Κάντε κλικ στην εικόνα για να μεγαλώσει

Όνομα:	topografiko.jpg
Προβολές:	37
Μέγεθος:	46,6 KB
ID:	1356
Σχεδιο πολεως του 50 οπου υπαρχουν προβληματα με την εφαρμογη του και 7 στα 10 ρυμοτομουνται.

Το 81 κανουν συσταση καθετου στην οποια δεν δειχνουν την ρυμοτομια (το ακινητο ρυμοτομηθηκε το 50 με την εγκριση του σχεδιου). Το 82 ο ενας εκ των συνιδιοκτητων βγαζει αδεια κατα την οποια ουτε εκει δειχνει την ρυμοτομια αλλα ουτε και την καθετη διχως ομως στην αδεια να υπερβαινει τα δικα του ποσοστα δομησης. Το αλλο τμημα της καθετου παραμενει αδομητο εως και σημερα. Ο ιδιοκτητης της μια καθετου με την αδεια πεθαινει και σημερα οι κληρονομοι του αφου κανουν αποδοχη κληρονομιας θελουν να πουλησουν. Εκανα αυτοψια και εχουν αυθαιρεσιες οποτε παμε για τακτοποιηση. Συμφωνα με την 2α του 4178 μπορουν να τακτοποιησουν μιας και δεν εχει συντελεστει η απαλλοτριωση. Δεν μετρησα ολο το οικοπεδο παρα μονο το δικο μου τμημα καθετου αφου ο 4178 μας δινει αυτη την δυνατοτητα. Ε1 βάσει σύστασης=500,23, Ε1 βάσει μέτρησης= 537(εχει φαει απο τους διπλα και οχι απο τον άλλον συνιδιοκτητη βασει των στοιχειων που εχω)

1) Η καθετη ισχυει ή εχει καταργηθει αφου εχει ρυμοτομηθει το οικοπεδο σε 2 ανεξαρτητα και τωρα εχω 2 οικοπεδα με τους συνιδιοκτητες να διατηρουν τα ποσοστα της καθετης αλλα πλέον ως εξαδιαιρετου??

2) Ποσες δηλωσεις θα κάνω για την τακτοποιηση? 1 για το τμημα 1(1Α+1Β+1Γ) ή δεν υφισταται πλεον καθετη αφου εχω ρυμοτομια και πρεπει να κανω 1 δηλωση για το τμημα 1 και για το τμημα 2 με συναινεση απο τον συνιδιοκτητη του 2?