win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 19 από σύνολο 19

Υβριδική Εμφάνιση

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Μηχανικός
    Πολ. Μηχανικός, EUR ING, M.Sc.
    Το Αβατάριο του μέλους Pappos
    Εγγραφή
    03.01.2010
    Αναρτ.
    403
    Εύσημα

    έδωσε
    27
    έλαβε
    63
    Αρχεία

    Λήψεις
    28
    Ανέβασε
    12

    Προεπιλογή

    Εδώ στην μπανανία όλα επιτρέπονται.
    Αφού δεν υπάρχει νομικό πλαίσιο ο καθένας κάνει ότι θέλει. Απορώ γιατί οι διαμαρτυρίες...

    Επιπλέον, η εναλλακτική αντιμετώπιση της αντοχής ενός φορέα σε όρους μετακινήσεων και όχι δυνάμεων (push over ανάλυση), που παρέχει μεγαλύτερα περιθώρια διαθέσιμης ασφάλειας, αφορά κυρίως τις νεότερες κατασκευές όπου η πλαστιμότητα (κυρίως πυκνοί συνδετήρες) υπήρχε στη λογική σχεδιασμού.
    Η πλαστιμότητα δεν έχει να κάνει με τον σχεδιασμό. Η θεωρητική δημιουργία πλαστικής άρθρωσης δείχνει την αστοχία υλικών. Δεν σημαίνει ότι αν έχω πυκνούς συνδετήρες έχω και πλαστιμότητα. Απλά με τους πυκνούς συνεδτήρες έχω μεγαλύτερη γωνία και η πλαστική άρθρωση δημιουργείται σε συνάρτηση των δράσεων με μεγαλύτερες τιμές.

    Επίσης η απλή push over ανάλυση (στατική υπερωθητική ανάλυση) έχει σοβαρά προβλήματα (αδυναμίες οι οποίες είναι γνωστές και αναφέρονται στην βιβλιογραφία) και δεν εφαρμόζεται σε όλα τα κτήρια (στα συμμερτρικά για παράδειγμα μπορείς να εφαρμόσεις αλλά και εκεί έχεις περιορισμούς).

    Πάντως ο έλεγχος στατικής επάρκειας με χρήση ΚΑΝΕΠΕ
    O KANEΠΕ δεν είναι άκομη έτοιμος κανονισμός, έχει κενά και αδυναμίες όπως επίσης και ασαφή πεδία. Επίσης είναι μονο για σκυρόδεμα.
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη Pappos : 20.06.2017 στις 14:37

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #2
    Μηχανικός
    ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΑΣ
    Το μέλος ISMINI_82 δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    10.12.2012
    Αναρτ.
    288
    Εύσημα

    έδωσε
    60
    έλαβε
    32
    Αρχεία

    Λήψεις
    130
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από Pappos Προβολή Ανάρτησης
    Εδώ στην μπανανία όλα επιτρέπονται.
    Αφού δεν υπάρχει νομικό πλαίσιο ο καθένας κάνει ότι θέλει. Απορώ γιατί οι διαμαρτυρίες...
    Δεν διαφωνω με αυτα που γραφεις αλλα ειδικα με την περιπτωση των αυθαιρετων αν το νομοθετικο πλαισιο ηταν διαφορετικο και δεν υπηρχε Συντελεστης Δομησης αλλα ενας συγκεκριμενος Επιτρεπομενος Ογκος μεσα στον οποιο θα μπορουσες να κανεις οτι θελεις, τοτε μεγαλο ποσοστο των παραβασεων δεν θα υπηρχαν.
    Δηλαδη τι θελω να πω : Εστω οτι εχουμε δυο ακριβως ομοια κτιρια.Ιδια πραγματοποιουμενη καλυψη ,ιδιο πραγματοποιουμενο υψος και ιδιος πραγματοποιουμενος ογκος.Ολα ιδια.
    Εστω λοιπον οτι στο κτιριο Α εχει κατασκευασθει τοσο σοφιτα οσο και παταρι ενω στο κτιριο Β δεν εχει κατασκευασθει.
    Απο που προκυπτει οτι το κτιριο με το παταρι και την σοφιτα επιβαρυνει περισσοτερο το περιββαλον απο το κτιριο Β που δεν εχει ουτε σοφιτα ουτε παταρι?
    Οπως επισης εγω δεν καταλάβα ποτε γιατι θα πρεπει συμφωνα με τον ΝΟΚ και παλαιοτερα με τον ΓΟΚ να εχω συγκεκριμενο κατωτατο υψος τοσο για χωρους κυριας χρησης οσο και βοηθητικης χρησης.Εγω μπορει να θελω να πηγαινω στο σπιτι μου μπουσουλωντας.Γιατι θα πρεπει να εχω 2.65 ελαχιστο καθαρο υψος στο σαλονι μου?
    Ισως το σκεπτικο που εχω ειναι λαθος αλλα αυτη ειναι η αποψη μου.
    Βασικα ολο και περισσοτερο διαμορφωνω την γνωμη οτι σχεδον ολοι οι νομοι που ψηφιζονται δεν αποσκοπουν στο κοινο καλο και στην κοινη λογικη αλλα αποσκοπουν σε κατι διαφορετικο.
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη ISMINI_82 : 20.06.2017 στις 15:25

  3. (επάνω) - Ανάρτηση #3
    Μηχανικός
    Το μέλος CFAK δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    16.12.2011
    Αναρτ.
    242
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    53
    Αρχεία

    Λήψεις
    61
    Ανέβασε
    9

    Προεπιλογή

    Ισμήνη, έχεις δίκιο σε όλα όσα αναφέρεις.

    Εμένα εξ αρχής μου έκανε εντύπωση πως ένα τόσο πολυδαίδαλο πρόβλημα όπως η αυθαίρετη δόμηση θα διεκπεραιωθεί με ένα απλό ηλεκτρονικό σύστημα. Η απάντηση κατ΄εμένα πλέον είναι προφανής. Σκοπός ήταν μια έκτακτη αναγκαστική αφαίμαξη εισοδημάτων με όχημα μόνο την πιθανή επιβολή κυρώσεων. Όσοι "τσίμπησαν" και πλήρωσαν την πάτησαν.
    Πηγαίνουμε ολοταχώς προς απαλλαγή από το σύμπλεγμα αυτό των ανούσιων νόμων και κανονισμών και επιτέλους σε λογική συντελεστή όγκου.

  4. (επάνω) - Ανάρτηση #4
    Μηχανικός
    Το μέλος CFAK δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    16.12.2011
    Αναρτ.
    242
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    53
    Αρχεία

    Λήψεις
    61
    Ανέβασε
    9

    Προεπιλογή

    Η πλαστιμότητα δεν έχει να κάνει με τον σχεδιασμό. Η θεωρητική δημιουργία πλαστικής άρθρωσης δείχνει την αστοχία υλικών. Δεν σημαίνει ότι αν έχω πυκνούς συνδετήρες έχω και πλαστιμότητα. Απλά με τους πυκνούς συνεδτήρες έχω μεγαλύτερη γωνία και η πλαστική άρθρωση δημιουργείται σε συνάρτηση των δράσεων με μεγαλύτερες τιμές.
    Pappos, είσαι πολιτικός μηχανικός;

    O KANEΠΕ δεν είναι άκομη έτοιμος κανονισμός, έχει κενά και αδυναμίες όπως επίσης και ασαφή πεδία

    Μπορεί να τον κρίνεις όσο θες ως κείμενο, αλλά είναι κανονισμός (και με ΦΕΚ νόμος του κράτους)
    και είσαι υποχρεωμένος να τον εφαρμόσεις όταν είσαι στο πεδίο εφαρμογής του.

  5. (επάνω) - Ανάρτηση #5
    Μηχανικός
    Πολ. Μηχανικός, EUR ING, M.Sc.
    Το Αβατάριο του μέλους Pappos
    Εγγραφή
    03.01.2010
    Αναρτ.
    403
    Εύσημα

    έδωσε
    27
    έλαβε
    63
    Αρχεία

    Λήψεις
    28
    Ανέβασε
    12

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από CFAK Προβολή Ανάρτησης
    Pappos, είσαι πολιτικός μηχανικός;
    Ναι. Προς τι το ενδιαφέρον παρακαλώ?

  6. (επάνω) - Ανάρτηση #6
    Μηχανικός
    Το μέλος CFAK δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    16.12.2011
    Αναρτ.
    242
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    53
    Αρχεία

    Λήψεις
    61
    Ανέβασε
    9

    Προεπιλογή

    Ναι. Προς τι το ενδιαφέρον παρακαλώ?
    Κανένα ενδιαφέρον. Ήθελα να δω απλώς αν πρέπει να αναλύσω την απάντηση ή όχι.

Παρόμοια θέματα

  1. Είδηση: Σχέδιο νόμου για τη νομιμοποίηση των αυθαιρέτων με αντιπαροχή
    Από το μέλος ALIKI στη θεματική κατηγορία Ειδήσεις
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταία Ανάρτηση: 12.11.2013, 20:07
  2. Άρθρο: Κατατέθηκε το νέο νομοσχέδιο για τα αυθαίρετα
    Από το μέλος Xάρης στη θεματική κατηγορία Ειδήσεις
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταία Ανάρτηση: 06.08.2013, 14:25
  3. Φορολογικό νομοσχέδιο 2012
    Από το μέλος Xάρης στη θεματική κατηγορία Ελεύθεροι Επαγ./Εταιρίες
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία Ανάρτηση: 14.12.2012, 11:35
  4. Νομοσχέδιο για νέες ανώτατες τιμές για ενεργειακές επιθεωρήσεις
    Από το μέλος Xάρης στη θεματική κατηγορία Ελεύθεροι Επαγ./Εταιρίες
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταία Ανάρτηση: 03.09.2012, 10:38

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •