκτωση εισάγω μία πρόσθετη και μεγαλύτερη απόκριση προς τον σεισμό, η οποία είναι η αντίσταση του δώματος και της βάσης, προιόν της πάκτωσης δώματος και εδάφους.
    Αν έχουμε ένα υποστύλωμα μέσα στο έδαφος της βάσης, και το τραβήξουμε με έναν φορτωτή, θα αντέξει 200 με 300 κιλά έλξη.
    Αν το πακτώσουμε με το έδαφος, θα αντέξει πολλαπλάσια έλξη.
    Αν εφαρμόσουμε σε αυτό προένταση μεταξύ δώματος και εδάφους, θα αντέξει υποπολλαπλάσια έλξη από το πρώτο υποστύλωμα.
    Αυτό σας προσφέρω με την ευρεσιτεχνία, μία έξτρα πολλαπλάσια αντίσταση του κάθε υποστυλώματος ως προς τοις πλάγιες φορτίσεις του σεισμού. ( + την υπάρχουσα απόκριση των κόμβων την οποία δεν αναιρεί η δική μου ευρεσιτεχνία. )
    Την χρειάζεστε αυτήν την έξτρα αντίσταση ναι ή όχι?
    Για πέστε μου φίλοι μου, που είμαι παράλογος και ανίδεος όπως ισχυρίζεται ο φίλος μου ο civ
    Ή αν θέλει ας μας εξηγήσει επί του συγκεκριμένου ερωτήματος ο ίδιος.
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη seismic : 11.05.2013 στις 00:14

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 13
    Τελευταία Ανάρτηση: 02.10.2014, 08:59
  2. N.4014/11: Κτίσμα εκτός σχεδίου τοποθετημένο εντός πλαγίων αποστάσεων
    Από το μέλος Patrick στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταία Ανάρτηση: 07.02.2012, 11:46
  3. Κάτοψη σχήματος Γ - Όπλιση πλάκας και μόρφωση φέροντα οργανισμού
    Από το μέλος sundance στη θεματική κατηγορία Σκυρόδεμα - ΚΑΝΕΠΕ
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταία Ανάρτηση: 19.02.2010, 18:27
  4. Λογισμικό για τη μελέτη φέροντα οργανισμού ναών
    Από το μέλος SMBD στη θεματική κατηγορία Στατικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία Ανάρτηση: 16.01.2010, 18:00
  5. Φρεάτιο ανελκυστήρα-θεμελίωση
    Από το μέλος sundance στη θεματική κατηγορία Σκυρόδεμα - ΚΑΝΕΠΕ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταία Ανάρτηση: 08.01.2010, 20:26

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •