1) Μην τη ψάχνεις, έτσι γράφει το συμβόλαιο. Στα σχέδια της αδείας δεν έχουν μετρηθεί τα εμβαδά των αυτοτελών ιδιοκτησιών. Αυτή η υπέρβαση μας δημιουργεί προβλήματα και παράδοξα!

2) Στο κατάστημα δεν αναφέρονται καθαρά και μεικτά μέτρα. Αναφέρονται απλώς μέτρα. Προφανώς δεν του έχει δοθεί τμήμα των κοινοχρήστων οπότε καθαρά=μεικτά.

3) Αυθαιρεσία έχω. Υπέρβαση δόμησης δεν έχω. Άλλο το ένα κι άλλο το άλλο. Άρα συντελεστής Υ.Δ.=1,00.

4) Το υπόγειο είναι αυτοτελής ιδιοκτησία, με χιλιοστά κατά το συμβόλαιο και μάλιστα αρκετά κατά τη γνώμη μου αν και δεν έχει σημασία.
Το υπόγειο όμως δεν έχει μέτρα που προσμετρώνται στη δόμηση. Επομένως γιατί να δικαιούται δόμηση από την επιτρεπόμενη; Αν έβαζα στο υπόγειο αντιστοιχούντα μέτρα δόμησης, θα έπρεπε να βάλω και στον αέρα κατά την ίδια λογική, επειδή και ο αέρας δεν έχει προσμετρηθεί στη δόμηση κατά την έκδοση της αδείας και έχει κι αυτός χιλιοστά.
Αν το υπόγειο είχε αλλάξει χρήση θα του έδινα τον μέγιστο συντελεστή υπέρβασης δόμησης. Άδικο για τον ιδιοκτήτη του υπογείου, δίκαιο για τους υπόλοιπους.

Εσύ Κώστα πώς θα το αντιμετώπιζες; Εννοώ την κατανομή της επιτρεπόμενης δόμησης.