Καλημέρα
Δεν ξέρω σε ποιο θέμα ακριβώς να γράψω γιατί είναι μια περίπλοκη περίπτωση η οποία είναι και σε παραδοσιακό οικισμό. Υπάρχει μια άδεια του 73 για διώροφη οικοδομή με ισόγεια αποθηκη γεωργικών προϊόντων 97 τμ και όροφος με χρήση κατοικίας επίσης 97 τμ. Ύψος κάθε ορόφου 3,40.
α) Το κτίσμα έχει κατασκευαστεί σε εντελώς διαφορετική θέση και δεν συμπίπτει σε κανένα σημείο με το προβλεπόμενο στην άδεια και έχουν γινει και μεταγενέστερες αυθαιρεσίες, οπότε σύμφωνα με το παράρτημα το πάω χωρίς οικοδομική άδεια. Ελπίζω σωστά ως εδω
β)Τη δεκαετία του 80 ο ιδιοκτήτης παίρνει άδεια λειτουργίας για ταβέρνα για την ισόγεια αποθήκη..Πώς πηρε δεν ξέρω αλλά δεν με απασχολεί στην παρούσα φάση...Κατασκευάζει εκτός περιγράμματος τουαλέτες και λεβητοστάσιο με χαμηλότερο ύψος περίπου 2,20. Το 1989-1990 γινεται αυθαίρετη προσθηκη κατ' επέκταση, ισόγειο 100 τμ το οποίο χρησιμοποιεί ως ταβέρνα (ο χώρος στο ισόγειο είναι δηλ. ενιαίος πλέον και λειτουργει ως ταβέρνα). Κατασκευάζεται επίσης και όροφος κατ' επέκταση 78 τμ. Στον όροφο γκρεμίζεται ένας τοίχος και η οικογένεια που μένει στην αυθαίρετη επέκταση χρησιμοποιεί κι ένα δωμάτιο απο την διπλανή αρχική κατοικία (έχουν κλειδώσει απλώς την πόρτα για να μην υπάρχει επικοινωνία με τη διπλανή οικία). Ο ιδιοκτήτης όλων αυτών ειναι ένας.

Απορίες:
1)Ο ιδιοκτήτης θέλει τώρα να μεταβιβάσει τις δύο κατοικίες στον όροφο και το ισόγειο ξεχωριστά. Εγώ δεδομένου ότι δεν υπάρχει καμμιά σύσταση οριζοντίου μπορώ να κάνω μια δήλωση στον 4178 και να γίνει μετά η σύσταση;Επίσης αν μπορώ να κάνω 3 δηλώσεις (πράγμα ασύμφορο οικονομικά) μπορώ να θεωρήσω στον όροφο δύο ιδιοκτησίες από τη στιγμή που δεν ειναι λειτουργικά ανεξάρτητες;Δεν νομιζω πως μια κλειδωμένη πόρτα μπορεί να κάνει μια ιδιοκτησία ανεξάρτητη...
2)Δεν ξέρω τι χρήση να δηλώσω το ισόγειο δεδομένου ότι απο το 2000 σταμάτησε να λειτουργεί ως ταβέρνα και πλέον χρησιμοποιείται ως αποθηκευτικός χώρος επίπλων, εργαλείων κλπ. Υπάρχουν ακόμη οι τουαλέτες κι η κουζίνα, αλλά δεν μπορώ να το θεωρήσω ουτε ταβέρνα όυτε αποθήκη ακριβώς.Δεν προκειται ποτέ ξανά να λειτουργήσει ως κατάστημα ούτε να πουληθεί.
3) Είναι σε οικισμό κάτω των 3000 κατοίκων και πρόκειται για ηλικιωμένο ζευγάρι. Βάζω τα πρώτα 70 τμ κύρια και μοναδική και τα επόμενα "άλλη κατοικία", σωστά;Το θέμα ειναι ότι υπάρχει το αυθαίρετο προ του 75 και το υπόλοιπο που είναι μετά του 83. Πως θα κάνω τον διαχωρισμό με τα φύλλα καταγραφής; Αν το κάνω στο προ του 75 τοτε θα μου βγουν 2 500αρικα!Και με μπερδεύει και το ισόγειο φυσικά που δεν ειναι κατοικία και δεν ξέρω αν μπορώ να το δηλώσω μαζί με τον όροφο σαν κατοικία ή πρεπει να το δηλώσω σε άλλο φυλλο ως "Υπηρεσίες"..

Κάθε βοήθεια και γνώμη ευπρόσδεκτη!