Προτείνω όταν μιλάμε για τον λυγισμό να χρησιμοποιούμαι σε παρένθεση τις αγγλικές συντομογραφίες για να ξέρουμε ακριβώς για τι μιλάμε.

Καμπτικός λυγισμός = flexural buckling (FB)

Στρεπτοκαμπτικός λυγισμός = Torsional Flexural buckling (TFΒ) είναι γενική περίπτωση των
Στρεπτικού λυγισμού =Torsional buckling (TB) και
Πλαγιοστρεπτικού λυγισμού = Lateral Torsional Buckling (LTB)

Είναι ακριβέστερο να χρησιμοποιούμε τον όρο πλαγιοστρεπτικός λυγισμός έναντι του γενικότερου στρεπτοκαμπτικού, σε ευθεία αναλογία και με τους ευροκώδικες.

Επιπλέον όσοι ασχολούνται με τα λεπτότοιχα θα ξέρουν και τον όρο distortional buckling, o οποίος δεν ξέρω πώς μεταφράζεται.

Παράθεση Αρχική ανάρτηση από palex Προβολή Ανάρτησης
Nα επανέλθουμε λίγο στην λάμα -εγκάρσια νευρωση που συγκολλείται στο κορμο και ενώνει το ανω και κάτω πέλμα;
Γιατί θεωρείτε ότι στο σημείο που τοποθετείται δεσμεύει τον στρεπτοκαμπτικό λυγισμό;
Εγώ λέω ότι δεν μετράει για δέσμευση στον πλαγιοστρεπτικό (LTB) παρά μόνο στον καμπτικό λυγισμό (FB) στην εκτός επιπέδου δ/νση. Το έχω διασταυρώσει με αρκετές βιβλιογραφικές αναφορές. Για να λειτουργήσει ως δέσμευση σε LTB χρειάζεται και την αντηρίδα του.

Παράθεση Αρχική ανάρτηση από palex Προβολή Ανάρτησης
σε αντιθέση με την αντηριδα η οποία ως ενα σημείο περιορίζει την στρεψη της συνολικής διατομής.
Θεωρούμε ότι δεν έχουμε στρέψη.

Παράθεση Αρχική ανάρτηση από palex Προβολή Ανάρτησης
Αλλα παλι αυτό ειναι δύσκολο να το εισάγεις στο μοντέλο, εφόσον ελέγχεις το συνολικό ζύγωμα για καμπτικό λυγισμο κατα τον ισχυρο αξονα πώς θα δεσμευσεις την δυνατότητα στρπτκ λυγισμού από τεγίδα σε τεγίδα;
Κάθε πρόγραμμα έχει τον τρόπο του. Στο Robot είναι εύκολο, στο Instant ας πούμε ότι σπάζεις το ζύγωμα σε 4 κομμάτια, δεν μπορείς να βάλεις μήκος σε λυγισμό εντός επιπέδου x4 σε κάθε κομμάτι ξεχωριστά για παράδειγμα; Και στο ETABS κάτι παρόμοιο έκανα, αλλά χρησιμοποιώ το Robot αρκετά χρόνια και δεν θυμάμαι ακριβώς πώς το αντιμετώπιζα, πάντως αν παίξεις με τους συντελεστές λυγισμού αντιμετωπίζεται.

Παράθεση Αρχική ανάρτηση από palex Προβολή Ανάρτησης
Οι συντελεστές C κτλ των πινακων για στρπτ λυγισμό δεν νομίζω να καλύπτουν αυτή την περίπτωση ενδιάμεσων στρεπτικών δεσμεύσεων, πρεπει βέβαια να τα ξαναδιαβασω αυτά γιατι τα έχω ξεχάσει.
Ο υπολογισμός του C και άρα και του Mcr έχω την αίσθηση ότι είναι προβληματικός σε όλα τα προγράμματα και ότι πρέπει να κάνεις επιλογές με το χέρι. Δεν το υπολογίζει δηλ. το πρόγραμμα ανάλογα με συνοριακές συνθήκες και την φόρτιση.