win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 19 από σύνολο 19

Threaded View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Theo
    Εγγραφή
    19.10.2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    169
    Εύσημα

    έδωσε
    60
    έλαβε
    25
    Αρχεία

    Λήψεις
    38
    Ανέβασε
    10

    Προεπιλογή Επισκευή και ενίσχυση φέρουσας τοιχοποιίας

    Τον τελευταίο καιρό τρέχω μια μια ανακαίνιση - επισκευή ενός κτιρίου κατασκευασμένου περί το 1925.

    Το κτίριο ήταν εγκαταλελειμμένο και δεν χρησιμοποιούνταν εδώ και 12-15 χρόνια τώρα.
    Θα δώσω κάποια στοιχεία και θα ήθελα τη γνώμη συναδέλφων όσον αφορά περισσότερο στην αντιμετώπιση ζημιων που έχει παρουσιάσει το κτίριο.


    Γεωμετρικά στοιχεία:
    Κάτοψη σχήματος Γ σε διαμπερές οικόπεδο με σχεδόν 100% κάλυψη. Διαστάσεις φαίνονται στο dwg που επισυνάπτω.
    Μη κανονικότητα τόσο καθ' ύψος όσο και η στην κάτοψη. Υπόγειο στην κύρια όψη και στην οπίσθια το υπόγειο αυτό είναι ισόγειο.

    Σύστημα κατασκευής:
    Περιμετρικά όλοι οι εξωτερικοί τοίχοι είναι φέρουσα λιθοδομή με λίθους ακανόνιστου σχήματος και σε κάποιους εξ αυτών εσωτερικα υπάρχει μια σειρά ή και δύο τουβλίνα (συμπαγές τούβλο με βαθούλωμα-εγκοπή και στις δύο ή στη μία πλευρά).

    Το κεντρικό κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο και μια ζώνη ουσιαστικά στο κέντρο της κάτοψης έχει γίνει από οπλισμένο σκυρόδεμα της εποχής. Τσέρκια ανά 40 και 4 κολωνοσίδερα στα άκρα μάλλον Φ14 που σήμερα έχει γίνει Φ24.

    Στην υπόλοιπη κάτοψη και στη μικρή διάσταση αυτής υπάρχουν ισχυροί (γαιδουρένιοι) δοκοί χαντρωμένοι μέσα στην περιμετρική φέρουσα.

    Όλοι οι εσωτερικοί τοίχοι είναι φέροντες από οπτόπλινθους συμπαγείς (τουβλίνα) και τα πάχη ποικίλουν. Από 15 εκατοστά έως και 40-45 εκατοστά.



    Οι πλάκες είναι 3 ειδών:

    1) διπλά Τ σαν διαδοκίδωση και μέσα χωνεμένα τουβλίνες. Πάνω από αυτές μια φλούδα 2-3 εκατοστά γαρμπιλομωσαικό που είναι και το τελικό δάπεδο. Τα δάπεδα αυτά περιορίζονται στους χώρους που τα κατ;ακόρυφα στοιχεία είναι από beton. Δλδ στους διαδρόμους - λουτρά - κουζίνες.

    2) Όλα τα άλλα δάπεδα είναι ξύλινο καρφωτό παρκέτο επί ισχυρών δοκών ξύλινων (70Χ70) ανά 70 εκατοστά περίπου στη μικρή διάσταση των πλακών που δημιουργούνται και οι δοκοί χαντρωμένοι στους τριγύρω φέροντες.

    3) Πάνω από τα λουτρό και κουζίνα δημιουργείται και άλλη στάθμη με πλάκα μπετόν ελαφρά οπλισμένη, δημιουργώντας πατάρι περίπου στο 1,60 μέτρα καθαρό ύψος.


    Διαζώματα αν μπορούσα να θεωρήσω έχω μόνο από μεταλλικές δοκούς σε υπέρθυα και όχι ενδιάμεσα στους φέροντες.
    Μεταλλικές δοκούς διπλές ή μονές. Πόρτες και κασώματα αγκυρωμένα στους φέροντες με τζινέτια σιδερένια ή ξύλινες σφήνες.


    Εδώ και 1 μήνα το γδύνω και ελέγχω και προχωρώ.

    Παθογένεια:

    Μπετά:
    1) μπετόν χάλια.
    2) οπλισμός οξειδωμένος.
    3) απώλεια επικάλυψης και εντονότερη οξείδωση.
    4) Εξώστες με φουρούσια μπετόν σε άθλια κατάσταση. Οι εξώστες στατικά δεν είναι πρόβολοι αλλά οι πλάκες απλά εδράζουν στα φουρούσια και είναι οπλισμένοι.

    Φέροντες:

    Τουβλίνα είτε από γραμμή παραγωγής είτε από επι τόπου κατασκευή. Λάσπωμα με πολλή χώμα και σχεδόν καθόλου ασβέστη. Στο χέρι τρίβει όπως το ψωμί. Αργιλοκονίαμα θα το έλεγα αλλά πολύ χώμα βρε παιδί μου.
    Σε πολλά σημεία εχουν αρμούς (δεν είναι πλεγμένα) και έχω κατακόρυφες ρωγμές.
    Αποδιοργάνωση τοιχοποιίας και σαθρά επιχρίσματα όπως και λάσπωμα.

    Καθιζήσεις το κτίριο δε δείχνει εως τώρα.

    Ρωγμές μόνο από κάμψη δεν έχω.

    Όλες τις άλλες τις έχω :

    διάτμηση, διαγώνιο και καμπτικό εφελκυσμό, καθώς και τοπική σύνθλιψη φέροντος τοίχου στο επίπεδο +0,00.


    Η αντιμετώπιση παρά τις φωνές μου είναι απλή επισκευή.
    Επιθυμητός χρόνος παράτασης ζωής-χρήσης τα 25 έτη, με δεδομένο ότι το κτίριο είναι 85 ετών.

    Ξέχασα να αναφέρω ότι το κτίριο παρουσιάζει έντονη κατακόρυφη ρωγμή στο σημείο που ενώνει το κατακόρυφο σκέλος του Γ με το οριζόντιο.

    Αλλά κατακόρυφες ρωγμές δεν είναι ανησυχητικές. Ευεργετικές θα έλεγα είναι. Τα μπετά δεν τα υπολογίζω καν. Σαν να μην υπάρχουν.

    Αντιμετώπιση:

    -εγδυσα το κτίριο τοπικά όπου οπτικά έβλεπα ρωγμή ακόμα και σε σοβά.
    -ξαναμέτρησα ρωγμές - θέση - είδος - πάχος
    - και φτάνουμε στο είδος της επισκευής:

    ρητίνες, τσιμεντενέσεις,τζινέτια, λάμες, ριζοπλισμός, κοτετσόσυρμα, πλέγματα κ.α.

    Κάποιοι τοίχοι θα επισκευασθούν αμφίπλευρα με τα κατάλληλα δεσίματα των οπλισμών των αλλά κάποιο μόνο μονόπλευρα.

    Ποια η δική σας πρόταση με δεδομένα:
    -κονίαμα συνδετικό πλέον μη συνδετικό
    -μονόπλευρη αντιμετώπιση με ότι αυτό συνεπάγεται για ανατροπή της εξτρά στρώσης στους υπάρχοντες τοίχους.Εξωτερικά υπάρχει τσιμεντοσοβάς άγριος.
    -όχι ολική αφαίρεση σοβά.
    -δάπεδα ξύλινα δρύινα άριστης κατασκευής, οπότε όχι πολλά ζουμιά κλπ για μείωση πιθανοτήτων περαιτέρω φθοράς.
    -όχι κομπρεσέρ, όλα χεράτα καθώς ακόμα και μικρές δονήσεις προβληματίζουν.
    -μικρό κόστος.
    -συνυπολογίστε και την κατάσταση του κονιάματος και τι μπορεί να "δέσει" με αυτό.


    Παναγιώτης, Ζάβι, Evan, gvarth, Κυλάφης το έχουν δει από κοντά.

    Όποια βοήθεια δεκτή, συνάδελφοι καθώς έχω αρχίσει και το φοβάμαι.

    Έχω διαβάσει και τον ΟΑΣΠ, το βιβλίο της Καραντώνη και τις σημειώσει συνεδρίων περί επισκευών -ενισχύσεων ΑΛΛΑ ΚΑΙ όποια συζήτηση και σχόλια δεκτά καθώς θα βοηθήσουν πολύ.

    σχέδια:
    http://rapidshare.com/files/341261499/emichanikos.dwg

    φωτογραφίες:

    http://rapidshare.com/files/341277015/photos.rar
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη Theo : 26.01.2010 στις 12:00
    Όσο ζω ελπίζω.......σε τι δεν ξέρω !!

Παρόμοια θέματα

  1. Σενάζ άοπλης φέρουσας τοιχοποιίας
    Από το μέλος SMBD στη θεματική κατηγορία Φέρουσα Τοιχοποιία
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταία Ανάρτηση: 18.04.2017, 20:01
  2. Δοκιμή φέρουσας τοιχοποιίας σε σεισμική τράπεζα. Χωρίς και με ενίσχυση
    Από το μέλος Xάρης στη θεματική κατηγορία Φέρουσα Τοιχοποιία
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταία Ανάρτηση: 22.05.2014, 14:49
  3. Ημερίδα: Επισκευή και ενίσχυση κατασκευών, Αθήνα-OnLine, 26-27 Ιουνίου
    Από το μέλος Xάρης στη θεματική κατηγορία Επιμόρφωση
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 11.05.2014, 14:09
  4. Θεμελίωση πέτρινης φέρουσας τοιχοποιίας
    Από το μέλος SMBD στη θεματική κατηγορία Φέρουσα Τοιχοποιία
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταία Ανάρτηση: 17.11.2009, 13:24

Ετικέτες Θέματος

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •