Επειδή κάποιος μελετητής αβίαστα έβαλε την ΤΣΥ της οδοποίας, που αναφέρεται στα άρθρα της οδοποιίας ξεκάθαρα, και δεν αφαίρεσαι τα τμήματα που αφορούν επιμέτρηση, και την χρησιμοποιεί για άρθρα οικοδομικών, και επειδή αυτή εγκρίθηκε από κάποια υπηρεσία δεν σημαίνει ότι καθίσταται νόμιμη.
Παράνομη πράξη άμα γίνει αποδεκτή από φορέα δεν σημαίνει ότι νομιμοποιείται, δηλαδή αν εγώ παρανόμως σχεδιάσω πολυκατοικία με 45% ημιυπαίθριους και για οποιοδήποτε λόγο τα σχέδια αυτά εγρκιθούν από Πολεοδομία δεν σημαίνει αυτομάτως νόμιμη πολυκατοικία.
Η άποψη μου και για εδώ είναι ότι παρατύπως χρησιμοποιείται η ΤΣΥ, όσον αφορά την επιμέτρηση του οπλισμού και μόνο, και έρχεται σε αντίθεση με τα τιμολόγια τα οποία μιλάνε ξεκάθαρα για τοποθετούμενο οπλισμό, η σειρά ισχύος υπάρχει και πιστεύω ότι άμα η απόκλιση είναι μεγάλη, και ο εργολάβος έχει σοβαρούς μηχανικούς, θα κάνει προσφυγή (αν βέβαια υπάρχει το θέμα αυτό και μόνο).
Σε κάθε περίπτωση εσύ είσαι ο επιβλέποντας, εσύ και μόνο φέρεις ευθύνη έγκρισης ποσοτήτων, εσύ αποφασίζεις κατ' αρχάς και ο αντισυμβαλόμμενος έχει κάθε δικαίωμα να πράξει τα νόμιμα, επομένως τα παραπάνω αποτελούν άποψη μου και μόνο χωρίς να έχουν κανένα υποδεικτικό χαρακτήρα