Καλημέρα σας!
Έχω ένα πρόβλημα με μια πελάτισσα για την οποία έχω κάνει δήλωση με το Ν4014/2011.
Το ακίνητο είναι οριζόντια ιδιοκτησία. Μετά από προφορική εντολή της ΜΗΤΕΡΑΣ της τέλος 2011, η οποία διαχειρίζεται το ακίνητο της κόρης (οριζόντια ιδιοκτησία 1) και του άντρα της (οριζόντια ιδιοκτησία 2), και με τα έγγραφα που μου έδωσε, έκανα αυτοψία, αποτύπωση και υπολογισμό προστίμου.
Στις 6/9/2012, λίγο πριν δηλαδή την ληξιπρόθεσμη ημερομηνία για την υπαγωγή στο νόμο, μου ζητεί να κάνω την δήλωση. Στέλνω λοιπόν την εξουσιοδότηση στην ΚΟΡΗ, δεν προλάβαινε να κάνει γνήσιο υπογραφής, οπότε μου στέλνει την εξουσιοδότηση από το email της χωρίς γνήσιο υπογραφής.
Την επομένη μέρα πληρώνει τα 2 παράβολα υπαγωγής (1000¤).
Στις 31/5/2013, μου στέλνει email που λέει ότι δεν θέλει να προχωρήσει στην υπαγωγή στο Ν4014/2011 «καθώς επιθυμεί να προχωρήσει με τον καινούργιο νόμο”. Δεν προχώρησα την δήλωση της σε επόμενο στάδιο και σήμερα βρίσκεται σε «αρχική υποβολή».
Από τότε,

  1. με εκβιάζει ότι θα με «τρέξει στα δικαστήρια» γιατί λέει «δεν είχε καμία γνώση ότι έχει γίνει υπαγωγή στο Ν4014/2011» και ότι δεν μου έδωσε ποτέ την εντολή να το κάνω.
  2. δεν θέλει να με πληρώσει , ούτε την αποτύπωση τουλάχιστον (εννοείται..)

Πριν από 3 μέρες, της έστειλα ένα email στον οποίο εξηγώ ότι μέχρι τις 6/2/2014 θα πρέπει να κάνουμε μεταφορά της δήλωσης στο Ν4178/2013. Μου απαντάει πάλι σε email ότι δεν ήξερε τίποτα, ότι δεν ζήτησε ποτέ να γίνει υπαγωγή, ότι δεν με χρωστάει και ότι θα με τρέξει δικαστικώς.
Δεν ξέρω πώς να προχωρήσω… Αν δεν κάνω την μεταφορά μπορεί να μου κάνει μήνυση ότι «και καλά» εγώ φταίω που δεν έκανε υπαγωγή στο Ν4178/2013? Έτσι κι αλλιώς, θα έπρεπε να μου δώσει εξουσιοδότηση του Ν4178/2013 για να κάνω την μεταφορά, έτσι δεν είναι? Πρέπει να παραιτηθώ? Και πως παίρνω τα λεφτά μου?
Ευχαριστώ για την βοήθεια!!