win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 20 από σύνολο 85

Threaded View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #11
    Τεχνίτης
    Εργοδηγός Δομικών Εργων
    Το μέλος seismic δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.12.2009
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Αναρτ.
    658
    Εύσημα

    έδωσε
    80
    έλαβε
    22
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Τα τελευταία 15 χρόνια έχει συγκεντρωθεί σημαντική πειραματική και θεωρητική βιβλιογραφία για τα rocking shear walls. Η πατέντα μου ταιριάζει γάντι με αυτήν τη νέα αντισεισμική τεχνολογία. Η φιλοσοφία της βέβαια είναι άκρως αντίθετη με τη δική μου (το uplift είναι επιδιωκόμενο για τη μείωση των σεισμικών δυνάμεων) αλλά τεχνικά συμπίπτει. Υπάρχει η επιστημονική τεκμηρίωση και είναι πολλά υποσχόμενη μέθοδος.
    Απάντηση.
    Μα το έχω κάνει αυτό πριν από αυτούς και καλύτερα από αυτούς. Σε αυτό το δικό μου βίντεο https://www.youtube.com/watch?v=IO6MxxH0lMU είναι ξεκάθαρα αυτά που κάνουν αυτοί ότι τα κάνω και εγώ καλύτερα από αυτούς.
    Όσο πιο μονολιθικη ειναι η σύνδεση με το έδαφος τοσο πιο ακέραια μεταφέρεται η σεισμική διέγερση στην ανωδομη.
    Απάντηση. Αν δεν υπάρχει οριζόντια σεισμική μόνωση και τα πέδιλα της βάσης είναι μέσα στο έδαφος τα σεισμικά φορτία μεταφέρονται έτσι και αλλιώς στην ανωδομή.
    Το θέμα είναι που την μεταφέρεις αυτήν την ενέργεια του σεισμού. Αυτοί που ξέρουν καράτε και σπάνε ξύλα και κεραμίδια ξέρουν πολύ καλά που πρέπει να κτυπήσουν το ξύλο για να σπάσει. Το κτυπούν εκεί που οδηγείτε τις δυνάμεις του σεισμού εσείς...κατακόρυφα στο κέντρο της δοκού. Για βάλε αυτό το ξύλο που σπάει ο καρατερίστας όρθιο να δούμε θα το σπάσει? Φυσικά δεν θα το σπάσει .... εκεί οδηγώ εγώ της δυνάμεις του σεισμού ... στο δώμα... πάνω στα τοιχώματα
    Αν το τοίχωμα δεν έχει βάση και πεδιλοδοκό ( είναι ελεύθερο ) το μόνο που κάνει είναι να μεταφέρει τα φορτία στους κόμβους της ανωδομής δηλαδή δώρο άδωρο
    Αν κατασκευάσουμε ένα τοίχωμα άκαμπτο όπως το υπόγειο τι θα γίνει?
    Απάντηση ... Θα μεταβιβάσει περισσότερες ροπές στους κόμβους γιατί ο κορμός του άκαμπτου τοιχώματος δεν έχει την ελαστικότητα που είναι ένα μέσον αποθήκευσης ενέργειας με αποτέλεσμα όλη η ενέργεια του σεισμού να οδηγείτε πάνω στον ελαστικό κορμό της δοκού. Για να μην συμβεί αυτό μία είναι η λύση. Πάκτωση του άνω άκρου του τοιχώματος με το έδαφος.
    Μέχρι σήμερα το έδαφος θεμελίωσης, όπως σχεδιάζεται εσείς δέχεται μόνο θλιπτικές εντάσεις. Με τον μηχανισμό μου δέχεται και της ανοδικές εντάσεις του εφελκυσμού. Είναι το μόνο εργαλείο στον κόσμο που το κάνει.
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη seismic : 20.10.2017 στις 08:03

Παρόμοια θέματα

  1. LH-Λογισμική - Fespa: Άκαμπτες απολήξεις στύλων στο Fespa και στο ΡΑΦ
    Από το μέλος holouniverse στη θεματική κατηγορία Στατικά
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταία Ανάρτηση: 20.04.2017, 18:25
  2. LH-Λογισμική - Fespa: Δεσμεύσεις μεταλλικών στύλων/δοκών για λυγισμό στο fespa
    Από το μέλος holouniverse στη θεματική κατηγορία Στατικά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταία Ανάρτηση: 08.09.2015, 23:05
  3. LH-Λογισμική - Fespa: Ειδική προσομοίωση
    Από το μέλος Balance στη θεματική κατηγορία Στατικά
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταία Ανάρτηση: 10.02.2010, 16:27
  4. Ελατηριακή σταθερά εδάφους Ks - Αλληλεπίδραση Εδάφους & Ανωδομής (ΑΕΑ)
    Από το μέλος DirectionLess στη θεματική κατηγορία Εδαφοτεχνικά
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταία Ανάρτηση: 07.01.2010, 19:58
  5. Μήκος λυγισμού στύλων
    Από το μέλος ΣτέφανοςΒ στη θεματική κατηγορία Μεταλλικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταία Ανάρτηση: 11.11.2009, 16:15

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •