win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 20 από σύνολο 27

Υβριδική Εμφάνιση

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός ΤΕΕ
    Το μέλος s.vassilis δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    19.10.2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    25
    Εύσημα

    έδωσε
    14
    έλαβε
    2
    Αρχεία

    Λήψεις
    81
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ και τουσ δυο σας!
    Βασικά απο συμβολαιογραφικής άποψης μάλλον θα είμαι καλλυμένος αφού ήδη όλες ανήκουν σε 10 ιδιοκτήτες και όλοι έχουν το συμβόλαιο τους...Θα τσεκάρω και τον πίνακα δαπανών τους ωστόσο.
    οντως δεν υπερβαίνω κάτι από αυτά που δηλώνω στη βεβαίωση....όμως λέω ότι είδα στα εγκεκριμένα σχέδια την συγκεκριμένη αποθήκη το οποίο δεν υφίσταται...και άρα δε θα έπρεπε να προχωρήσω σε 4014 με μία κτιριοδομική παράβαση ώστε να προκύψουν σωστά οι χώροι που υπάρχουν(με τα συμβόλαια τους);
    Αν έιχα έναν ιδιοκτήτη θα ήταν εύκολο ακόμα και να το παραβλέψω όπως μου προτείνετε.Τώρα όμως που έχω δέκα διαφορετικούς δεν οφείλω να προχωρήσω σε 4014, το οποιο πάλι από μόνο του είναι ένα θέμα το πως με τόσους ιδιοκτήτες θα κάνω ένα φάκελο(ή δέκα).
    Θα κάνω πάντως και μια ερώτηση στην πολεοδομία αυτές τις μέρες και θα αναφέρω κι εδώ τι μου είπανε.

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #2
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός MSc
    Το Αβατάριο του μέλους dn102
    Εγγραφή
    25.12.2011
    Περιοχή
    Hellas
    Αναρτ.
    253
    Εύσημα

    έδωσε
    19
    έλαβε
    49
    Αρχεία

    Λήψεις
    81
    Ανέβασε
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από s.vassilis Προβολή Ανάρτησης
    ....όμως λέω ότι είδα στα εγκεκριμένα σχέδια την συγκεκριμένη αποθήκη το οποίο δεν υφίσταται...και άρα δε θα έπρεπε να προχωρήσω σε 4014 με μία κτιριοδομική παράβαση ώστε να προκύψουν σωστά οι χώροι που υπάρχουν(με τα συμβόλαια τους);
    1. Το πώς περιγράφεις κάτι που βλέπεις έχει μεγάλη σημασία στο πώς θα το δηλώσεις.Δηλαδή, έστω οτι παίρνω τα εγκεκριμένα σχέδια τής πολεοδομίας στα χέρια μου και βλέπω οτι στο υπόγειο έχω 4 αποθήκες (Α1-Α2-Α3-Α4) απο 10 τ.μ η κάθε μία.Στον έλεγχο που κάνω διαπιστώνω οτι οι αποθήκες έγινα 8 (Α1,1-Α1,2-Α2,1-Α2,2-Α3,1-Α3,2-Α4,1-Α4,2) απο 5 τ.μ η κάθε μία.Σύνολικά στα σχέδια έχεις 40τ.μ και στη αυτοψία σου πάλι έχεις 40 τ.μ.

    2.Εφόσον δέν προκύπτει απο πουθενά αυθαιρεσία αναρωτιέσαι τώρα " Μα στα σχέδια έχω 4 και τώρα βλέπω 8".Ναι έχεις δίκιο,ΟΜΩΣ εγώ βλέπω πάλι 4 αποθήκες με 2 πόρτες η κάθε μία και στο εσωτερικό τους δρομικό τοίχο που τίς διαχωρίζει σε 2 τμήματα με συνολο τ.μ το ίδιο με την άδεια.

    3.Ας εξετάσω το κομμάτι οτι είναι αυθαίρετα.ΤΙ θα ΔΗΛΩΣΩ στη καρτέλα;.Προφανώς τίποτα διότι δέν έχεις υπέρβαση πουθενά.Ωραία, θα κλείσω τη καρτέλα του ΤΕΕ γιατί δέν με βοηθάει, δέν μπορώ πουθενά να αποδώσω την αυθαιρεσία όπως ακριβώς τη βλέπω.

    4.Ας εξετάσω το θέμα συμβολαιογραφικά. Το συμβαίλο περιγράφει αποθήκη Α1 π.χ με 10 τμ και συμμετοχή στίς δαπάνες 1/1000.Πολύ ωραία, σάυτή τη περίπτωση τί έχω;.Πλέον έχω την Α1 σε ίσα η όχι κομμάτια Α11 και Α12.Το συμβόλαιο πρέπει να διορθωθεί και να αναγράφει Α11 και Α12.OFF THE RECORD, μπορείς να το παρακάμψεις και να μή κουραστείς με τίς διαδικασίες συμβολαιογράφων και πολεοδομίας.

    5.Τελικά βλέπω συνολικά 4 αποθήκες με 2 πόρτες εισόδου

  3. Ευχαριστούν οι:


Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 05.01.2018, 17:04
  2. N.3843/10: Λάθος στις πράξεις για τον υπολογισμό των τετραγωνικών στην Βεβαίωση Μηχανικού
    Από το μέλος AlexM στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταία Ανάρτηση: 04.01.2016, 11:13
  3. N.4178/13: Ενιαία βεβαίωση - Μη κατασκευή μέρους υπογείου
    Από το μέλος manman στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταία Ανάρτηση: 14.09.2015, 14:33
  4. Τοπογραφικό προς ιδιώτη για συμβόλαια μεταβίβασης
    Από το μέλος leonora στη θεματική κατηγορία Ρωτήστε τον Νίκο Κολυδά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία Ανάρτηση: 23.06.2013, 12:16
  5. Τοπογραφικό προς ιδιώτη για συμβόλαια μεταβίβασης
    Από το μέλος leonora στη θεματική κατηγορία Ρωτήστε τον Νίκο Κολυδά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία Ανάρτηση: 14.04.2013, 22:02

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •