Επι σειρά ετών έγγραφα σε ένα άλλο φόρουμ μηχανικών οτι η κρίση από το 2010 είναι πλασματική. Όλα τα πολιτικά κόμματα αποδέχονται το γεγονός οτι επισήμως η φοροδιαφυγή είναι 30 δις, το λαθρεμπόριο καυσίμων 6 δις, το παρεμπόριο 2 δις και η παρακράτηση ΦΠΑ 6 δις. Σε ένα σύνολο λοιπόν 38 δις οι φόροι είναι 18 δις και με την είσπραξη του ΦΠΑ 24 δις. Τα 24δις είναι οτι έχασε η Ελληνική Οικονομία απο το 2009. Στα χρήματα αυτά μπορούμε να βάλουμε και 1,5 δις από εξωφρενικές αργομισθίες στο Δημόσιο που κανένας νοήμον άνθρωπος δεν μπορεί να δεχτεί. Το σύνολο λοιπόν είναι 25 δις. Τα 400εκ που φωνάζει Ο Καμμένος και καλά κάνει (αρκεί βέβαια να πιάσουν τόπο και να μην γίνουν άρματα χωρίς πυρομαχικά) είναι σταγόνα στο ωκεανό.

Μέχρι και πριν απο 1 εβδομάδα έλεγα και υποστήριζα, κατά το κλασσικό αν ήμουν εγώ πρωθυπουργός, οτι βάζεις μια ιδιωτική εταιρία και στα μαζεύει. Ιδιωτική διότι κανένας νοήμον άνθρωπος σε αυτή την χώρα δεν έχει ουδεμία ψευδαίσθηση οτι το δημόσιο μπορεί να το κάνει.

Δεν είμαι αριστερός, δεξιός ή οτιδήποτε άλλο (αν υπάρχει) διότι θεωρώ ότι η πραγματικότητα έχει ξεπεράσει αυτές τις ταμπέλες και δεν έχουν στην ουσία καμία σχέση με το 2015 του Iphone, της τεχνολογίας, κλπ. Σέβομαι τους ανθρώπους που είναι πλέον των 65 ετών που έζησαν κάποιες τραγικές στιγμές και τιμώ όσους σκοτώθηκαν τόσο στο 2ο Παγκόσμιο Πόλεμο όσο και στον Εμφύλιο τόσο απο την μια πλευρά όσο και απο την άλλη. Σε κάθε περίπτωση θεωρώ οτι σε μεγάλο ποσοστό χάθηκαν πολλοί και άδικα για τερτίπια μεγάλων κρατών.

θεωρούσα λοιπόν οτι κάπως, κάποιος θα υποστεί μια επιφοίτηση και θα μαζέψει ας πούμε το μισο των παραπάνω. Οπως γνωρίζετε κανένας δεν μάζεψε τίποτα, πολλά χρήματα έφυγαν από την Ελλάδα (περίπου 210 δις είναι το συνολικό ποσό), μπήκαν εξωφρενικοί φόροι, τρομερή ανεργία και μείωση των μισθών και των συντάξεων.

Ολοι θεωρούμε οτι ακόμα και τα παραπάνω μέτρα δεν έγιναν με κανόνες κοινωνικής ισορροπίας. Ακόμα και σήμερα υπάρχουν συντάξεις απο την μία των 500Ε και απο την άλλη των 3500Ε για την ίδια εργασία. Ο ένας γραφιάς στο δήμο και ο άλλος γραφιάς στην ΔΕΚΟ. Το ίδιο ισχύει και στους ΔΥ. Ο/Η εκπαιδευτικός με 550Ε και από την άλλη η καθαρίστρια με 1200Ε. Παραλογισμός μέγιστος, άδικος και πλέον αντιδημοκρατικός.

Σήμερα έχουμε να ψηφίσουμε κάτι που έχει τεράστια υφεσιακά μέτρα, που οδηγεί την χώρα σε πλήρη κοινωνική απαξίωση. Ακόμα και σήμερα δεν έχω ακούσει κανένα να πει ρε παιδιά δεν υπογράφουμε τίποτα και απλά μαζεύουμε τα παραπάνω χρήματα.

Ας πούμε οτι ήμουνα αριστερός. Θα έλεγα οτι είναι η καλύτερη ευκαιρία της ζωής μου. θα πάρω τα χρήματα, θα τα επενδύσω σωστά και μετρημένα, θα δώσω 650Ε στην δασκάλα και θα προσπαθήσω να λύσω άμεσα σοβαρά κοινωνικά προβλήματα όπως η ανεργία. Θα άνοιγα εργοστάσια με το 51% του κράτους, θα έδινα επιδόματα υποστήριξης βιωτικού επιπέδου και σιγά σιγά θα προχωρούσα.

Ας πούμε οτι ήμουνα δεξιός. Θα έλεγα οτι είναι η καλύτερη ευκαιρία της ζωής μου. Θα πάρω τα χρήματα, θα ξεχρεώσω τους ιδιώτες που χρωστάω 17 δις (σε βάθος 3ετίας), θα δώσω χαμηλότοκα δάνεια σε νέες επιχειρήσεις και σιγά σιγά θα προχωρούσα.

Είτε δεξιός, είτε αριστερός εγω θα προχωρούσα. Σήμερα με κλειστές τις τράπεζες, με το κράτος σε διάλυση δεν έχω καμία ελπίδα να εισπράξω τίποτα, χάνω απο παντού και η ανεργία εκτινάσσετε.

Το δημοψήφισμα προφανώς το αφήνω έξω διότι είτε δεξιός είτε αριστερός δεν το χρειάζομαι. Εγώ δεν έχω πολύ μυαλό και μπορεί και η ηλικία να έχει χτυπήσει την πόρτα, αλλά πασχίζω να καταλάβω που κάνω λάθος.