win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Σελίδα 8 από 24 ΠρώτηΠρώτη ... 67891018 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα: 141 έως 160 από σύνολο 475
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #141
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός MSc
    Το Αβατάριο του μέλους dn102
    Εγγραφή
    25.12.2011
    Περιοχή
    Hellas
    Αναρτ.
    253
    Εύσημα

    έδωσε
    19
    έλαβε
    49
    Αρχεία

    Λήψεις
    81
    Ανέβασε
    1

    Προεπιλογή

    Τι πείραμα έκανες; πάνω σε τράπεζα με σύρματα να πιέζουν τα κατακόρυφα στοιχεία σου προς τα κάτω;.Ε ναι έπρεπε να πληρώσεις για να το δείς; στο έκανα τσάμπα εγώ όπως και τη προσομοίωση στο seismostruct σιγά τα ωά.Έδωσες 13000 για να μας μας δείξεις αυτά; σε δουλεύουν και σε αρμέγουν.

    Ο Παπαδρακάκης κάπου σου έγραψε οτι η μέθοδος είναι αντιοικονομική όμως, αυτό δέν το λές;.Σου το λένε ευγενικά και εσύ συνεχίζεις να ακολουθείς το λάθος δρόμο.Οτι και να σου πώ ξέρω οτι θα πείς το αντίθετο γιατί πιστεύεις οτι έχεις ανακαλύψει κάτι.Εύχομαι να μην απογοητευτείς απότομα.

    Πάντως πραγματικά αν θέλεις να κάνεις μελέτες καλύτερα πλήρωσε μία ομάδα μηχανικών που να έχει ανάγκη τα χρήματα ,απο το να τα σκορπάς τσάμπα.Με 13000 ευρώ σου έβγαζα τρελή ανακάλυψη και θα είχες 17000 σε 4 μήνες.Δηλαδή θα κέρδιζες 1000 ευρώ το μήνα
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη dn102 : 10.04.2013 στις 16:33

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #142
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος civ δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    22.09.2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    44
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    9
    Αρχεία

    Λήψεις
    59
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Πως φαινεται οτι δεν εχεις ιδεα απο την εννοια που λεγεται επιστημη.

    Η επιστημη φιλε Γιαννη δεν ειναι κρυμεννος θησαυρος, βρηκα πρωτος τη σπηλια, αυτο ηταν. Η επιστημη χτιζεται με διαδοχικα βηματα σιγα σιγα και παταει πανω στα οσα ηδη γνωριζουμε. Η νεοτερη ερευνα παει ενα βημα παραπερα αυτα που γνωριζουμε, δεν τα αχρηστευει. Λειτουργει συσωρευτικα.

    Μεσα στην αγνοια σου νομιζεις πως ολα οσα ηδη γνωριζουμε (και τα οποια καταστρεφουν το ονειρο σου) ειναι το "παλιο" το "ξεπερασμενο", το "λαθος", η "πεπατημενη" . Επιμενεις να λες στον εαυτο σου οτι η αλλοι δε σε καταλαβαινουν, οταν δεν εχεις ιδεα απο μηχανικη, δυναμικη κλπ. Τα εχεις μπερδεψει λιγο στο κεφαλι σου.

    Φυσικα και ειναι αναγκη να εισαι μηχανικος για να ξερεις τι ειναι η μηχανικη, η αντοχη υλικων, η αναλυση κατασκευων, η δυναμικη κατασκευων, η αλληλεπιδραση εδαφους κατασκευης. Ολα αυτα για να τα ξερεις και για να εισαι σε θεση να πας τη γνωση μας ενα μικρο βημα παρα περα, πρεπει να εισαι μηχανικος και μαλλιστα πολυ καλος.

    Εσυ μεσα στην ημιμαθεια σου και την αλαζονεια σου απαξιωνεις την επιστημη και νομιζεις οτι εχεις κανει μια επαναστατικη "εφευρεση". Στην επιστημη φιλε μου, δεν υπαρχουν εφευρεσεις. Υπαρχει μελετη της υπαρχουσας θεωριας, και στη συνεχεια ερευνα που συνοδευεται απο μακροχορνια πειραματικη διαδικασια και γινεται κοσκκινο απο την παγκοσμια επιστημονικη κοινοτητα.

    Ναι η δυσκαμψια μειωνει τις παραμορφωσεις αλλα συνεπαγεται και αυξηση των δυναμεων


    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από seismic Προβολή Ανάρτησης
    Για πέστε μου αν ξέρετε,
    α) γιατί οι κόμβοι του φέροντα έχουν ροπές? δεν ξέρετε...( είμαι αυτός που το ανακάλυψε )
    β) Πως τοις μηδενίζεται? Δεν ξέρετε ...( είμαι αυτός που το ανακάλυψε )
    γ) η κατασκευή που σχεδιάζετε είναι πακτωμένη στο έδαφος? για σας ναι.,,,,για μένα όχι..( είμαι αυτός που το ανακάλυψε )
    α) ανοιξε ενα βιβλιο μηχανικης 1ου εξαμηνου και θα δεις οτι εχει ανακαλυφθει μερικους αιωνες πριν απο εσενα, γιατι οι κομβοι εχουν ροπες
    β)βλεπε α
    γ)Εδω πρεπει να πας σε πιο προχωρημενο εξαμηνο. Υπαρχει εδω και παρα πολλα χρονια μεθοδολογια σχεδιασμου και αναλυσης της αλληλεπιδρασης εδαφους κατασκευης και του βαθμου πακτωσης.

    Καπου εδω η ωραια μας κουβεντα φτανει στο τελος της. Ο dn102 ειχε απολυτο δικιο οταν εγραφε

    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από dn102 Προβολή Ανάρτησης
    1. Όταν το έργο είναι μονόπρακτο δεν υπάρχει διάλογος
    2.Αν δέν έχεις με τι να ασχοληθείς υπάρχει σχετικό "θέμα" για ξεχαρμάνιασμα.
    3.Όταν βλέπεις οτι κάποιος πληρώνει αδρά για τα όνειρα του, μην έρχεσαι και του τη σπάς
    4. Ο Παπαδρακάκης πήρε καινούργιο αμάξι; εσυ τελείωσες ΕΜΠ κάτι θα ξέρεις
    5. Ρε μ@@ έχει λιακάδα πάμε για καφέ;
    @ dn102 κερναω φρεντο μαζι με επιδειξη του stereostatika 7.02

  3. (επάνω) - Ανάρτηση #143
    Τεχνίτης
    Εργοδηγός Δομικών Εργων
    Το μέλος seismic δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.12.2009
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Αναρτ.
    658
    Εύσημα

    έδωσε
    80
    έλαβε
    22
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από dn102 Προβολή Ανάρτησης
    Τι πείραμα έκανες; πάνω σε τράπεζα με σύρματα να πιέζουν τα κατακόρυφα στοιχεία σου προς τα κάτω;.Ε ναι έπρεπε να πληρώσεις για να το δείς; στο έκανα τσάμπα εγώ όπως και τη προσομοίωση στο seismostruct σιγά τα ωά.Έδωσες 13000 για να μας μας δείξεις αυτά; σε δουλεύουν και σε αρμέγουν.
    Μπορεί να είναι όπως λες. Εγώ δεν λέω για τα αποτελέσματα της προσομοίωσης, εγώ λέω να διαβάσεις την ανάρτηση 53, να δεις και το βίντεο και πες μου που διαφωνείς?

  4. (επάνω) - Ανάρτηση #144
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός MSc
    Το Αβατάριο του μέλους dn102
    Εγγραφή
    25.12.2011
    Περιοχή
    Hellas
    Αναρτ.
    253
    Εύσημα

    έδωσε
    19
    έλαβε
    49
    Αρχεία

    Λήψεις
    81
    Ανέβασε
    1

    Προεπιλογή

    Γιάννη βάλε ένα τέλος σ'αυτά, έρχονται δύσκολα χρόνια και εσύ το χτενίζεις

    Διαφωνώ σε όλα .Πατάς καλα ανθρωπέ μου; ΕΔΩΣΕΣ 13000 ευρώ; το γεγονός οτι πληρώνεις απο τη τσέπη σου δεν σε προβλημάτισε;.Αν είχες βρεί κάτι αξιόλογο πίστεψέ με αυτή τη στιγμή δέν θα έγραφες αυτές τίς κουταμάρες .Θα σε πλήρωναν να συνεχίσεις την έρευνα
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη dn102 : 10.04.2013 στις 16:54

  5. (επάνω) - Ανάρτηση #145
    Τεχνίτης
    Εργοδηγός Δομικών Εργων
    Το μέλος seismic δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.12.2009
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Αναρτ.
    658
    Εύσημα

    έδωσε
    80
    έλαβε
    22
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Φίλε civ αφού τα ξέρετε, γιατί δεν βρίσκετε την λύση?
    Όσο χάλυβα και να βάλεις στον κόμβο, δεν μπορεί ο κακομοίρης να αντέξει τα στατικά φορτία.
    Αφού οι κολόνες αλλάζουν την κλίση τους, και συγχρόνως είναι ενωμένες στην γωνία με την δοκό, σπρώχνουν την δοκό προς τα πάνω.
    Η δοκός όμως δεν μπορεί να πάει προς τα πάνω, διότι το στατικό βάρος την σπρώχνει προς τα κάτω και σπάνε οι γωνίες της οικοδομής ( διότι δημιουργούνται ροπές στις γωνίες, οι οποίες με την σειρά τους δημιουργούν τέμνουσες στις κολόνες και στους δοκούς και σπάνε )
    Αυτό συμβαίνει σήμερα στις κατασκευές.
    ΠΟΥ ΔΙΑΦΩΝΗΤΕ?

    ---------- Η ανάρτηση προστέθηκε στις 15:45 ---------- Η προηγούμενη ανάρτηση ήταν στις 15:40 ----------

    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από dn102 Προβολή Ανάρτησης
    Γιάννη βάλε ένα τέλος σ'αυτά, έρχονται δύσκολα χρόνια και εσύ το χτενίζεις

    Διαφωνώ σε όλα και το χειρότερο είναι οτι θέλω να πάω στο ΕΜΠ και να αρχίσω στίς μπουνιές αυτούς που σε δουλεύουν.Πατάς καλα ανθρωπέ μου; ΕΔΩΣΕΣ 13000 ευρώ; το γεγονός οτι πληρώνεις απο τη τσέπη σου δεν σε προβλημάτισε;.Αν είχες βρεί κάτι αξιόλογο πίστεψέ με αυτή τη στιγμή δέν θα έγραφες αυτές τίς κουταμάρες .Θα σε πλήρωναν να συνεχίσεις την έρευνα

    Άντε να μην ανοίξω το στόμα μου πάλι με όλα τα λαμόγια που γεμίσαμε
    Αν πήγα στο Μετσόβιο, πήγα για να αποδείξω σε εσάς, και όχι σε εμένα αυτά που λέω.
    Εγώ πάντως τους εκτιμώ και τους σέβομαι.
    Αν θέλεις εσύ να με βοηθήσεις, ή να συνεργασθούμε να βρούμε αν αυτό που έκανα είναι πατάτα, εγώ θα σου είμαι ευγνώμον, και όχι μόνο.

  6. (επάνω) - Ανάρτηση #146
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός MSc
    Το Αβατάριο του μέλους dn102
    Εγγραφή
    25.12.2011
    Περιοχή
    Hellas
    Αναρτ.
    253
    Εύσημα

    έδωσε
    19
    έλαβε
    49
    Αρχεία

    Λήψεις
    81
    Ανέβασε
    1

    Προεπιλογή

    Λοιπόν επειδή αρχίζεις και με εκνευρίζεις με αυτά που γράφεις κάνε ότι θέλεις.

    Θα σου έλεγα να πάς στο Πανεπιστήμιο Πατρών και να τα πείς στο κο Φαρδή αυτά να σου τρέξει τη μελέτη στο ANSRuop.Πήγαινε και αν στο κάνουν θα σκίσω το δίπλωμα οδήγησης και άλλα 100 Α4

    Το ΕΜΠ σου έγραψε ΚΑΘΑΡΑ οτι υπάρχει βελτίωση (αναμενόμενο) η οποία είναι δυσανάλογη τού κόστους.Κανονικά έπρεπε να σταματήσει εκεί και να μη το συνεχίσει.Σε κάθε περίπτωση που ήταν αξιόλογα τα αποτελέσματα, θα ήταν θέμα έρευνας του πανεπιστημίου.Να σου πώ καλά σου κάνουν και σου τα παίρνουν γιατί είσαι ξεροκέφαλος
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη dn102 : 10.04.2013 στις 16:53

  7. (επάνω) - Ανάρτηση #147
    Τεχνίτης
    Εργοδηγός Δομικών Εργων
    Το μέλος seismic δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.12.2009
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Αναρτ.
    658
    Εύσημα

    έδωσε
    80
    έλαβε
    22
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Δεν θα το κάνουν πολύ απλά, γιατί αντίκειται στον κανονισμό σκυροδέματος. ( παράγκα )
    Και στον ΙΤΣΑΚ πήγα, και στην Πάτρα, και στο Μετσόβιο πήγα. Ξέρεις τι μου είπαν.....
    αντίκειται στον κανονισμό σκυροδέματος, και δεν είναι εύκολο να αλλάξει.
    Αυτή είναι η αλήθεια.
    Αυτό που σταματάει οτιδήποτε πάει να γίνει στην Ελλάδα.
    Έχουν φτιάξει έτσι το σύστημα, που οι μισοί Έλληνες προσπαθούν να σταματήσουν τους άλλους μισούς.
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη seismic : 10.04.2013 στις 17:01

  8. (επάνω) - Ανάρτηση #148
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός MSc
    Το Αβατάριο του μέλους dn102
    Εγγραφή
    25.12.2011
    Περιοχή
    Hellas
    Αναρτ.
    253
    Εύσημα

    έδωσε
    19
    έλαβε
    49
    Αρχεία

    Λήψεις
    81
    Ανέβασε
    1

    Προεπιλογή

    Η μία άποψη είναι αυτή, η άλλη είναι οτι δέν θέλουν να σε εκμεταλλευτούν

    Τα 13000 είναι για στατική μελέτη ή πείραμα σε τράπεζα;

    Είπες πλήρωσες 13000 ευρώ ,πάνω σε τί τα πλήρωσες; και αφού αντίκειται στο κανονισμό γιατί το κάνεις;.Το πρόβλημα σου είναι οτι νομίζεις πώς έχεις βρεί κάτι καινούργιο.Δεν βρήκες κάτι,το γνωρίζουμε αυτό.
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη dn102 : 10.04.2013 στις 17:03

  9. (επάνω) - Ανάρτηση #149
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος civ δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    22.09.2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    44
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    9
    Αρχεία

    Λήψεις
    59
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Και να σου πω ρε φιλε που διαφωνω δε θα το καταλαβεις. Δε θα κατσω να σου κανω μαθημα αντισεισμικου σχεδιασμου.

    Κανε οτι θελεις με το χομπυ σου, και οταν ξανανιωσεις μερικα χιλιαρικα να σε βαραινουν ελα να μου τα ακουμπησεις να σου πω και επιστημονικα γιατι λες μπαρουφες.

    Καλη διασκεδαση

  10. (επάνω) - Ανάρτηση #150
    Τεχνίτης
    Εργοδηγός Δομικών Εργων
    Το μέλος seismic δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.12.2009
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Αναρτ.
    658
    Εύσημα

    έδωσε
    80
    έλαβε
    22
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    @dn102
    Το ΕΜΠ σου έγραψε ΚΑΘΑΡΑ οτι υπάρχει βελτίωση (αναμενόμενο) η οποία είναι δυσανάλογη τού κόστους.Κανονικά έπρεπε να σταματήσει εκεί και να μη το συνεχίσει.Σε κάθε περίπτωση που ήταν αξιόλογα τα αποτελέσματα, θα ήταν θέμα έρευνας του πανεπιστημίου.Να σου πώ καλά σου κάνουν και σου τα παίρνουν γιατί είσαι ξεροκέφαλος.

    seismic
    Δεν τα διάβασες καλά. Λέει ότι τα αποτελέσματα είναι αρκετά ενθαρρυντικά, και χρειάζεται περαιτέρω μελέτη, τόσο σε προσομοιώσεις όσο και σε πειράματα.
    Ακόμα λέει ότι δεν έχει εξεταστεί αν συμφέρει ή όχι. Δεν λέει ότι έγινε οικονομοτεχνική μελέτη και δεν συμφέρει.
    Υπάρχει στην σύμφαση να γίνει.
    Για τα προκάτ. δεν μου είπατε?
    @civ
    Και να σου πω ρε φιλε που διαφωνω δε θα το καταλαβεις.
    seismic
    Δεν θα μου πεις, γιατί δεν μπορείς να κάνεις τον γάιδαρο να πετάξει.

    Υ.Γ
    Χωριό που φαίνεται κολαούζο δεν θέλει.
    http://www.youtube.com/watch?v=KPaNZcHBKRI
    Αυτή είναι η πραγματική ευρεσιτεχνία, και για αυτήν δεν έχει γίνει ούτε προσομοίωση, ούτε πείραμα.

    Διαβάστε την ανάρτηση 116 για να δείτε ότι είναι συμβατό το σύστημα με τον κανονισμό σκυροδέματος.
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη seismic : 10.04.2013 στις 17:30

  11. (επάνω) - Ανάρτηση #151
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός MSc
    Το Αβατάριο του μέλους dn102
    Εγγραφή
    25.12.2011
    Περιοχή
    Hellas
    Αναρτ.
    253
    Εύσημα

    έδωσε
    19
    έλαβε
    49
    Αρχεία

    Λήψεις
    81
    Ανέβασε
    1

    Προεπιλογή

    1.To πείραμα που έκανες αφορά την ευρεσιτεχνία σου τελικά; αν ΝΑΙ βάλε να δώ πώς έγινε αν ΟΧΙ περιμένω να δώ ακριβώς πώς θα γίνει

    2. Δεν απάντησες στα 13000 ευρώ που έδωσες.Τι αφορά η δαπάνη αυτή; αφορά τη μελέτη; η κάποιο πείραμα που έκανες;

    3.Το πρώτο πείραμα πόσο σου στοιχισε;

    4.Έκανες σύμβαση με το ΕΜΠ για ολοκληρωμένη μελέτη και πείραμα; αν ΝΑΙ τα 13000 είναι λογικό ποσό για να σου τα φτιάξουν όλα αυτά

    Περιμένω απαντήσεις

  12. (επάνω) - Ανάρτηση #152
    Τεχνίτης
    Εργοδηγός Δομικών Εργων
    Το μέλος seismic δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.12.2009
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Αναρτ.
    658
    Εύσημα

    έδωσε
    80
    έλαβε
    22
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    dn102
    Η μία άποψη είναι αυτή, η άλλη είναι οτι δέν θέλουν να σε εκμεταλλευτούν.
    seismic
    Δεν υπάρχει θέμα εκμετάλλευσης, γιατί ο ΙΤΣΑΚ με το Μετσόβιο ήθελαν να συνεργασθούν για πρόταση χρηματοδότησης. Πήγα Θεσσαλονίκη και μίλησα 5 ώρες μαζί τους.
    Όταν η ομάδα αντισεισμικών κατασκευών του ΙΤΣΑΚ συνεδρίασε αργότερα, κάποιος είπε ότι αντίκειται στον κανονισμό σκυροδέματος, και σταμάτησε η ιστορία.
    Μου πρότειναν να κάνω πειράματα σε σεισμική βάση, γιατί είναι αδύνατον να προσομοιωθεί η ευρεσιτεχνία.
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη seismic : 10.04.2013 στις 17:44

  13. (επάνω) - Ανάρτηση #153
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός MSc
    Το Αβατάριο του μέλους dn102
    Εγγραφή
    25.12.2011
    Περιοχή
    Hellas
    Αναρτ.
    253
    Εύσημα

    έδωσε
    19
    έλαβε
    49
    Αρχεία

    Λήψεις
    81
    Ανέβασε
    1

    Προεπιλογή

    Οποιος θέλει μπορεί να κάνει πειράματα στο ΕΜΠ.Το κόστος για όλα αυτά ποιό είναι;Τα 13000 τα έδωσες τώρα μόνο για τη προσομοίωση στο seismostruct;
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη dn102 : 10.04.2013 στις 17:48

  14. (επάνω) - Ανάρτηση #154
    Τεχνίτης
    Εργοδηγός Δομικών Εργων
    Το μέλος seismic δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.12.2009
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Αναρτ.
    658
    Εύσημα

    έδωσε
    80
    έλαβε
    22
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    1.To πείραμα που έκανες αφορά την ευρεσιτεχνία σου τελικά; αν ΝΑΙ βάλε να δώ πώς έγινε αν ΟΧΙ περιμένω να δώ ακριβώς πώς θα γίνει
    seismic Δεν έχει γίνει πείραμα. Μόνος μου έκανα το πείραμα που σας έδειξα

    2. Δεν απάντησες στα 13000 ευρώ που έδωσες.Τι αφορά η δαπάνη αυτή; αφορά τη μελέτη; η κάποιο πείραμα που έκανες;
    seismic
    Την προκαταρκτική μελέτη μόνο.... αλλά δεν μου έχουν δώσει ακόμα όλες τοις απαντήσεις για την προκαταρκτική μελέτη. Αυτές που σας έδωσα είναι οι μισές. Πρέπει να μου δώσουν ακόμα μελέτη για πενταώροφο, καθώς και προσομοίωση σεισμού.



    4.Έκανες σύμβαση με το ΕΜΠ για ολοκληρωμένη μελέτη και πείραμα; αν ΝΑΙ τα 13000 είναι λογικό ποσό για να σου τα φτιάξουν όλα αυτά
    seismic
    25000 ευρώ + ΦΠΑ + έξοδα Πανεπιστημίου για διεξοδική και προκαταρκτική μελέτη σε προσομοίωση.
    Το πείραμα αργότερα, άλλα χρήματα.
    Εγώ περιμένω ακόμα την ολοκληρωμένη προκαταρκτική, 3 χρόνια! ( Με υπογραφές και δημοσιεύσεις )
    dn102
    Οποιος θέλει μπορεί να κάνει πειράματα στο ΕΜΠ.Το κόστος για όλα αυτά ποιό είναι;Τα 13000 τα έδωσες τώρα μόνο για τη προσομοίωση στο seismostruct;
    seismic*
    Αυτό τους έκανε λένε. ( αν και αυτό το πρόγραμμα κατεβαίνει τσάμπα )
    Η σύμβαση λέει για προσομοίωση με φρεάτιο, και μου έκαναν προσομοίωση με κολόνες 0,30Χ0,40 ???
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη seismic : 10.04.2013 στις 18:10

  15. (επάνω) - Ανάρτηση #155
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός MSc
    Το Αβατάριο του μέλους dn102
    Εγγραφή
    25.12.2011
    Περιοχή
    Hellas
    Αναρτ.
    253
    Εύσημα

    έδωσε
    19
    έλαβε
    49
    Αρχεία

    Λήψεις
    81
    Ανέβασε
    1

    Προεπιλογή

    Μάλιστα, αυτά έπρεπε να τα πείς απο την αρχή.

    Η προκαταρκτική μελέτη αφορά μόνο προσομοίωση σε πρόγραμμα ή και πείραμα σε τράπεζα;
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη dn102 : 10.04.2013 στις 18:11

  16. Ευχαριστούν οι:


  17. (επάνω) - Ανάρτηση #156
    Τεχνίτης
    Εργοδηγός Δομικών Εργων
    Το μέλος seismic δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.12.2009
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Αναρτ.
    658
    Εύσημα

    έδωσε
    80
    έλαβε
    22
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Μόνο προσομοίωση....όχι πείραμα σε τράπεζα.
    Δεν υπάρχει στην σύμβαση πείραμα σε τράπεζα.
    Η τράπεζα υπάγεται σε άλλο εργαστήριο, ( πιο εκεί ) του Σπυράκου.
    Αυτός φοβάται μην του ξεκολλήσει η σεισμική τράπεζα.

    Το ξέρω ότι είναι ακριβά γιατί είχα ρωτήσει και έξω για την ίδια προσομοίωση και μου είχαν πει 10000
    ( προκαταρκτική + διεξοδική )
    Προτίμησα το κύρος του Μετσόβιου
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη seismic : 10.04.2013 στις 18:41

  18. (επάνω) - Ανάρτηση #157
    Τεχνίτης
    Εργοδηγός Δομικών Εργων
    Το μέλος seismic δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.12.2009
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Αναρτ.
    658
    Εύσημα

    έδωσε
    80
    έλαβε
    22
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Αναπάντητες ερωτήσεις
    Η μέθοδος που προτείνω.
    α) Εκτρέπει τοις πλάγιες φορτίσεις του σεισμού από τον κόμβο στην κάθετη διατομή του τοιχίου Ναι ή Όχι?
    β) Η κάθετη διατομή του τοιχίου είναι πιο ισχυρή από την οριζόντια διατομή του ( προς τοις τέμνουσες ) Ναι ή Όχι?
    γ) Μηδενίζει τοις ροπές στους κόμβους Ναι ή Όχι
    δ) Αντίκειται στον κανονισμό σκυροδέματος, ή είναι και αυτό ένας μηχανισμός ΕΜΑΣ ( Ειδικά Μεταλλικά Αντισεισμικά Στοιχεία )
    ε) Εξαλείφει τα προβλήματα της προέντασης αυτόματα? Ναι ή όχι?
    ζ) Ρίχνει το κόστος στις κατασκευές αν τοποθετηθεί σε προκάτ και τα κάνει να μπουν μέσα στην πόλη, Ναι ή όχι?
    η) Βελτιώνει την θεμελίωση σε σαθρά εδάφη, Ναι ή Όχι?
    θ) Γενικά βελτιώνει την απόκριση του φέροντα στον σεισμό, ως προς τις παραμορφώσεις και επισκευές Ναι ή Όχι?
    ι) Έπρεπε να ενδιαφερθεί το κράτος και να χρηματοδοτήσει την εφαρμοσμένη έρευνα, Ναι ή Όχι?
    κ) Αυτή η μέθοδος http://www.youtube.com/watch?v=KPaNZcHBKRI καταργεί τον μηχανισμό ορόφου Ναι ή Όχι?
    λ) Η κάθετη προένταση των τοιχίων που προτείνω, από μόνη της,
    1) βελτιώνει τις τροχιές του λοξού εφελκυσμού,?
    2) μειωμένη την ρηγμάτωση λόγω θλίψης, ?
    3) αυξάνει την ενεργό διατομή,
    4) αυξάνει τη δυσκαμψία της κατασκευής, οπότε μειώνει τις παρα-
    μορφώσεις που προκαλούν αστοχία,? Ναι ή Όχι?
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη seismic : 12.04.2013 στις 12:07

  19. (επάνω) - Ανάρτηση #158
    Τεχνίτης
    Εργοδηγός Δομικών Εργων
    Το μέλος seismic δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.12.2009
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Αναρτ.
    658
    Εύσημα

    έδωσε
    80
    έλαβε
    22
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    ΓΕΝΙΚΗ ΠΕΡΙΛΗΨΗ

    Το απόλυτο αντισεισμικό σύστημα
    Βίντεο
    http://www.youtube.com/watch?v=KPaNZcHBKRI
    Συντάκτης
    Ιωάννης Λυμπέρης
    Εργοδηγός Δομικών Εργων.
    Σύντομη περιγραφή της εφεύρεσης
    Ο υδραυλικός ελκυστήρας δομικών έργων της παρούσας
    εφεύρεσης καθώς και ο τρόπος κατασκευής των δομικών
    κατασκευών χρησιμοποιώντας τον υδραυλικό ελκυστήρα της
    παρούσας εφεύρεσης έχουν ως κύριο σκοπό την ελαχιστοποί-
    ηση των προβλημάτων που σχετίζονται με την ασφάλεια των
    δομικών κατασκευών στην περίπτωση αντιμετώπισης φυσι-
    κών φαινομένων όπως είναι ο σεισμός, οι ανεμοστρόβιλοι
    και οι πολύ ισχυροί πλευρικοί άνεμοι. Σύμφωνα με την εφεύ-
    ρεση αυτό επιτυγχάνεται με μια συνεχή προένταση (έλξη) της
    δομικής κατασκευής προς το έδαφος και του εδάφους προς
    την κατασκευή, κάνοντας αυτά τα δύο μέρη ένα σώμα. Αυτή τη
    δύναμη προέντασης την εφαρμόζει ο μηχανισμός του υδραυ-
    λικού ελκυστήρα δομικών έργων. Αυτός αποτελείται από ένα
    συρματόσχοινο το οποίο διαπερνά ελεύθερο στο κέντρο τα κά-
    θετα στοιχεία στήριξης της δομικής κατασκευής, καθώς και το
    μήκος μιας γεώτρησης, κάτω απΆ αυτά. Στο κάτω άκρο του είναι
    πακτωμένο με ένα μηχανισμό τύπου άγκυρας που πακτώνεται
    στο ύψος της θεμελίωσης στα πρανή μιάς γεώτρησης και δεν
    μπορεί να ανέλθει. Στο επάνω μέρος του, το συρματόσχοινο,
    είναι πάλι πακτωμένο με ένα υδραυλικό μηχανισμό έλξης ο
    οποίος το έλκει με μία συνεχή δύναμη ανόδου. Η ασκούμενη
    έλξη στο συρματόσχοινο από τον υδραυλικό μηχανισμό και η
    αντίδραση σΆ αυτήν την έλξη που προέρχεται από την πακτω-
    μένη άγκυρα στο άλλο άκρο του γεννά την επιθυμητή θλίψη
    στο δομικό έργο.


    Λόγω της αναγκαιότητας του περιορισμού των επιπτώσεων του σεισμού
    έχουν αναπτυχθεί διάφορες μέθοδοι βελτιστοποίησης της απόκρισης των κατασκευών προς τις σεισμικές κινήσεις.
    Ένα σημαντικό τμήμα των εξελίξεων για την αντισεισμική ενίσχυση των κατασκευών, αντιτίθεται με τις σύγχρονες αρχιτεκτονικές ανάγκες, οι οποίες απαιτούν
    όσο το δυνατό ελεύθερες κατόψεις ( μη συμμετρική κατασκευή Ο/Σ ) και μείωση των φερόντων στοιχείων του κτιρίου.
    Επίσης, οι αρχιτεκτονικές ανάγκες διαφοροποιούν καθΆ ύψος την επιφάνειας κάλυψης (κάτοψης) του κτιρίου.

    Τα προβλήματα που προκύπτουν από την εφαρμογή των παραπάνω αρχιτεκτονικών απαιτήσεων είναι είτε η δημιουργία
    «μαλακού ορόφου», είτε οι ουσιαστικές αποκλίσεις από την επιθυμητή συμμετρική διάταξη των στοιχείων ακαμψίας, καθώς και την εντονότερη καταπόνηση της κατασκευής, λόγω συγκέντρωσης εντατικών μεγεθών, αλλά και στρεπτομεταφορικών ταλαντώσεων.

    Ο σημερινός αντισεισμικός κανονισμός αντιμετωπίζει τα πάρα πάνω προβλήματα, με δύο μεθόδους.
    1) Μέθοδος διαρροής
    2) Αποσβεστήρες τριβής

    Η μέθοδος διαρροής βασίζετε στην απόσβεση της ενέργειας του σεισμού μέσω της
    πλαστικοποίησης σε προεπιλεγμένες θέσεις, ώστε να είναι οι πρώτες που αστοχούν-διαρρέουν σε ισχυρό σεισμό.

    Οι αποσβεστήρες τριβής αποτελούν μηχανισμούς, οι οποίοι καταναλώνουν την
    ενέργεια μέσω τριβής. Η λειτουργία τους στηρίζεται στη μετατροπή ενέργειας σε
    θερμότητα λόγω της τριβής.
    Την ενέργεια του σεισμού την απαγάγουν από τον φέροντα, διότι παρεμποδίζουν την παραμόρφωση του.
    Αυτήν την παρεμπόδιση της παραμόρφωσης του φέροντα την επιτυγχάνουν μέσω της εφαρμογής επί αυτού, αντίθετων ελαστικών αυξομειωμένων εντάσεων, ( Διότι η ένταση είναι αποτέλεσμα παρεμποδιζόμενης παραμόρφωσης. ) και μετατροπή αυτών των εντάσεων σε θερμότητα.

    Ο υδραυλικός ελκυστήρας ως μηχανισμός διαρροής
    Ο Υ/Ε ως μηχανισμός διαρροής, δεν πλαστικοποιεί τα υλικά σε προεπιλεγμένες θέσεις ώστε αυτά να είναι τα πρώτα που θα αστοχήσουν και θα αποσβήσουν την ενέργεια του σεισμού.
    Κάνει το εξής απλό... 1) κατασκευάζει το αποτέλεσμα της αστοχίας πριν αυτό συμβεί, τοποθετώντας σεισμικό αρμό στα κομβικά σημεία, με την προσθήκη ελαστομερούς υλικού καθ ύψος, τοποθετημένο μεταξύ των πλακών και του προτεταμένου με το έδαφος άκαμπτου φρεατίου.
    2)Το ελαστομερές υλικό επιτυγχάνει φθίνουσα αρμονική ταλάντωση επί του κάθετου άξονα του φέροντος οργανισμού, και λειτουργεί όπως ο αερόσακος του αυτοκινήτου.
    3) Το άκαμπτο προτεταμμένο με το έδαφος φρεάτιο επιτυγχάνει τον έλεγχο των παραμορφωσιακών μεγεθών τα οποία υφίστανται λόγο διαφορά φάσης των διαφόρων καθ ύψος πλακών, προερχόμενη από την αδράνεια αυτών καθώς και από την πλαστιμότητα των υποστυλωμάτων του φέροντα οργανισμού.
    4) Κατ αυτήν την μέθοδο ο φέρον οργανισμός δεν χάνει την πλαστιμότητα, η οποία είναι από μόνη της μηχανισμός απόσβεσης σεισμικής ενέργειας.

    Ο υδραυλικός ελκυστήρας ως μηχανισμός τριβής
    Ο υδραυλικός μηχανισμός του Υ/Ε τοποθετημένος στο δώμα του φρεατίου, είναι αυτός που, μετατρέπει σε θερμότητα την ένταση του σεισμού, διότι παρεμποδίζει την άνοδο του δώματος προερχόμενη από την ταλάντωση.
    Η παρεμπόδιση των τάσεων εφαρμόζεται από τα υδραυλικά υγρά, τα οποία συμπιέζονται αφενός από την αντίδραση του έμβόλου, και αφετέρου από την άνοδο του δώματος, θερμαίνοντας κατ αυτόν τον τρόπο τα μόριά τους, μετατρέποντας την σεισμική τάση σε θερμότητα.

    Ο υδραυλικός ελκυστήρας ως οριζόντια σεισμική μόνωση
    Υπάρχει η δυνατότητα να τοποθετηθεί και οριζόντια σεισμική μόνωση στον πλάστιμο ( όλκιμο ) φέροντα, λόγο του σεισμικού αρμού που υφίσταται μεταξύ του φέροντα και του φρεατίου, ο οποίος βασικά ανεξαρτητοποιεί τα δύο αυτά δομικά στοιχεία μεταξύ των, επιτρέποντας στην οριζόντια σεισμική μόνωση να λειτουργήσει.

    Ο υδραυλικός ελκυστήρας ως μηχανισμός βελτίωσης χαλαρών εδαφών.
    Ο μηχανισμός του Υ/Ε κατά την λειτουργία του, εφαρμόζει προένταση μεταξύ δώματος και βάσης, και μία άλλη ανεξάρτητη τάση προς τα πρανή της γεώτρησης.
    Δεν φορτίζει το έδαφος με τα φορτία της εφαρμοζόμενης προέντασης, αντιθέτως το βοηθάει να αναλάβει περισσότερα.
    Η αιτία βρίσκεται στον μηχανισμό της άγκυρας, και συγκεκριμένα στους δύο σωλήνες που φέρει.

    http://postimage.org/image/2dmcy79yc/

    Αυτοί οι σωλήνες έχουν διαφορετική διάμετρο, έτσι ώστε ο ένας να ολισθαίνει μέσα στον άλλον.
    Ο εσωτερικός σωλήνας είναι συνδεδεμένος με τον τένοντα.
    Ο εξωτερικός σωλήνας που είναι και ο υποδοχέας του τένοντα, καταλήγει κάτω από την βάση, και αυτός είναι η αιτία που η βάση δεν υποχωρεί όταν το έδαφος τείνει να παραμορφωθεί.

    Αυτός ο σωλήνας όταν δέχεται τα φορτία της βάσης, τείνει να υποχωρήσει κάθετα.

    Αδυνατεί όμως να υποχωρήσει, διότι στο άλλο άκρο του, είναι συνδεδεμένος με πίρους και μπάρες πυραμοειδούς μορφής, οι οποίες μπάρες μεταβιβάζουν τα φορτία της βάσης στα πρανή της γεώτρησης.
    Αυτή η μεταβίβαση των φορτίων μέσο των μπαρών, υποβοηθείται και από τις άλλες πυραμοειδούς μορφής μπάρες οι οποίες είναι ανεστραμμένες και συνδεδεμένες με τον εσωτερικό σωλήνα του τένοντα.
    Κατ αυτόν τον τρόπο, οι μπάρες σπρώχνουν κατά ένα σημείο από διαφορετική κατεύθυνση, και αποκλείουν την ολίσθηση στα πρανή της γεώτρησης.
    Η πάνω σωλήνα μεταβιβάζει τάσεις της βάσης στα πρανή της γεώτρησης, και η κάτω σωλήνα μεταβιβάζει τάσεις του τένοντα στα πρανή της γεώτρησης.

    http://i50.tinypic.com/qp1ixk.jpg


    Σήμερα Σχεδιάζουμε πλάστιμα όπως στο σχήμα ( 1 ) και σωστά πιστεύουμε ότι η σπουδαιότητα της πλαστιμότητας σε μια κατασκευή σε σεισμική περιοχή είναι προφανής από την στιγμή που αυτή είναι απαραίτητη για την ασφαλή ανελαστική απόκριση της κατασκευής.
    1) Υπάρχει όμως μεγάλη παραμόρφωση?????? και επισκευές.
    2) Μεγάλες ροπές στους κόμβους, μεγάλες τέμνουσες στην εγκάρσια τομή των υποστυλωμάτων, και στις τομές των πλακοδοκών.
    Απαιτείται πολύς οπλισμός, δύσκολη σχεδίαση, και δεν επιτυγχάνομαι τον στόχο σχεδιασμού ο οποίος είναι ο απόλυτος αντισεισμικός σχεδιασμός.

    Αν σχεδιάζουμε άκαμπτα ( με τοιχία ) όπως στο σχήμα ( 2 ) οι τέμνουσες αστοχίας ( που δημιουργούνται λόγο των ροπών που εμφανίζονται στους κόμβους ) θα εμφανισθούν στις δοκούς, και θα είναι οι πρώτοι που θα αστοχήσουν, διότι η οριζόντια τομή του τοιχίου είναι πολύ πιο μεγάλη και ισχυρή, εν σχέση με την δοκό.

    Οπότε αν έχουμε να διαλέξουμε μεταξύ ενός πλάστμου και ενός άκαμπτου φορέα, είναι καλύτερα να σχεδιάσουμε πλάστιμα.

    Στο σχήμα ( 4 ) βλέπουμε την αντίδραση στο δώμα, του ελκυστήρα, και την αντίδραση του εδάφους, στην εφαρμοζόμενη ροπή που δέχεται το τοιχίο.

    Βλέπουμε ακόμα, πως εκτρέπονται οι τέμνουσες, από τους κόμβους, πάνω στην κάθετη τομή του τοιχίου όταν αυτό είναι άκαμπτο και πακτωμένο με το έδαφος.

    Βλέπουμε ακόμα, πως οι ροπές στον κόμβο είναι μηδενικές, λόγο αδυναμίας του πακτωμένου άκαμπτου τοιχίου να παραμορφωθεί επί του κάθετου άξονά του.
    Ξέρουμε ότι μηδέν ροπές στους κόμβους = μηδέν τέμνουσες και μηδέν παραμορφώσεις.

    Στο σχήμα ( 1 ) βλέπουμε ότι οι πεδιλοδοκοί δεν καταπονούνται και πολύ από τις ροπές, διότι το υποστύλωμα είναι πλάστιμο και αδυνατεί να σπάσει τον πεδιλοδοκό και την δοκό.

    Στο σχήμα ( 3 ) βλέπουμε ότι λόγο του ότι το τοιχίο είναι άκαμπτο, δημιουργεί την καταστροφική γωνία, που σηκώνει την βάση μονόπλευρα, και αυτό καταπονεί τους κόμβους και προπαντός τους δοκούς με στρεπτικές ροπές και τέμνουσες, σχήμα ( 2 ) περισσότερο από ότι τους καταπονεί ο πλάστιμος φορέας με μικρά υποστυλώματα.

    Εκτός αν το τοιχίο είναι πακτωμένο με το έδαφος, τότε... εξαφανίζονται όλα τα προβλήματα.
    Προυπόθεση είναι να έχουμε άκαμπτο τοιχίο, πακτωμένο στα δύο άκρα του με το έδαφος.

    Σχήμα ( 5 )
    Όσο πιο μεγάλη είναι η βάση ( Α ) και όσο μικρότερο είναι το ύψος ( Β ) τόσο μικρότερη είναι και
    1) η καταπόνηση του τένοντα στον ελκυστήρα.
    2) η καταπόνηση του εδάφους
    3) Ακόμα η κατανομή φορτίσεων σε μεγαλύτερες μακρόστενες διατομές κάτοψις, διασπούν τις φορτίσεις και μεγαλώνουν την αντοχή του τοιχίου στις ροπές.
    4) Σε αυτήν την προτεινόμενη μέθοδο ο εγκάρσιος οπλισμός είναι πιο χρήσιμος από τον γραμμικό οπλισμό.

    Αν η πάκτωση γίνει σε πλάστιμο οργανισμό με μικρά υποστυλώματα, το όφελος είναι πολύ μικρό.
    Συμπέρασμα...
    Αν πακτώσουμε με το έδαφος προτεταμένες κάθετα, άκαμπτες, κατασκευές εξ ολοκλήρου από Ο/Σ
    έχουμε τον απόλυτο αντισεισμικό σχεδιασμό

    1) Μοντέλο απόκρισης πλαισιωτής κατασκευής με απορρόφηση ενέργειας στην βάση, στο δώμα, και στα διαφράγματα των πλακών.

    Είναι αυτό το μοντέλο κατασκευής http://www.youtube.com/watch?v=KPaNZcHBKRI

    2) Κάτοψη μοντέλου ασύμμετρου πολυώροφου κτιρίου με απορρόφηση ενέργειας στην βάση,
    στο δώμα, και στα διαφράγματα των πλακών.


    Είναι αυτό το μοντέλο http://postimage.org/image/tg1lzxv05/

    3) Μοντέλο απόκρισης με απορρόφηση ενέργειας στο δώμα

    Είναι αυτό το μοντέλο κατασκευής http://www.youtube.com/watch?v=JJIsx1sKkLk
    και αυτό σε κάτοψη http://postimage.org/image/r1aadhj8/

    4) Μοντέλο απόκρισης με απορρόφηση ενέργειας σε υφιστάμενες κατασκευές.
    Ένα από τα πολλά σχεδιαστικά μοντέλα μετασκευασμένων τοιχίων από Ο.Σ ή μετασκευασμένων σιδηροκατασκευών
    http://postimage.org/image/k51vo9k15/
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη seismic : 12.04.2013 στις 12:07

  20. (επάνω) - Ανάρτηση #159
    Τεχνίτης
    Εργοδηγός Δομικών Εργων
    Το μέλος seismic δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.12.2009
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Αναρτ.
    658
    Εύσημα

    έδωσε
    80
    έλαβε
    22
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    @ Civ
    Πως φαινεται οτι δεν εχεις ιδεα απο την εννοια που λεγεται επιστημη.

    Η επιστημη φιλε Γιαννη δεν ειναι κρυμεννος θησαυρος, βρηκα πρωτος τη σπηλια, αυτο ηταν. Η επιστημη χτιζεται με διαδοχικα βηματα σιγα σιγα και παταει πανω στα οσα ηδη γνωριζουμε. Η νεοτερη ερευνα παει ενα βημα παραπερα αυτα που γνωριζουμε, δεν τα αχρηστευει. Λειτουργει συσωρευτικα.

    Μεσα στην αγνοια σου νομιζεις πως ολα οσα ηδη γνωριζουμε (και τα οποια καταστρεφουν το ονειρο σου) ειναι το "παλιο" το "ξεπερασμενο", το "λαθος", η "πεπατημενη" . Επιμενεις να λες στον εαυτο σου οτι η αλλοι δε σε καταλαβαινουν, οταν δεν εχεις ιδεα απο μηχανικη, δυναμικη κλπ. Τα εχεις μπερδεψει λιγο στο κεφαλι σου.

    Φυσικα και ειναι αναγκη να εισαι μηχανικος για να ξερεις τι ειναι η μηχανικη, η αντοχη υλικων, η αναλυση κατασκευων, η δυναμικη κατασκευων, η αλληλεπιδραση εδαφους κατασκευης. Ολα αυτα για να τα ξερεις και για να εισαι σε θεση να πας τη γνωση μας ενα μικρο βημα παρα περα, πρεπει να εισαι μηχανικος και μαλλιστα πολυ καλος.

    Εσυ μεσα στην ημιμαθεια σου και την αλαζονεια σου απαξιωνεις την επιστημη και νομιζεις οτι εχεις κανει μια επαναστατικη "εφευρεση". Στην επιστημη φιλε μου, δεν υπαρχουν εφευρεσεις. Υπαρχει μελετη της υπαρχουσας θεωριας, και στη συνεχεια ερευνα που συνοδευεται απο μακροχορνια πειραματικη διαδικασια και γινεται κοσκκινο απο την παγκοσμια επιστημονικη κοινοτητα.

    Ναι η δυσκαμψια μειωνει τις παραμορφωσεις αλλα συνεπαγεται και αυξηση των δυναμεων


    Αρχική ανάρτηση από seismic
    Για πέστε μου αν ξέρετε,
    α) γιατί οι κόμβοι του φέροντα έχουν ροπές? δεν ξέρετε...( είμαι αυτός που το ανακάλυψε )
    β) Πως τοις μηδενίζεται? Δεν ξέρετε ...( είμαι αυτός που το ανακάλυψε )
    γ) η κατασκευή που σχεδιάζετε είναι πακτωμένη στο έδαφος? για σας ναι.,,,,για μένα όχι..( είμαι αυτός που το ανακάλυψε )
    α) ανοιξε ενα βιβλιο μηχανικης 1ου εξαμηνου και θα δεις οτι εχει ανακαλυφθει μερικους αιωνες πριν απο εσενα, γιατι οι κομβοι εχουν ροπες
    β)βλεπε α
    γ)Εδω πρεπει να πας σε πιο προχωρημενο εξαμηνο. Υπαρχει εδω και παρα πολλα χρονια μεθοδολογια σχεδιασμου και αναλυσης της αλληλεπιδρασης εδαφους κατασκευης και του βαθμου πακτωσης.
    seismic
    «Σχεδιασμός και Ανάλυση Ολόσωμων Κτιρίων από Σκυρόδεμα»

    Διαβάστε αυτήν την διπλωματική εργασία,
    http://users.ntua.gr/achar/_en/_cont...arch/res1.html
    και πέστε μου αν θέλετε,...... αν τοποθετήσουμε το seismic stop σε κάθε γωνία της κατασκευής θα είναι χρήσιμο, ναι ή όχι?
    Αν δεν τοποθετήσουμε το seismic stop, και η κατασκευή έχει μεγάλο υψομετρικό, τότε στην διέγερση ενός μεγάλου σεισμού, θα έχουμε πολλά λοξά βέλη.
    Αν θέλετε, το συζητάμε...αλλιώς παραδεχτείτε την αξία του seismic stop.

    Επιστημονικά όπως λέει ο φίλος μου ο civ, ( και το ξέρω ) η άκαμπτη κατασκευή, μειωνει τις παραμορφωσεις αλλα συνεπαγεται και αυξηση των δυναμεων ( των τάσεων καλύτερα αν θέλετε να μιλήσουμε επιστημονικά )
    Δεν μας είπε όμως, ότι αυτό αντιμετωπίζετε πολύ εύκολα με διάφορους τρόπους σχεδιασμού, π.χ
    Αύξηση της διατομής κάτοψης των υποστυλωμάτων, ή με την εφαρμογή κάθετης προέντασης η οποία αυξάνει την αντοχή του υποστυλώματος στην τέμνουσα βάσης πάνω από 31%, και ακόμα
    1) βελτιώνει τις τροχιές του λοξού εφελκυσμού,
    2) μειωμένη την ρηγμάτωση λόγω θλίψης,
    3) αυξάνει την ενεργό διατομή,
    4) αυξάνει τη δυσκαμψία της κατασκευής, οπότε μειώνει τις παρα-
    μορφώσεις που προκαλούν αστοχία,
    Δεν τα λέω εγώ..... η επιστήμη σου τα λέει.

    Ακόμα η επιστήμη σου λέει, ότι αν το ολόσωμο κτήριο από σκυρόδεμα είναι πολύ ψιλό, και ταλαντευτεί πολύ, θα εμφανίσει λοξά βέλη.
    Αυτό που δεν λέει, είναι πως λύνει το πρόβλημα, και δεν έχει καταλάβει γιατί δημιουργείτε το λοξό βέλος.....και βάζετε χάλυβα...και ξανά βάζετε πιο πολύ.....ανεβαίνει το κόστος ....και νομίζεται ότι ο περίσσιος χάλυβας και η πλαστιμότητα θα λύσουν το πρόβλημα.
    Αυτό το διδάσκω μόνο εγώ. Κανένα Πανεπιστήμιο....είναι αυτό το + που προσθέτω στην επιστήμη.
    Αυτό το κάτι είναι ότι όσο χάλυβα και να βάλετε στις κατασκευές, δεν θα μπορέσετε να κατασκευάσετε κόμβο, ο οποίος να έχει υπoστεί κλίση ο κάθετος άξονας του, και να μπορεί να παραλάβει τα στατικά φορτία της κατασκευής.
    Διάβασε και για τα ( ΕΜΑΣ ) ειδικά μεταλλικά αντισεισμικά συστήματα, η επιστήμη σου τα λέει.
    Είναι ή δεν είναι ένα ΕΜΑΣ το seismic stop ?
    Ξέρω....και να μου εξηγήσεις δεν θα καταλάβω......η πιο εύκολη απάντηση, και η πιο καλή καραμέλα..

    Υ.Γ Σε αυτές τις κατασκευές που δείχνει η διπλωματική εργασία, αν τοποθετηθεί το seismic stop, η λογική και η επιστήμη σου λέει ότι και σαν πρόβολο να τις κατασκευάσεις σχεδιάσεις πάνω σε ένα βουνό, πάλη θα σταθούν.
    Εσείς γιατί πακτώνετε τον πρόβολο με την δοκό και την πλάκα? ....γιατί εφαρμόζετε προένταση στον πρόβολο? ....για τον ίδιο ακριβώς λόγο και εγώ, πακτώνω ή εφαρμόζω προένταση της κατασκευής με το έδαφος.
    Τώρα αν θέλετε να το κάνετε πείραμα και έχετε και τα χρήματα,..... κάντε το πείραμα.
    Εγώ δεν έχω χρήματα να κατασκευάσω και να κουνήσω μία ολόκληρη κατασκευή.

    Αν νομίζετε ότι ένας φορέας ο οποίος είναι πακτωμένος ή προτεταμένος με το έδαφος, έχει την ίδια απόκριση στον σεισμό με έναν άλλον που απλός πατάει στο έδαφος, τότε πρέπει να σπουδάσω για να το καταλάβω.
    Αν όμως πιστεύετε ότι υπάρχει διαφορά απόκρισης των δύο οργανισμών, είσαστε υποχρεωμένοι να το εξετάσετε, γιατί η πάκτωση ή προένταση της κατασκευής με το έδαφος, Δεν διδάσκετε στα Πανεπιστήμια
    Και μην μου πείτε ότι αυτό διδάσκετε, διότι αν υπάρχει, τότε πως μου έδωσαν δίπλωμα ευρεσιτεχνίας? ( και διεθνή μάλιστα ) Με έκθεση έρευνας ( Α ) που σημαίνει ότι δεν υπάρχει πάκτωση κατασκευής με το έδαφος ( ΜΕ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟ ) Έχει γίνει έρευνα διεθνή για αυτό που λέω.
    Τώρα αν εννοείς ότι η θεμελίωση είναι και πάκτωση, το συζητάμε....
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη seismic : 14.04.2013 στις 15:28

  21. (επάνω) - Ανάρτηση #160
    Τεχνίτης
    Εργοδηγός Δομικών Εργων
    Το μέλος seismic δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.12.2009
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Αναρτ.
    658
    Εύσημα

    έδωσε
    80
    έλαβε
    22
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    @Civ
    Εσυ μεσα στην ημιμαθεια σου και την αλαζονεια σου απαξιωνεις την επιστημη και νομιζεις οτι εχεις κανει μια επαναστατικη "εφευρεση". Στην επιστημη φιλε μου, δεν υπαρχουν εφευρεσεις. Υπαρχει μελετη της υπαρχουσας θεωριας, και στη συνεχεια ερευνα που συνοδευεται απο μακροχορνια πειραματικη διαδικασια και γινεται κοσκκινο απο την παγκοσμια επιστημονικη κοινοτητα.

    seismic
    H εφεύρεση διδάσκει το Νέον.

    Η λογική της επιστημονικής ανακάλυψης, βασίζεται στην εξής απλή αρχή: ότι οι επιστημονικές θεωρίες πρέπει να είναι διατυπωμένες με τέτοιον τρόπο ώστε η διάψευσή τους να είναι κατ' αρχήν δυνατή και μόνο έτσι μπορούν να αντικατασταθούν από άλλες, νεότερες και ικανοποιητικότερες, ώσπου με τη σειρά τους και αυτές να αντικατασταθούν από άλλες. Ετσι αναπτύσσεται η γνώση.

    Με άλλα λόγια η επιστημονική γνώση δεν είναι ένα τελειωμένο σύστημα ή μια εικόνα, ένας γεωγραφικός χάρτης της πραγματικότητας ή ένας καθρέφτης της. Μοιάζει μάλλον με έναν πυρσό που φωτίζει την πραγματικότητα. Πάντα αυξάνεται, αναθεωρείται, καταργείται, αναδημιουργείται, ακριβώς όπως γίνεται με την εξέλιξη των ειδών. Η ιστορικότητα της γνώσης μάς δείχνει τη συνεχιζόμενη διαδικασία πρόσκτησης γνώσης. Ποτέ δεν φθάνουμε στην απόκτηση μιας οριστικής ή ημι-οριστικοποιημένης μεθόδου συλλογής παρατηρήσεων για τη διαμόρφωση «ορθών» περιγραφικών προτάσεων για τον κόσμο. Το ζήτημα είναι αν αυτό το γνωσιακό καθεστώς μπορεί να ισχύσει σε μια κλειστή κοινωνία, δηλαδή σε μια παραδοσιακή κοινωνία φυλετικού τύπου ή σε μια σύγχρονη ολοκληρωτική κοινωνία. Εκεί ισχύει ένα καθεστώς «κατηχητικής» γνώσης, δηλαδή ενός δόγματος που προφυλάσσεται από τυχόν διάψευση.

    Αυτό συμβαίνει διότι κύριο μέλημα αυτού του τύπου της κοινωνίας είναι η διατήρηση της ενότητας μέσα από ένα κοινό σύστημα πίστης που δεν υπόκειται σε διάψευση, στην ετυμηγορία του πειράματος ή στην κριτική συζήτηση. Στην ανοιχτή κοινωνία η κοινωνική συνοχή δεν έχει ανάγκη τέτοιας κατηχητικής γνώσης, αλλά αντίθετα εξασφαλίζεται μέσα από τους θεσμούς της ανοιχτής κοινωνίας, που εγγυώνται τον πλουραλισμό και τη δυνατότητα κριτικής, δηλαδή την προβολή εναλλακτικών θεωριών και εναλλακτικών λύσεων στα προβλήματα της κοινωνίας. Μόνο σε αυτές τις κοινωνίες οι πεποιθήσεις μπορούν να εξεταστούν κριτικά διότι ισχύει ένα καθεστώς γνωσιακής ουδετερότητας. Γι' αυτό και σε τέτοιες κοινωνίες η γνώση αναπτύσσεται και δεν είναι στατική, όπως συμβαίνει σε μια θεοκρατική ή φυλετική κοινωνία, ούτε γνωρίζει περιορισμούς και πολιτικές παρεμβάσεις, πράγμα που συμβαίνει στις ολοκληρωτικές κοινωνίες σύγχρονων δικτατορικών καθεστώτων.

    Ολα αυτά σημαίνουν ότι σε μια ανοιχτή κοινωνία λειτουργεί υποχρεωτικά ένα ορισμένο πνευματικό ήθος, παγιωμένο σε μια παράδοση που αποτελεί το πνευματικό και κοινωνικό υπόβαθρο οποιουδήποτε θεσμικού πλαισίου της και που είναι το γνωστό και κλασικό πλαίσιο της σύγχρονης, φιλελεύθερης δημοκρατικής πολιτείας. Οταν αυτό λείπει ή υπολειτουργεί, το τελειότερο Σύνταγμα, η πιο άρτια νομική και συνταγματική θωράκιση ενός δημοκρατικού καθεστώτος, ακόμη και η πιο ενάρετη και φωτισμένη πολιτική ηγεσία δεν επαρκούν για να εξασφαλίσουν την αποτελεσματική λειτουργία των θεσμών. Και αυτό συμβαίνει διότι υπολειτουργεί η ανοιχτή κοινωνία, που είναι ευρύτερη έννοια από τη δημοκρατία και συγχρόνως κοινωνική και πολιτιστική της προϋπόθεση.

    Σε ανάλογα συμπεράσματα φθάνουμε αν η αναζήτησή μας ξεκινήσει αντίστροφα, δηλαδή από τις προϋποθέσεις της δημοκρατικής πολιτείας, που είναι η πολιτική έκφραση της ανοιχτής κοινωνίας: πάλι απαιτείται πριν απ' όλα η ελεγξιμότητα των αποφάσεων. Είναι γνωστό ότι η δημοκρατία συνυφαίνεται πριν απ' όλα με τη δυνατότητα ασκήσεως ελέγχου στην εξουσία. Η παλιά αντίληψη της δημοκρατίας τη συνέδεε με κάποια αδιόρατη «γενική θέληση», την οποία υποτίθεται ότι εκφράζει η πλειοψηφία. Αντίθετα, σύμφωνα με τη σύγχρονη αντίληψη, ο ρόλος του εκλογικού σώματος είναι να αναδείξει μια κυβέρνηση, δηλαδή μια ομάδα που θα ασκήσει εξουσία, η οποία θα προκύψει από τον ανταγωνισμό ανάμεσα σε διάφορες πολιτικές ομάδες για την κατάκτηση της πλειοψηφίας, με την προϋπόθεση ότι τηρούνται ορισμένοι κανόνες τόσο στη διεξαγωγή αυτού του ανταγωνισμού όσο και κατά την άσκηση της εξουσίας.

    Με δυο λόγια: το ίδιον της δημοκρατικής λειτουργίας σε οποιοδήποτε συγκροτημένο κοινωνικό σώμα είναι η ελεγξιμότητα των αποφάσεων και της εκτέλεσής τους ελεγξιμότητα που διασφαλίζεται μέσα από τη λογοδοτική υποχρέωση που έχουν οι εκάστοτε κυβερνώντες στους κυβερνωμένους.

    Η δημοκρατία όμως ως μορφή πολιτική οργάνωσης πρέπει να εδράζεται σε ένα ευρύτερο πολιτιστικό πλαίσιο, που της χρησιμεύει ως οικολογική εστία. Και αυτή είναι η ανοιχτή κοινωνία η οποία δεν αφορά μόνο τους θεσμούς και τους κανόνες αλλά και τις παραδόσεις και τις νοοτροπίες. Διότι η λογοδοτικότητα ως θεσμική υποχρέωση σε μια δημοκρατία μπορεί να λειτουργήσει αποτελεσματικά μόνο στον βαθμό που η κριτική και η ελεγξιμότητα ενυπάρχουν στην παράδοση και στον τρόπο σκέψης σε μια κοινωνία που τότε ονομάζεται ανοιχτή.

    Στο σημείο αυτό πρέπει να στρέψουμε την προσοχή μας σε έναν παράγοντα που συχνά παραβλέπεται στην εκτίμηση του πολιτικού ρόλου του σύγχρονου πνευματικού ανθρώπου στον τόπο μας και που είναι το γνωσιακό ήθος του διανοουμένου. Ο σύγχρονος διανοούμενος και κυρίως ο επιστήμων λειτουργεί στον δημόσιο χώρο του πνεύματος. Αν σέβεται το κοινό του, θα πρέπει η δραστηριότητά του να είναι ανοιχτή και τα λεγόμενά του να είναι ελέγξιμα.

    Απευθυνόμενος κατ' αρχήν στην κρίση του κοινού του, ο αυθεντικός διανοούμενος προσδοκά ότι η αποδοχή των λεγομένων του γίνεται έπειτα από κριτικό έλεγχο και όχι άνευ όρων, μέσα από κάποιο άλμα πίστης ή μέσα από τον ρητορικό εντυπωσιασμό που μπορεί να προκαλέσει ο λόγος του. Ο γνήσιος διανοούμενος απευθύνεται πάνω απ' όλα στη λογική ιδιότητα των συνανθρώπων του και βασίζεται στην κριτική τους δύναμη. Η ποιότητα του λόγου του δεν κρίνεται με βάση την τεχνική της συνθηματοποίησης ή την αποτελεσματικότητα των προπαγανδιστικών του πονηρευμάτων ή άλλων «μυστικών» της τεχνικής τής πειθούς, αλλά από τη δύναμη και το περιεχόμενο της επιχειρηματολογίας του και τη σαφήνεια της διατύπωσής της.
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη seismic : 14.04.2013 στις 16:12

Σελίδα 8 από 24 ΠρώτηΠρώτη ... 67891018 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 13
    Τελευταία Ανάρτηση: 02.10.2014, 08:59
  2. N.4014/11: Κτίσμα εκτός σχεδίου τοποθετημένο εντός πλαγίων αποστάσεων
    Από το μέλος Patrick στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταία Ανάρτηση: 07.02.2012, 11:46
  3. Κάτοψη σχήματος Γ - Όπλιση πλάκας και μόρφωση φέροντα οργανισμού
    Από το μέλος sundance στη θεματική κατηγορία Σκυρόδεμα - ΚΑΝΕΠΕ
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταία Ανάρτηση: 19.02.2010, 18:27
  4. Λογισμικό για τη μελέτη φέροντα οργανισμού ναών
    Από το μέλος SMBD στη θεματική κατηγορία Στατικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία Ανάρτηση: 16.01.2010, 18:00
  5. Φρεάτιο ανελκυστήρα-θεμελίωση
    Από το μέλος sundance στη θεματική κατηγορία Σκυρόδεμα - ΚΑΝΕΠΕ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταία Ανάρτηση: 08.01.2010, 20:26

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •