win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 20 από σύνολο 475

Υβριδική Εμφάνιση

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Μηχανικός
    Το μέλος CFAK δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    16.12.2011
    Αναρτ.
    242
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    53
    Αρχεία

    Λήψεις
    61
    Ανέβασε
    9

    Προεπιλογή

    Φίλε seismic, παρακολούθησα λίγο τις αναρτήσεις σου και φιλικά θελω να σου πω τα εξης:

    Αξιέπαινη η προσπάθεια σου, ωστόσο παρατηρώ μια ειρωνία προς όλους τους συναδέλφους (που δεν αναγνωρίζουν την αξία της ευρεσιτεχνίας σου) που στηρίζεται στη διαμάχη "θεωρητικών" και "πρακτικών" μηχανικών, που πίστεψέ με, μαρτυρά ελλειπή γνώση εκατέρωθεν.

    Σε αυτά που διατυπώνεις παρατηρώ (και το λέω καλόπιστα) ανακριβή διατύπωση προτάσεων. Αν θες ακριβείς απαντήσεις να θέτεις ερωτήσεις με ακρίβεια και παραδεκτή ορολογία. Και εξηγούμαι ανά ερώτημα:
    α) τι θα πει "αυξάνει την απόκριση"? απόκριση ένας γενικευμένος όρος που αφορά την συμπεριφορά του δομήματος. Το σωστό είναι "βελτιώνει την απόκριση", αυξάνοντας της δυσκαμψία, μειώνοντας τις μετατοπίσεις κλπ.. Επίσης "κάθετα στοιχεία"? . Λέγονται αντισεισμικά τοιχώματα.
    β) Τι είναι η "ζώνη διαρροής"? και τι σχέση έχει με τον αντισεισμικό αρμό?
    γ) Γνωρίζεις ότι και τα "ακαμπτα κάθετα στοιχεία" τα τοιχώματα δηλαδή, μπορούν να σχεδιαστούν πλάστιμα?
    δ) Τι θα πει "σταματά την ιδιοσυχνότητα" . Η ιδιοσυχνότητα είναι μέγεθος (1/sec) και μειώνεται ή αυξάνεται, πάντως δεν σταματά
    ε) -
    ζ) αν με κάποιο τρόπο, έστω με τον δικό σου, μειώσουμε τις μετακινήσεις λόγω στροφών του κτιρίου, δεν αυξάνουμε ή μειώνουμε την πλαστιμότητα του κτιρίου. Μειώνουμε την απαίτηση για πλάστιμες διατομες, εφόσον οι συνολικές μετακινήσεις θα είναι μικρότερες.
    η)αναφέρεσαι μάλλον σε ιδιομορφές ανώτερης τάξης (από την βασική πρώτη) που λίγη συμμετοχή έχουν στην συμπεριφορά ενός μικτού συστηματος (δοκοι-στυλοι-τοιχεία)
    θ)-
    ι)-

    Καλή συνέχεια στη δουλειά σου με λίγη περισσότερη θεωρητική επιμέλεια.

  2. Ευχαριστούν οι:


  3. (επάνω) - Ανάρτηση #2
    Τεχνίτης
    Εργοδηγός Δομικών Εργων
    Το μέλος seismic δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.12.2009
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Αναρτ.
    658
    Εύσημα

    έδωσε
    80
    έλαβε
    22
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από CFAK Προβολή Ανάρτησης
    Αξιέπαινη η προσπάθεια σου, ωστόσο παρατηρώ μια ειρωνεία προς όλους τους συναδέλφους (που δεν αναγνωρίζουν την αξία της ευρεσιτεχνίας σου) που στηρίζεται στη διαμάχη "θεωρητικών" και "πρακτικών" μηχανικών, που πίστεψέ με, μαρτυρά ελλειπή γνώση εκατέρωθεν.

    Καταρχήν σε ευχαριστώ πολύ που απάντησες, και μάλιστα που απάντησες καλοπροαίρετα και φιλικά.
    Για τους συναδέλφους μηχανικούς. Θα ήθελα πολύ να με θεωρούσαν και εμένα συνάδελφο αλλά δυστυχώς δεν σπούδασα όταν ήμουν νέος, και παραμένω ένας απλός εργοδηγός δομικών έργων ο οποίος όμως προσπαθεί.
    Το ότι δεν ξέρω καλά την ορολογία αυτό είναι φυσικό γιατί απλός δεν έχω σπουδάσει.
    Σπουδάζω όμως τώρα μόνος μου μέσα από το ίντερνετ διαβάζοντας όσα πιο πολλά διδακτορικά μπορώ.
    Για την ειρωνεία που λες ότι εκφράζω έχεις δίκαιο...δεν θα το ήθελα ούτε εγώ να εκφράζομαι κατ αυτόν τον τρόπο.
    Αλλά όπως κάθε άνθρωπος έτσι και εγώ .... αντιδρώ σε μερικές καταστάσεις που με ενοχλούν.
    Τι με ενοχλεί, και τι μου αρέσει.
    Μου αρέσει η επιστήμη σας, για αυτό σας σέβομαι.
    Μου αρέσει το emichanikos.gr το οποίο ανέχεται την παρουσία μου.
    Μου αρέσει ο τρόπος ο δικός σου που με διδάσκεις και με διορθώνεις σε αυτά τα λάθει που κάνω.
    Δεν μου αρέσει η ειρωνεία αυτών των μηχανικών που λένε ότι διαφωνούν μαζί μου, χωρίς να εξηγούν γιατί διαφωνούν.
    Προσωπική μου άποψη είναι ότι δεν πρέπει να υπάρχουν θεωρητικοί και πρακτικοί μηχανικοί, διότι η θεωρία και η πράξη πάνε μαζί.
    Όλα ξεκινάνε από το νου του ανθρώπου, πριν αυτά μεταλλαχθούν σε πειράματα και πράξη.
    Η διαφαινόμενη ειρωνεία μου πηγάζει από το ότι εγώ προσωπικά θα ήθελα τους μηχανικούς πιο συνεργάσιμους μαζί μου, διότι έχουμε έναν κοινό εχθρό ( τον σεισμό ) άσχετα αν εγώ είμαι σωστός ή λάθος.
    Δεν πρέπει μερικοί μηχανικοί να έχουν την εντύπωση ότι είναι κακό ένας μη μηχανικός όπως εγώ, να ασχολείται με την σεισμική μηχανική. Εγώ προσωπικά θεωρώ ότι έχω το δικαίωμα να ασχολούμαι γιατί μου αρέσει, και το ότι ασχολούμαι με την επιστήμη σας αυτό πρέπει να σας αρέσει και να με βοηθάτε στα λάθη που κάνω.
    Εγώ χαίρομαι όταν μεγάλοι καθηγητές στην Ελλάδα και στον άλλο κόσμο επικροτούν την προσπάθειά μου, και με στεναχωρεί όταν με κατακρίνουν χωρίς εξηγήσεις. Δεν έχω το αλάνθαστο για τον λόγο αυτό και θέλω να με διορθώνεται διότι αν ξέρω που είμαι λάθος, μπορεί να βρω την λύση. Έτσι λειτουργεί η έρευνα.
    Συμμετοχή και συνεργασία..αυτό θέλω.. και ο σεβασμός προς τους μηχανικούς που αγαπούν την έρευνα πιο πολύ από την πεπατημένη, είναι δεδομένος από εμένα.
    Ακόμα δεν μπορώ να εξηγήσω στον εαυτό μου πως μερικοί επιφανείς Έλληνες καθηγητές ( για ευνόητους λόγους δεν λέω ονόματα ) μου λένε Π.Χ τα πάρα κάτω..
    Αγαπητέ κ. Λυμπέρη,

    Ευχαριστώ πολύ για το e-mail σας και τις ευχές σας. Αντεύχομαι με τη σειρά μου ένα υγιές και δημιουργικό 2014!

    Εκτιμώ ιδιαίτερα τις ερευνητικές σας προσπάθειες και γνωρίζω τη συνεργασία σας με το ΕΜΠ.

    Δυστυχώς στην τρέχουσα περίοδο έχουν «στερέψει» οι δυνατότητες άντλησης ερευνητικων πόρων από χρηματοδοτούμενα προγράμματα. Ας ελπίσουμε - αν και αυτή τη στιγμή δεν υπάρχουν ορατά σημάδια - ότι η κατάσταση αυτή θα μεταβληθεί κατά τη διάρκεια του 2014 προς το καλύτερο.
    Οι ξένοι καθηγητές λένε τα πάρα κάτω.

    Happy new year to you too.


    I certainly think you have a very good idea and will be happy to work with you. However, at the moment I am very busy with a project in Singapore related to energy-efficient buildings. I am actually writing from Tokyo airport on my way there. I hope to be done with my obligations there soon and focus some time on your work to propose a plan on how to go forward with analysis and experiments.
    Το ερώτημα που θέτω στον εαυτό μου είναι πως αυτοί είναι θετικοί μαζί μου, και άλλοι δεν είναι?
    Ακόμα θεωρώ απαράδεκτο για την έρευνα που γίνεται στην Ελλάδα από ερευνητικά ινστιτούτα και πανεπιστήμια, αυτή να είναι αποκομμένη και ξένη στην επιτροπή του Ε.Α.Κ
    Έπρεπε αυτή η επιτροπή που υπερασπίζετε τον Ε.Α.Κ να γίνει μία γροθιά με την εφαρμοσμένη έρευνα και να χρηματοδοτεί, να βοηθάει, και να ενσωματώνει μέσα στους κανονισμούς την αποδεδειγμένη πειραματική έρευνα.
    Αντί αυτού, αυτή η επιτροπή δεν δέχεται τίποτα, παρά μόνο αν τους έλθει κάποια δημοσίευση επιστημονικού περιοδικού από το εξωτερικό.
    Το ερώτημα που μπαίνει είναι το γιατί....εμείς εδώ στην Ελλάδα τι είμαστε?????
    χαζοί, κουτσοί, ή ανάπηροι στο μυαλό?

    Εμείς εδώ στην Ελλάδα για αυτή την επιτροπή, είμαστε ανίκανοι για εφευρέσεις αλλά με τον τρόπο τους μας λένε ότι είναι ανίκανοι και αυτοί οι ίδιοι να κρίνουν κάτι άλλο.
    Τότε για πια ανάπτυξη μιλάμε?....του λαδώματος και των δανικών?
    Η επιστήμη δεν έχει σύνορα.. τα κράτη όμως που πάνε μπροστά είναι αυτά που καινοτομούν.
    Για αυτούς τους λόγους καμιά φορά εκτρέπομαι και φέρομαι ειρωνικά .... αλλά αυτό δεν αφορά τους μηχανικούς που κοιτούν μπροστά.
    Συνεχίζετε ...
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη seismic : 06.01.2014 στις 13:09

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 13
    Τελευταία Ανάρτηση: 02.10.2014, 08:59
  2. N.4014/11: Κτίσμα εκτός σχεδίου τοποθετημένο εντός πλαγίων αποστάσεων
    Από το μέλος Patrick στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταία Ανάρτηση: 07.02.2012, 11:46
  3. Κάτοψη σχήματος Γ - Όπλιση πλάκας και μόρφωση φέροντα οργανισμού
    Από το μέλος sundance στη θεματική κατηγορία Σκυρόδεμα - ΚΑΝΕΠΕ
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταία Ανάρτηση: 19.02.2010, 18:27
  4. Λογισμικό για τη μελέτη φέροντα οργανισμού ναών
    Από το μέλος SMBD στη θεματική κατηγορία Στατικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία Ανάρτηση: 16.01.2010, 18:00
  5. Φρεάτιο ανελκυστήρα-θεμελίωση
    Από το μέλος sundance στη θεματική κατηγορία Σκυρόδεμα - ΚΑΝΕΠΕ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταία Ανάρτηση: 08.01.2010, 20:26

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •