win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 20 από σύνολο 85

Υβριδική Εμφάνιση

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Τεχνίτης
    Εργοδηγός Δομικών Εργων
    Το μέλος seismic δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.12.2009
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Αναρτ.
    658
    Εύσημα

    έδωσε
    80
    έλαβε
    22
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Αυτό που προσφέρω εγώ με την πατέντα είναι η αγκύρωση του οπλισμού των υποστυλωμάτων μέσα στο έδαφος. Βασικά αυτό που κάνει η μέθοδος όπλισης που προτείνω είναι να μετατρέπει όλα τα καθ ύψος εν σειρά υποστυλώματα ή τοιχώματα σε προβολικά μονοκόμματα προτεταμένα συστήματα γεφυρών πακτωμένα στα ακρόβαθρα. Τα τοιχώματα και τα υποστυλώματα σε κατάσταση ηρεμίας μεταφέρουν κάθετα φορτία τα οποία ισορροπούν με το έδαφος. Στον σεισμό δέχονται πλάγιες φορτίσεις και βασικά μετατρέπονται σε προβολικά συστήματα τα οποία ο οπλισμός τους σταματά μέσα στην βάση. Αυτό είναι το πρώτο λάθος διότι κάθε πρόβολος πρέπει μα πακτώνεται κάπου. Το δεύτερο λάθος είναι μεταξύ της μεθόδου της προέντασης και της μεθόδου της συνάφειας. Όλοι οι μηχανικοί ξέρετε ότι με την μέθοδο της προέντασης μικραίνουν οι διατομές του σκυροδέματος και από την άλλη αυξάνουν τα ωφέλημα ανοίγματα κάλυψης χωρίς την ύπαρξη υποστυλώματος. Για τον λόγο αυτό οι γέφυρες έχουν προτεταμένα καταστρώματα για να μικραίνει η διατομή σκυροδέματος η οποία επηρεάζει το ύψος των γεφυρών που περνά η μία πάνω από την άλλη, και για να μπορούν να καλύπτουν μεγάλα ανοίγματα. Αυτό κάνω και εγώ στις καθ ύψος κολόνες Πάκτωση από την μία και προένταση από την άλλη τις μετατρέπουν σε κάθετα προβολικά συστήματα Είναι λογικό ναι ή όχι? Και όχι μόνο αυτό. Εξασφαλίζω ότι με λιγότερο οπλισμό θα έχουμε μεγαλύτερες αντοχές γιατί αλλάζω την μέθοδο όπλισης και καταπόνησης των υποστυλωμάτων και λύνω προβλήματα που έχετε λόγο α) της εξόλκυσης του χάλυβα των υποστυλωμάτων κοντά στην βάση και β) λόγο εξόλκησης του χάλυβα μετά από την καταστροφή του σκυροδέματος επικάλυψης η οποία προκαλείτε από ανελαστικές κάμψεις του κορμού των φερόντων στοιχείων.. Tώρα έχεις έναν μηχανισμό πατέντας ο οποίος είναι εκεί για να κάνει αυτό ακριβώς δηλαδή να σταματά την ροπή ανατροπής του κάθε ενός υποστυλώματος και τοιχώματος της κατασκευής και να αυξάνει την δυνατότητα του σκυροδέματος να δέχεται μεγαλύτερες τέμνουσες βάσης. Επίσης αναλαμβάνει και την ανακούφιση του εδάφους κάτω από την βάση ως προς τα στατικά φορτία.
    Η μέθοδος που χρησιμοποιώ δεν υπάγεται στην ελαστική θεωρεία αλλά στην δυναμική αν και υπάρχει η δυνατότητα να εφαρμοστεί και η ελαστική και η δυναμική θεωρεία ( όπως βλέπεται στο πρώτο βίντεο ) Παραλαμβάνω τα φορτία του σεισμού δυναμικά διότι έχω μεταφέρει μία δύναμη στο δώμα για τον σκοπό αυτό προερχόμενη από μία εξωτερική πηγή που είναι η γη.
    Θέλω απόλυτο έλεγχο της παραμόρφωσης και του συντονισμού είτε η επιτάχυνση είναι 0,36 g είτε είναι 5 g Δηλαδή αν θέλω μπορώ να κάνω όλους τους ορόφους να έχουν μηδενική παραμόρφωση στα 5 g ( κόκαλο που λέμε ). Αν θέλω τους αφήνω να πάλλονται λίγο. Βασικά έχω εφεύρει έναν ρυθμιστή ταλάντωσης του κτίριου όλου.
    https://www.youtube.com/wa...lxC6IK4&t=105s
    https://www.youtube.com/watch?v=RoM5pEy7n9Q
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη seismic : 26.09.2017 στις 08:25

Παρόμοια θέματα

  1. LH-Λογισμική - Fespa: Άκαμπτες απολήξεις στύλων στο Fespa και στο ΡΑΦ
    Από το μέλος holouniverse στη θεματική κατηγορία Στατικά
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταία Ανάρτηση: 20.04.2017, 18:25
  2. LH-Λογισμική - Fespa: Δεσμεύσεις μεταλλικών στύλων/δοκών για λυγισμό στο fespa
    Από το μέλος holouniverse στη θεματική κατηγορία Στατικά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταία Ανάρτηση: 08.09.2015, 23:05
  3. LH-Λογισμική - Fespa: Ειδική προσομοίωση
    Από το μέλος Balance στη θεματική κατηγορία Στατικά
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταία Ανάρτηση: 10.02.2010, 16:27
  4. Ελατηριακή σταθερά εδάφους Ks - Αλληλεπίδραση Εδάφους & Ανωδομής (ΑΕΑ)
    Από το μέλος DirectionLess στη θεματική κατηγορία Εδαφοτεχνικά
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταία Ανάρτηση: 07.01.2010, 19:58
  5. Μήκος λυγισμού στύλων
    Από το μέλος ΣτέφανοςΒ στη θεματική κατηγορία Μεταλλικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταία Ανάρτηση: 11.11.2009, 16:15

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •