win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 7 από σύνολο 7

Threaded View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #7
    Μηχανικός
    Μηχανικός Ορυκτών Πόρων
    Το Αβατάριο του μέλους mred-akias
    Εγγραφή
    25.10.2009
    Περιοχή
    Χανιά-Αθήνα
    Αναρτ.
    106
    Εύσημα

    έδωσε
    42
    έλαβε
    24
    Αρχεία

    Λήψεις
    23
    Ανέβασε
    6

    Προεπιλογή

    Πάντως το "επιχείρημα" σχετικά με την διάψευση αντίστοιχων παλαιότερων "συναγερμών" αποτελεί και την καραμέλα του θέματος από αυτά που ακούω. Μάλιστα πέρυσι είχε γίνει μια διάλεξη στα κτίρια του τμήματός μου από μη Έλληνα καθηγητή (δεν θυμάμαι το όνομά του, υπάρχει νομίζω μια αφίσα ακόμη αναρτημένη σε κάποιο εργαστήριο, θα το κοιτάξω αν υπάρχει ακόμη και θα σας πω) που επί μία ώρα περίπου μας έλεγε ακριβώς αυτό: πόσες θεωρίες αποδείχθηκαν εν τέλη αναληθείς. Ένα από τα κύρια επιχειρήματα ήταν η πρόοδος της τεχνολογίας και των σχετικών επιστημών που χάρη σε αυτήν ανακαλύπτονται νέα κοιτάσματα ενώ κοιτάσματα που θεωρούνταν δυσπρόσιτα ή αντιοικονομικά μετατρέπονται σε προσοδοφόρα. Φυσικά είναι κοινό μυστικό ότι λόγω της φύσης του (για την ακρίβεια λόγω του τρόπου δημιουργίας του) το πετρέλαιο δεν είναι ανανεώσιμο στον ανθρώπινο χρόνο, ωστόσο κανείς δεν τόλμησε να θέσει το ζήτημα και να ρωτήσει για την εναλακτική.

    Για να μην παρεξηγηθώ δεν συμφωνώ, απλά (όπως και για το pdf πιο πάνω) παραθέτω και την "αντίπαλη" πλευρά για σχολιασμό. Το ότι η εξάρτησή μας στο πετρέλαιο είναι τεράστια είναι δεδομένο. Και ένας από τους απλούς λόγους που συμβαίνει αυτό είναι ότι δεν εξαρτώμαστε από αυτό μόνο από ενεργειακή άποψη. Λχ πόσο εύκολα μπορείτε να φανταστείτε από αύριο να σταματήσει η παραγωγή πλαστικών? Προσωπικά, και χωρίς να έχω καταλήξει κάπου πλήρως, πιστεύω ότι πρέπει να απεξαρτηθούμε από το πετρέλαιο τουλάχιστον ενεργειακά σε πρώτη φάση. Δεν είμαστε νομίζω σε θέση να πούμε ότι από αύριο μπορούμε να υποκαταστήσουμε πλήρως το πετρέλαιο και να σταματήσουμε την εξαγωγή του.

    Τεσπα, μιας και αναφέρθηκε το θέμα της κρατικοποιήσης εταιρειών πετρελαίου. Γενικά οι εταιρείες στον χώρο είναι είτε IOC (International Oil Companies) είτε NOC (National Oil Companies). Η κύρια διαφορά τους είναι ότι οι NOC ανήκουν πλήρως ή ως ένα βαθμό σε κάποιο κράτος. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι η κρατικοποιήση δεν διώχνει απαραίτητα τους επενδυτές μακριά καθώς υπάρχουν παραδείγματα NOC με μεγάλη εξάπλωση στον κόσμο όπως η Petrobras που σχετίζεται με την κυβέρνηση της Βραζιλίας (εξού και το όνομα της εταιρείας) η οποία ως εταιρεία έχει εξαπλωθεί σε 27 χώρες χωρίς να συμπεριλαμβάνεται η Βραζιλία στο νούμερο. Μάλιστα υπάρχουν συνέδρια (όπως αυτά εδώ και εδώ) που ως κύριο στόχο έχουν την καλύτερη συνεργασία μεταξύ IOC και NOC.

Παρόμοια θέματα

  1. Ατομικός επιτοίχιος καυστήρας - λέβητας πετρελαίου επιδοτείται;
    Από το μέλος zak στη θεματική κατηγορία ΚΕΝΑΚ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταία Ανάρτηση: 19.12.2014, 11:35
  2. ΖΝΧ με χρήση πετρελαίου θέρμανσης
    Από το μέλος kkastanias82 στη θεματική κατηγορία Θέρμανση
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταία Ανάρτηση: 20.06.2014, 10:45
  3. Κατανάλωση πετρελαίου σε θερμιδομέτρηση
    Από το μέλος teosav στη θεματική κατηγορία Θέρμανση
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταία Ανάρτηση: 07.04.2013, 19:14
  4. Σύνδεση ξυλολέβητα και λέβητα πετρελαίου
    Από το μέλος aginor στη θεματική κατηγορία Θέρμανση
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταία Ανάρτηση: 21.03.2011, 10:29
  5. Τιμές πετρελαίου θέρμανσης.
    Από το μέλος SMBD στη θεματική κατηγορία Διάφορα (γενικά)
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία Ανάρτηση: 23.11.2009, 12:16

Ετικέτες Θέματος

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •