Παράθεση Αρχική ανάρτηση από SIRADRAB Προβολή Ανάρτησης
Θεωρείτε όλη αυτή την διαδικασία (μαλλιοτράβηγμα θα έλεγα) των ''φορολογικών'' ότι εμπίπτει στο αντικείμενο του επαγγέλματος του μηχανικού?
Παράθεση Αρχική ανάρτηση από SIRADRAB Προβολή Ανάρτησης
Πόσο χρόνο γενικά μας ''τρώει''?
Παράθεση Αρχική ανάρτηση από SIRADRAB Προβολή Ανάρτησης
Τι δουλειά έχει ο μηχανικός με το ΚΗ ψήφισμα, με το ΙΚΑ, με το ΕΚΚΟ, τον ΟΓΑ, το ΕΜΠ, με στατιστικά δελτία, με..με...?
σε αυτους τους προβληματισμους σου, απαντησα οτι δεν εχει καμμια σχεση το αντικειμενο με τον μηχανικο, και κακώς σε απασχολει, αφου ειναι υποχρεωση του εργοδοτη απο το νόμο. Αλλο που δεχεσαι εσυ να τα κανεις. Απο κει και περα προφανως ο εργοδοτης θα φορολογηθει για το κατασκευαστικο εργο που ξεκινα. Αλλα αυτα ειναι γενικοτερα θεματα.

Επισης σου ανεφερα απο σχετικη εμπειρια μου στο εξωτερικο, πως ναι, γραφειοκρατια ειδικα για οικονομικα θεματα υπαρχει και εκει, και ναι, και εκει την αναλαμβανει ο project manager καθε εργου και οχι αμεσα ο πελατης, στην Αγγλια πχ που εχω εργαστει εγω ο αρχιτεκτονας του εργου εχει ευθυνη να παρακολουθει τα οικονομοτεχνικα θεματα σαν agent του ιδιωτη και να τον ενημερωνει για τις κινησεις του.


Παράθεση Αρχική ανάρτηση από SIRADRAB Προβολή Ανάρτησης
Μας έχουν κάνει να μην βλέπουμε την ταλαιπωρία και να μιλάμε για το αν είναι του εργοδότη ή όχι! Που αλλού συμβαίνει αυτό?
ταλαιπωρια δεν ειναι, αν νιωσεις οτι πληρωνεσαι για αυτο. συμφωνεις? εγω ετσι τα βρηκα με τον εαυτο μου, και το ιδιο κανουν και πολλοι συναδελφοι.