win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Σελίδα 7 από 24 ΠρώτηΠρώτη ... 5678917 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα: 121 έως 140 από σύνολο 475
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #121
    Τεχνίτης
    Εργοδηγός Δομικών Εργων
    Το μέλος seismic δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.12.2009
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Αναρτ.
    658
    Εύσημα

    έδωσε
    80
    έλαβε
    22
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Θέλω την επιστημονική σας γνώμη για την θεωρεία που θα αναπτύξω πάνω στα σχεδιαγράμματα αυτά




    Σχεδιάζεται πλάστιμα όπως στο σχήμα ( 1 ) και σωστά πιστεύεται ότι η σπουδαιότητα της πλαστιμότητας σε μια κατασκευή σε σεισμική περιοχή είναι προφανής από την στιγμή που αυτή είναι απαραίτητη για την ασφαλή ανελαστική απόκριση της κατασκευής.
    1) Υπάρχει όμως μεγάλη παραμόρφωση?????? και επισκευές.
    2) Μεγάλες ροπές στους κόμβους, μεγάλες τέμνουσες στην εγκάρσια τομή των υποστυλωμάτων, και στις τομές των πλακοδοκών.
    Απαιτείται πολύς οπλισμός, δύσκολη σχεδίαση, και δεν επιτυγχάνομαι τον στόχο σχεδιασμού ο οποίος είναι ο απόλυτος αντισεισμικός σχεδιασμός.

    Αν σχεδιάσετε άκαμπτα όπως στο σχήμα ( 2 ) οι τέμνουσες αστοχίας ( που δημιουργούνται λόγο των ροπών που εμφανίζονται στους κόμβους ) θα εμφανισθούν στους δοκούς, και θα είναι οι πρώτοι που θα αστοχήσουν, διότι η εγκάρσια τομή του τοιχίου είναι πολύ ισχυρή, εν σχέση με μία μικρή διατομή υποστυλώματος.

    Οπότε αν έχουμε να διαλέξουμε μεταξύ ενός πλάστμου και ενός άκαμπτου φορέα, είναι καλύτερα να σχεδιάσουμε πλάστιμα.

    Στο σχήμα ( 4 ) βλέπουμε την αντίδραση στο δώμα, του ελκυστήρα, και την αντίδραση του εδάφους, στην εφαρμοζόμενη ροπή που υφίσταται κατά τον σεισμό και την αδράνεια των πλακών το φέρον τοιχίο.

    Βλέπουμε ακόμα, πως εκτρέπονται οι τέμνουσες, από τους κόμβους, πάνω στην κάθετη τομή του τοιχίου όταν αυτό είναι άκαμπτο και πακτωμένο με το έδαφος.

    Βλέπουμε ακόμα, πως οι ροπές στον κόμβο είναι μηδενικές, λόγο αδυναμίας του πακτωμένου άκαμπτου τοιχίου να παραμορφωθεί επί του κάθετου άξονά του.
    Ξέρουμε ότι μηδέν ροπές στους κόμβους = μηδέν τέμνουσες και μηδέν παραμορφώσεις.

    Στο σχήμα ( 1 ) βλέπουμε ότι οι πεδιλοδοκοί δεν καταπονούνται και πολύ από τις ροπές, διότι το υποστύλωμα είναι πλάστιμο και αδυνατεί να σπάσει τον πεδιλοδοκό και την δοκό.

    Στο σχήμα ( 3 ) βλέπουμε ότι λόγο του ότι το τοιχίο είναι άκαμπτο, δημιουργεί την καταστροφική γωνία, που σηκώνει την βάση μονόπλευρα, και αυτό καταπονεί τους κόμβους και προπαντός τους δοκούς με στρεπτικές ροπές και τέμνουσες, σχήμα ( 2 ) περισσότερο από ότι τους καταπονεί ο πλάστιμος φορέας με μικρά υποστυλώματα.

    Εκτός αν το τοιχίο είναι πακτωμένο με το έδαφος, τότε... εξαφανίζονται όλα τα προβλήματα.
    Προυπόθεση είναι να έχουμε άκαμπτο τοιχίο, πακτωμένο στα δύο άκρα του με το έδαφος.

    Σχήμα ( 5 )
    Όσο πιο μεγάλη είναι η βάση ( Α ) και όσο μικρότερο είναι το ύψος ( Β ) τόσο μικρότερη είναι και
    1) η καταπόνηση του τένοντα στον ελκυστήρα.
    2) η καταπόνηση του εδάφους
    3) Ακόμα η κατανομή φορτίσεων σε μεγαλύτερες μακρόστενες διατομές κάτοψις, διασπούν τις φορτίσεις και μεγαλώνουν την αντοχή του τοιχίου στις ροπές.
    4) Σε αυτήν την προτεινόμενη μέθοδο ο εγκάρσιος οπλισμός είναι πιο χρήσιμος από τον γραμμικό οπλισμό.

    Αν η πάκτωση γίνει σε πλάστιμο οργανισμό με μικρά υποστυλώματα, το όφελος είναι πολύ μικρό.
    Αυτό φαίνεται και στην εφαρμοσμένη έρευνα που σας έδωσα.
    Όσο πιο πολλές ήταν οι προτεταμένες διατομές των υποστυλωμάτων, και όσο μεγαλύτερη προένταση εξασκούσαμε σε αυτά, τόσο πιο πολύ αυξάναμε την
    αντοχή των υποστυλωμάτων προς την τέμνουσας βάσης - μίκραινε η μετατόπιση του κόμβου ελέγχου, και αυξανόταν η φέρουσας ικανότητας της κατασκευής σε πλευρικά φορτία.
    Δηλαδή μεγαλύτερες διατομές κάτοψις από Ο/Σ και πολλαπλάσια φορτία προέντασης, = πολλαπλάσιες αντοχές

    Συμπέρασμα...
    Αν πακτώσουμε με το έδαφος προτεταμένες κάθετα, άκαμπτες, κατασκευές εξ ολοκλήρου από Ο/Σ
    έχουμε τον απόλυτο αντισεισμικό σχεδιασμό

    Μόλις τώρα, κατέρριψα την θεωρεία της σχεδιαζόμενης πλαστιμότητας ως την καλύτερη μέθοδο σχεδιασμού.
    Είμαι ο πρώτος στον κόσμο, ο οποίος πάκτωσα την κατασκευή με το έδαφος.
    Αυτό αλλάζει κατά πολύ την αντοχή της απόκριση του φέροντα.
    Τι πιο φυσικό....και λογικό υπάρχει?
    Τώρα σχεδιάζετε πλάστιμα, γιατί δεν ξέρετε πως να δαμάσετε τον σεισμό.
    Τώρα που το ξέρετε τι είναι καλύτερα?
    Να σχεδιάζετε πλάστιμα με παραμορφώσεις και επισκευές, με πάρα πολύ οπλισμό και μεγάλο κόστος,
    ή με λίγο οπλισμό, και μηδενικές επισκευές?
    Περιμένω.... ερωτήσεις.
    Ένα δεν περιμένω ..... να βγάλω χρήματα από αυτήν την προσπάθεια, και να ενδιαφερθεί το κράτος για την έρευνά μου.
    Αυτή η έρευνα που έκανα είναι πλέον στα χέρια των πολιτικών μηχανικών, και της ιστορίας.
    Χωρίς την βοήθεια των κρατικών φορέων, δεν μπορεί να υλοποιηθεί αυτή η προσπάθεια.
    Ευχαριστώ ειλικρινά το φόρουμ για την φιλοξενία, καθώς και όλους που διάβασαν την έρευνα.

    Κάνε like εδώ. http://www.crazybusinessideas.gr/el/...-domikon-ergon
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη seismic : 25.03.2013 στις 10:20

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #122
    Τεχνίτης
    Εργοδηγός Δομικών Εργων
    Το μέλος seismic δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.12.2009
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Αναρτ.
    658
    Εύσημα

    έδωσε
    80
    έλαβε
    22
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Διαγωνισμός crazybusinessideas.gr
    Αν σου αρέσει η ευρεσιτεχνία, μπες σε αυτό το link, http://www.crazybusinessideas.gr/el/...-domikon-ergon
    Κάτω από την φωτογραφία του υδραυλικού ελκυστήρα είναι ένα μεγάλο χέρι του facebook. κάνε κλικ εκεί πάνω.
    Μετά μπες εδώ, http://www.crazybusinessideas.gr/el/...-mikro-peirama
    και κάνε το ίδιο.
    Ευχαριστώ.

  3. (επάνω) - Ανάρτηση #123
    Τεχνίτης
    Εργοδηγός Δομικών Εργων
    Το μέλος seismic δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.12.2009
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Αναρτ.
    658
    Εύσημα

    έδωσε
    80
    έλαβε
    22
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Όχι μόνο στην Ελλάδα, αλλά ούτε σε όλο τον κόσμο,
    υπάρχει πρόγραμμα Η/Υ που να μπορεί να προσομοιώσει κάθετη προένταση μεταξύ δώματος και εδάφους.
    Το μόνο που μπορώ να κάνω, είναι πειράματα σε σεισμική βάση με φορείς οι οποίοι θα έχουν ίδιες διαστάσεις και οπλισμό, με και χωρίς το σύστημα, ώστε να δούμε την δυναμική απόκριση των φορέων συγκρίνοντας τις βλάβες.
    Αυτά τα πειράματα θα τα κάνω στο πείσμα των μισών Ελλήνων που προσπαθούν να καταστρέψουν ότι πάνε να δημιουργήσουν οι άλλοι μισοί.
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη seismic : 31.03.2013 στις 22:04

  4. (επάνω) - Ανάρτηση #124
    Τεχνίτης
    Εργοδηγός Δομικών Εργων
    Το μέλος seismic δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.12.2009
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Αναρτ.
    658
    Εύσημα

    έδωσε
    80
    έλαβε
    22
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Στο forum ************** με έχουν αποκλείσει εδώ και δύο χρόνια.
    Είχα μεγάλη διαμάχη με μερικούς μηχανικούς, και άλλοι ήταν φιλικοί μαζί μου.
    Οι γνώσεις μου ήταν πολύ πιο λίγες, και οι απαντήσεις μου πολύ φτωχές σε ορολογία.
    Είχα όμως αρκετούς μηχανικούς που μου απαντούσαν για την ευρεσιτεχνία, έστω και αρνητικά.
    Διαβάζοντας αρκετά είμαι σε θέση να γνωρίζω ορολογίες πολιτικού μηχανικού, και να μπορώ να κάνω μία τουλάχιστον στοιχειώδη συζήτηση πάνω στην σεισμική μηχανική.
    Από τότε όμως που άρχισα να γράφω κάπως ακαδημαικά, κανένας σε κανένα φόρουμ δεν μου απαντάει.
    Πριν, όταν μου απαντούσαν αρνητικά για την ευρεσιτεχνία, είχαν αντιρρήσεις στα εξής.
    Μου έλεγαν...
    α) Η κάθετη προένταση που εισάγεις στα κάθετα στοιχεία, επιβαρύνουν την θεμελίωση με πρόσθετα φορτία, και αυτό δεν είναι καλό.
    β) Η κάθετη προένταση που εισάγεις στα κάθετα στοιχεία, επιβαρύνουν το οπλισμένο σκυρόδεμα πάρα πολύ, και δεν θα αντέξει την θλίψη.
    γ) Η κάθετη προένταση που εισάγεις στα κάθετα στοιχεία, μειώνουν την πλαστιμότητα και αυτό δεν είναι καλό.
    δ) Η κάθετη προένταση που εισάγεις στα κάθετα στοιχεία, αυξάνει τις τέμνουσες
    ε) Εκτός των πλαισιακών φορέων, υπάρχουν και οι ασύμμετροι φορείς οι οποίοι δημιουργούν στρεπτομεταφορικές ταλαντώσεις, και εκεί δεν νομίζω ότι το αντισεισμικό θα έχει καλά αποτελέσματα.
    ζ) Το αντισεισμικό σύστημα είναι πολύ ακριβό.
    η) Η προένταση ως τώρα έχει πάρα πολλά προβλήματα, με το κύριο πρόβλημα να εστιάζεται στην χαλάρωση του τένοντα, η οποία συμβαίνει για δύο λόγους..
    1) λόγο της ξήρανσης του Ο.Σ που έχει σαν αποτέλεσμα την σμίκρυνση των διαστάσεων του σκυροδέματος
    2) λόγο της έρπης του χάλυβα ( τένοντα ) η οποία υφίστανται στην μακροχρόνια προέντασή του.
    Και αυτό δεν είναι καλό.
    θ) Αντίκειται στον κανονισμό σκυροδέματος και αυτό δεν είναι εύκολο να αλλάξει.
    ε) Δεν είσαι μηχανικός, και δεν ξέρεις.

    Και τώρα που έμαθα τι?
    Όλες αυτές οι ερωτήσεις που μου έθεσαν οι μηχανικοί, και οι καθηγητές, πήραν τεκμηριωμένη απάντηση από εμένα, .... απάντηση πάνω στην λογική, και τους νόμους της μηχανικής, και όχι μόνο... διότι έχω και τα αποτελέσματα της εφαρμοσμένης έρευνας που άλλα δείχνουν από ότι μου έλεγαν οι μηχανικοί.
    Τι γίνετε φίλοι μου ..... γράφω ...γράφω, κανένας δεν απαντάει????
    Από την άλλη, έχω κάνει διάτρητο τον Ε.Α.Κ με αυτά που λέω,... και καμία αντίδραση από κανέναν.
    Τελικά δύο πράγματα μπορεί να συμβαίνουν.
    Ή έχουν μείνει κόκαλο στο ΝΕΟΝ που παρουσιάζω, ή είμαι μεγάλο ψώνιο, και ντρέπονται να μου το πουν.
    Έχει νόημα να συνεχίσω την έρευνα?
    Πάντως νιώθω πολύ μόνος, ... και την μοναξιά την νιώθεις όταν είσαι ή πολύ ψιλά,... ή στον πάτο.
    Ειλικρινά δεν ξέρω που είμαι....πλήρης αδράνεια.
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη seismic : 08.04.2013 στις 18:18

  5. (επάνω) - Ανάρτηση #125
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος civ δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    22.09.2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    44
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    9
    Αρχεία

    Λήψεις
    59
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Φιλε μου, χωρις να θελω να σε προσβαλλω τα μισα (τουλαχιστον) που γραφεις στερουνται νοηματος για ενα πολιτικο μηχανικο.

    Χρησιμοποιεις ορολογια κατα το δοκουν, αναλογα με το τι εχεις εσυ στο μυαλο σου, αλλες φορες "πλαθεις" ορους ή μιλας με λαθος ορους.

    Η σεισμικη μηχανικη και γενικοτερα η μηχανικη εχουν συγκεκριμένους νόμους και ορολογια, τα οποια πολυ αμφβαλλω αν γνωρίζεις.

    Χωρις αυτες τις γνωσεις δεν γινεται να κανεις "ανακαλυψεις".

    ΔΕΝ γινεται να κανεις καινοτομες ανακαλυψεις ουτε να "ανακαλυπτεις" και να "καταρριπτεις" θεωριες και μεθόδους ετσι για πλακα. Για να σε παρει καποιος στα σοβαρα θα πρεπει τουλαχιστον να μιλησεις στην καθιερωμενη γλωσσα των μηχανικων, πραγμα το οποιο δεν κανεις.

    Να μην αναφερθω στο οτι ευλογας μονος σου τα γενια σου... Ξανασκεψου αυτο που ευλογα αναρωτιεσαι


    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από seismic Προβολή Ανάρτησης
    Τελικά δύο πράγματα μπορεί να συμβαίνουν.
    Ή έχουν μείνει κόκαλο στο ΝΕΟΝ που παρουσιάζω, ή είμαι μεγάλο ψώνιο, και ντρέπονται να μου το πουν.
    Έχει νόημα να συνεχίσω την έρευνα?
    Πάντως νιώθω πολύ μόνος, ... και την μοναξιά την νιώθεις όταν είσαι ή πολύ ψιλά,... ή στον πάτο.
    Ειλικρινά δεν ξέρω που είμαι....πλήρης αδράνεια.

  6. (επάνω) - Ανάρτηση #126
    Τεχνίτης
    Εργοδηγός Δομικών Εργων
    Το μέλος seismic δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.12.2009
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Αναρτ.
    658
    Εύσημα

    έδωσε
    80
    έλαβε
    22
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    @civ
    Φιλε μου, χωρις να θελω να σε προσβαλλω τα μισα (τουλαχιστον) που γραφεις στερουνται νοηματος για ενα πολιτικο μηχανικο.
    seismic
    Και τα άλλα μισά? Και τα αποτελέσματα του πανεπιστημίου? Και οι επαφές που έχω με ινστιτούτα, πανεπιστήμια και γενικά με μεγάλους ερευνητές και καθηγητές, γιατί δεν μου λένε αυτό που λες εσύ? Όχι φίλε μου, θέλω να με προσβάλλεις, με συγκεκριμένες ερωτήσεις και να υπερασπιστής την επιστήμη σου. Αυτή η αντιπαράθεση μόνο καλό μπορεί να κάνει στην επιστήμη, σε μένα, και σε εσένα, γιατί κάτι νέο μπορεί να προκύψει από αυτήν.

    Η επιστήμη είναι μια, αλλά οι λύσεις πολλές. Για να με καταλάβεις εσύ, πρέπει και εσύ να καταλάβεις όλο το σκεπτικό μου. Αυτό που έχω καταλάβει εγώ, είναι ότι δεν με έχετε διαβάσει αρκετά, ή ότι δεν ήσαστε αρκετά προχωρημένοι για να μου απαντήσετε.
    Οι ερωτήσεις θα λύσουν αυτό το πρόβλημα.

    Με έχουν πάρει στα σοβαρά όλοι οι αρμόδιοι φορείς της επιστήμης σου, με υπογραφές, εφαρμοσμένη έρευνα, και συναντήσεις.
    Για την ορολογία που λες, μπορεί στο 10% να κάνω κάποιο λάθος....διόρθωσε αν θέλεις αυτά που λέω.
    Αλλού είναι το πρόβλημα φίλε μου.
    Δεν μπορείτε να επιλύσετε την θεωρία μου γιατί αυτά που λέω, είναι νέα έξω από την πεπατημένη.
    Αν μου κάνεις κάποια ερώτηση, θα πάρεις από εμένα κάποια απάντηση την οποία την έχω απαντήσει πάνω από 30 φορές.

  7. (επάνω) - Ανάρτηση #127
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος civ δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    22.09.2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    44
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    9
    Αρχεία

    Λήψεις
    59
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Διακρινω μεγαλη αλαζονεια απο τη μερια σου.

    Μας καλεις να υπερασπιστουμε την επιστημη μας ? Κινδυνευει απο καποιον ? Θα την καταρριψεις συθεμελα ? Αληθεια την γνωριζεις καθόλου? Που την εμαθες?

    Για να σε καταλαβω θα πρεπει να μιλαμε κοινη επιστημονικη γλωσσα κατι το οποιο ΔΕΝ συμβαινει. Τα κειμενα σου δεν διαβάζονται και ειναι σε μεγαλο βαθμο περιγραφικα, χωρις μαθηματικους υπολογισμους.

    Το ποσο "προχωρημενοι" ειμαστε σχετικα με τη θεωρια σου, και αν μπορουμε να την επιλυσουμε (αληθεια αυτο τι ακριβως σημαινει ?) τα αφηνω ασχολιαστα.

    Εν ολιγοις πιστευεις οτι εχεις βρει κατι φοβερα ρηξικελευθο και "επαναστατικο" το οποιο κανενας δεν καταφερνει να εκτιμησει γιατι δεν το καταλαβαινει....

    Τι να πω φιλε μου, υπομονη μεχρι η επιστημονικη κοινοτητα να κανει ενα βημα παραπερα και να σε καταλαβει επιτελους.

    Η ιστορια θα κρινει αν λες αρλουμπες η οχι. Υπομονη

    Καλη επιτυχια

  8. (επάνω) - Ανάρτηση #128
    Τεχνίτης
    Εργοδηγός Δομικών Εργων
    Το μέλος seismic δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.12.2009
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Αναρτ.
    658
    Εύσημα

    έδωσε
    80
    έλαβε
    22
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    @civ
    Διακρινω μεγαλη αλαζονεια απο τη μερια σου.

    seismic
    Εγώ διακρίνω ότι δεν μου έκανες έστω και μία επιστημονική ερώτηση. Αλαζόνας δεν είμαι, παραμένω όμως ο καλύτερος από την στιγμή που δεν μου κάνεις ερώτηση.
    @civ
    Μας καλεις να υπερασπιστουμε την επιστημη μας ?
    seismic
    Ναι γιατί η επιστήμη σου έχει το αλάθητο του Πάπα ?
    @civ
    Κινδυνευει απο καποιον ?
    seismic
    Φυσικά ... από το νέον, από την εφαρμοσμένη έρευνα, και τις επιστημονικές ανακοινώσεις.
    @civ
    Θα την καταρριψεις συθεμελα ?
    seismic
    Δεν λέω ότι θα την καταρρίψω συθέμελα, αλλά σας πρόσφερα μία καλύτερη θεμελίωση από αυτήν που υπάρχει σήμερα, και η εφαρμοσμένη έρευνα έδειξε ότι είμαι αυτός που σχεδίασε 31% ισχυρότερες κατασκευές από αυτές που σχεδιάζετε εσείς σήμερα.....( αν θα ήμουν αλαζόνας, θα έλεγα ότι είμαι ο καλύτερος μηχανικός που πέρασε ποτέ στον κόσμο, αφού το καλύτερο είναι 31% πίσω μου )

    @civ
    Αληθεια την γνωριζεις καθόλου? Που την εμαθες?
    seismic
    Στο Μετσόβιο, από τον Παπαδρακάκη, και από το University of California, Berkeley, τον καθηγητή Khalid M. Mosalam και πολλούς άλλους αξιότιμους καθηγητές.
    @civ
    Για να σε καταλαβω θα πρεπει να μιλαμε κοινη επιστημονικη γλωσσα κατι το οποιο ΔΕΝ συμβαινει. Τα κειμενα σου δεν διαβάζονται και ειναι σε μεγαλο βαθμο περιγραφικα, χωρις μαθηματικους υπολογισμους.
    seismic
    Για ποιους υπολογισμούς μιλάς....αφού δεν υπάρχει λογισμικό πρόγραμμα που να προσομοιώνει κάθετη προένταση μεταξύ εδάφους και δώματος......εσύ μπορείς να τους κάνεις?
    @civ
    Το ποσο "προχωρημενοι" ειμαστε σχετικα με τη θεωρια σου, και αν μπορουμε να την επιλυσουμε (αληθεια αυτο τι ακριβως σημαινει ?) τα αφηνω ασχολιαστα.

    seismic
    Σημαίνει ότι δεν υπάρχει λογισμικό πρόγραμμα που να προσομοιώνει κάθετη προένταση μεταξύ εδάφους και δώματος, απλά γιατί δεν είχα εφεύρει την ευρεσιτεχνία.
    Μόνο αν προχωρήσει η επιστήμη, και μου ετοιμάσει ένα πρόγραμμα με τα ζητούμενα δεδομένα θα μπορούμε να πούμε ότι θα προσομοιωθεί η ευρεσιτεχνία με μεγάλο συντελεστή αλήθειας.
    Μέχρι τότε, μόνο με πείραμα σε σεισμικό προσομοιωτή συγκρίνοντας μοντέλα με και χωρίς το σύστημά μου θα βγουν κάποια αρχικά συμπεράσματα. Μετά βλέπουμε για προγράμματα και λογάριθμους...

    @civ
    Εν ολιγοις πιστευεις οτι εχεις βρει κατι φοβερα ρηξικελευθο και "επαναστατικο" το οποιο κανενας δεν καταφερνει να εκτιμησει γιατι δεν το καταλαβαινει....
    seismic
    Ε...όχι και κανένας?? Το καταλαβαίνουν όλοι οι επιφανείς καθηγητές και ερευνητές, και δεν το καταλαβαίνεις εσύ.

    Τι να πω φιλε μου, υπομονη μεχρι η επιστημονικη κοινοτητα να κανει ενα βημα παραπερα και να σε καταλαβει επιτελους.

    Η ιστορια θα κρινει αν λες αρλουμπες η οχι. Υπομονη

    Καλη επιτυχια

    @civ
    Σε ευχαριστώ για τις ευχές....επιμένω Ελλη-νικά!", και ο Έλλην πάντα νικά!
    Ομως φίλε μου ο χρόνος στην Ελλάδα μετράει πολύ αργά?
    Συνήθως στην Ελλάδα τους εφευρέτες τους σταυρώνουμε ζωντανούς, και υπερηφανευόμαστε για την Ελληνικότητά τους μετά την σταύρωση.

  9. (επάνω) - Ανάρτηση #129
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος civ δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    22.09.2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    44
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    9
    Αρχεία

    Λήψεις
    59
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Ενταξει λοιπον με ρουμπωσες. Δεν εχω να πω τιποτα.

    Στελνω μονο τα συλλυπητηρια μου στον κ Παπαδρακακη και τους αλλλους καθηγητες του Berkley οι οποιοι τοσα χρόνια διδασκουν λαθη τα οποια το "νεο" θα ερθει να διωξει.

    Γιατι δεν κανεις εσυ την εφαρμοσμενη ερευνα και τις επιστημονικες ανακοινωσεις ?

    Σου συνιστω μεχρι να καταρριψεις τα λαθη των υφισταμενων μεθοδων αντισεισμικου σχεδιασμου και μεχρι να επαληθευτει οτι την εχεις 31% μεγαλυτερη απο εμας, να κανεις μια επαναληψη στην ελληνικη ορθογραφια και συνταξη, τις οποιες με πολλους τροπους εχεις βιασει στα ποστ σου μεχρι τωρα.

    Ξανα καλη επιτυχια

  10. Ευχαριστούν οι:


  11. (επάνω) - Ανάρτηση #130
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός MSc
    Το Αβατάριο του μέλους dn102
    Εγγραφή
    25.12.2011
    Περιοχή
    Hellas
    Αναρτ.
    253
    Εύσημα

    έδωσε
    19
    έλαβε
    49
    Αρχεία

    Λήψεις
    81
    Ανέβασε
    1

    Προεπιλογή

    @ civ: ρούφα το αυγό σου και άσε την επιστήμη ήσυχηΤώρα που γύρισα θα έχεις να ασχοληθείς με άλλα

  12. Ευχαριστούν οι:


  13. (επάνω) - Ανάρτηση #131
    Τεχνίτης
    Εργοδηγός Δομικών Εργων
    Το μέλος seismic δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.12.2009
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Αναρτ.
    658
    Εύσημα

    έδωσε
    80
    έλαβε
    22
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Ούτε να σε θίξω θέλω, ούτε να κάνω τον έξυπνο.
    Θέλω συνεργασία....ο ένας να διορθώνει τα λάθη του άλλου.
    Εγώ σέβομαι την επιστήμη σου, για τον λόγο αυτό ασχολούμαι με αυτήν.
    Έναν άνθρωπο που προσπαθεί, πρέπει να τον βοηθάμε.
    Εγώ δεν κάνω την εφαρμοσμένη έρευνα για έναν απλό λόγο.
    Δεν μπορώ να υπολογίσω την αντοχή υλικών, και να σχεδιάσω κατάλληλες διατομές όπως εσείς.
    Μπορώ όμως να κάνω ανάλυση φορτίσεων, και να σας δείξω την εκτροπή τους σε διατομές που μπορούν να ανταποκριθούν.
    Σε αυτήν την ειδικότητα έχω σπουδάσει μηχανολογικό σχέδιο, και στατικό, σαν εργοδηγός δομικών έργων. ( της παλιάς σχολής με λογάριθμους )
    Το αν την έχω ή όχι...αλήθεια γιατί δεν πέφτει?
    Γιατί είναι πλάστιμη, ή γιατί είναι προτεταμένη?
    Για την ορθογραφία πάω πάσο.
    Έχτιζα τόσες πολλές ώρες, που μου ήταν δύσκολο να μάθω αν γράφετε έτσι ή αλλιώς.
    Ξανά σε υπέρ ευχαριστώ για τοις ευχές.
    Φιλικά Γιάννης

  14. (επάνω) - Ανάρτηση #132
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός MSc
    Το Αβατάριο του μέλους dn102
    Εγγραφή
    25.12.2011
    Περιοχή
    Hellas
    Αναρτ.
    253
    Εύσημα

    έδωσε
    19
    έλαβε
    49
    Αρχεία

    Λήψεις
    81
    Ανέβασε
    1

    Προεπιλογή

    Καταρχάς τα σχεδιάκια που ανέβασες είναι λάθος.Κατα δεύτερον η προσομοίωση που έκανες αφορά τη μείωση τών μετακινήσεων και είναι μία μέθοδος που θα τη δεχτώ, απλά με 5% βελτίωση ΔΕΝ πάς πουθενά.Αν βελτιώσεις τη περίσφιξη σου θα πετύχεις περισσότερα ή ακόμα αν πληρώσεις 2-3 ευρώ το κυβικό και ρίξεις C30 ακόμα καλύτερα.

    Τα απλά τα κάνεις δύσκολα και θέλεις να ανακαλύψεις ξανά την Αμερική.Αυτό δέν με αφορά, απλά όταν γράφεις σε φόρουμ για μηχανικούς να ανεβάζεις τουλάχιστον πράγματα που να μπορούμε να τα παρακολουθήσουμε.

    Επίσης θέλω να ρωτήσω απο προσωπικό ενδιαφέρον,πόσα χρήματα έδωσες στο ΕΜΠ για να σου κάνει τη μελέτη;


    (Υ.Γ Στους περισσότερους λειτουργεί σαν "πρόβολος" , σαν σχόλιο απλά όσο αφορά τη μηχανική.Επίσης μη ξεχνάς τίς χρόνιες επιρροές σε περίπτωση που την έχεις προεντεταμένη)

  15. (επάνω) - Ανάρτηση #133
    Τεχνίτης
    Εργοδηγός Δομικών Εργων
    Το μέλος seismic δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.12.2009
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Αναρτ.
    658
    Εύσημα

    έδωσε
    80
    έλαβε
    22
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    @dn102
    Καταρχάς τα σχεδιάκια που ανέβασες είναι λάθος. Κατα δεύτερον η προσομοίωση που έκανες αφορά τη μείωση τών μετακινήσεων και είναι μία μέθοδος που θα τη δεχτώ, απλά με 5% βελτίωση ΔΕΝ πάς πουθενά.Αν βελτιώσεις τη περίσφιξη σου θα πετύχεις περισσότερα ή ακόμα αν πληρώσεις 2-3 ευρώ το κυβικό και ρίξεις C30 ακόμα καλύτερα.
    seismic
    Γιά σου φίλε μου. Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις το λάθος στα σχέδια?
    Ναι δεν είναι προσομοίωση σεισμού με συχνότητες, δεν είναι καν αυτό που θέλω να δοκιμαστεί. Είναι κάτι άλλο.
    Η βελτίωση της τέμνουσας βάσης είναι 30,9%
    Συμφωνώ για την περίσφιξη και το C 30
    Αυτό που δεν έχετε καταλάβει είναι ότι η διαστασιολόγιση για μένα παίζει τον μεγάλο ρόλο, και η διπλή πάκτωση και όχι προένταση του στοιχείου.
    Στο Μετσόβιο έδωσα 13000 για την προκαταρκτική εξέταση, αλλά πρέπει να μου παραδώσουν και αποτελέσματα με συχνότητες.

    @dn102
    (Υ.Γ Στους περισσότερους λειτουργεί σαν "πρόβολος" , σαν σχόλιο απλά όσο αφορά τη μηχανική.Επίσης μη ξεχνάς τίς χρόνιες επιρροές σε περίπτωση που την έχεις προεντεταμένη)
    seismic
    Εγώ όμως σας έδωσα το viagra για να βελτιώνετε την τάνυση του τένοντα αυτόματα.

  16. (επάνω) - Ανάρτηση #134
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός MSc
    Το Αβατάριο του μέλους dn102
    Εγγραφή
    25.12.2011
    Περιοχή
    Hellas
    Αναρτ.
    253
    Εύσημα

    έδωσε
    19
    έλαβε
    49
    Αρχεία

    Λήψεις
    81
    Ανέβασε
    1

    Προεπιλογή

    Χαχαχαχα, τα έχεις μπλέξει ρε seismic.......Στο έχω ξαναπεί, είμαι μαζί σου στην όλη έρευνα, απλά πιστεύω οτι ξοδεύεις πολλά χρήματα (ή κάποιοι σ'εχουν γεμίσει φρούδες ελπίδες) για ένα πράγμα που ουσιαστικά είναι πάρα πολύ δύσκολο να εφαρμοσθεί.Εδώ μόνο με μπετά και σίδερα και βλέπεις τι γίνεται.

    Αν το αφήσεις για λίγο καιρό και δείς τί έχει βγεί στη πιάτσα απο αντισεισμική θωράκιση θα τρομάξεις.Ειναι καλό που ασχολήσε αλλά 13000 ευρώ εν μέσω κρίσης είναι πολλά χρήματα ,πιστεύω θα έδωσες αρκετά μέχρι τώρα.

    Σου έχουν πάρει πολλά χρήματα απο το ΕΜΠ και αυτό με εξοργίζει, πίστευα οτι οι μηχανικοι πρώτα απο όλα έχουν ήθος!!!!.Σήκω και φύγε απο το ΕΜΠ και μη ξαναπατήσεις το πόδι σου εκεί για μελέτες και δοκιμές.Σταμάτα να είσαι ξεροκέφαλος,πρώτα πρέπει να μάθεις τα βασικά στοιχεία μηχανικής -στατικής για να καταλάβεις οτι αυτό που ανακάλυψες είναι άσκηση 3 έτους στη μηχανική!!!!.


    Μπές και δές μοντέλα Θλιπτήρων -ελκυστήρων και διόρθωσε τα σχέδια σου
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη dn102 : 09.04.2013 στις 20:40

  17. (επάνω) - Ανάρτηση #135
    Τεχνίτης
    Εργοδηγός Δομικών Εργων
    Το μέλος seismic δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.12.2009
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Αναρτ.
    658
    Εύσημα

    έδωσε
    80
    έλαβε
    22
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Πιο πολύ είναι χόμπι..για αυτό το κάνω.
    Δύσκολο δεν είναι να εφαρμοσθεί, αν σκεφτείς έξυπνα.
    Τα προκατασκευασμένα, είναι 30 με 50% πιο φθηνά.
    Έχουν και τον κατάλληλο σχεδιασμό ( εξολοκλήρου από Ο.Σ ) που μου δίνει την δυνατότητα να κάνω πολλαπλή πάκτωση για να σταματήσω την ταλάντωση.
    Είναι πιο εύκολα να σταματήσεις την ταλάντωση σε μονολιθικές κατασκευές αν τοις πακτώσεις με το έδαφος, παρά να σταματήσεις την ταλάντωση σε κατασκευές με κολόνες 0,30 Χ 0,40 όπως έκαναν στην προσομοίωση στο Μετσόβιο.
    Το σύστημα μπορεί να κοστίζει, αλλά δεν χρειάζεται διπλή κοιτόστρωση όπως τα εφέδρανα.
    Αν το τοποθετήσω στα προκάτ, θα τους σταματήσω την ταλάντωση, που σε συνδυασμό με τα στατικά φορτία δημιουργούν τα λοξά κρακ.
    Αυτό σημαίνει περισσότερους ορόφους, άρα.... μπαίνουν μέσα στην πόλη.
    Μετά θα είναι ασύμφορη η συμβατική κατοικία.
    Άσε που στα προκατασκευασμένα υπάρχει μέθοδος, ώστε το σύστημα να τοποθετείτε και εκ των υστέρων σε υφιστάμενα.

    Υ.Γ
    Σε ευχαριστώ πολύ.
    Θα διαβάσω για τα μοντέλα Θλιπτήρων -ελκυστήρων, και θα τα διορθώσω.

    ---------- Η ανάρτηση προστέθηκε στις 20:52 ---------- Η προηγούμενη ανάρτηση ήταν στις 19:52 ----------

    Φίλε dn102 όταν λες να δω μοντέλα Θλιπτήρων -ελκυστήρων μήπως εννοείς
    τα στοιχεία ΕΜΑΣ ( Ειδικά Μεταλλικά Αντισεισμικά Στοιχεία )
    Αν είναι αυτά τα ξέρω.
    Έχω γράψει για αυτά στην ανάρτηση 116 συγκρίνοντάς αυτά με τον υδραυλικό ελκυστήρα.

    Αν θες σε προσκαλώ να γίνεις μέλος στο group που έκανα.
    http://www.linkedin.com/groups?gid=4...&trk=hb_side_g
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη seismic : 09.04.2013 στις 21:59

  18. (επάνω) - Ανάρτηση #136
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος civ δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    22.09.2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    44
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    9
    Αρχεία

    Λήψεις
    59
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Τα μοντελα θλιπτηρων ελκυστηρων ειναι ενας τροπος να προσομοιωνεται η μηχανικη συμπεριφορα του οπλισμενου σκυροδεματος.
    Τη διδασκουν στα πολυτεχνεια στο 3ο ετος. και στο ΕΜΠ και στο Berkley.

    Φιλε Γιαννη στερεισαι βασικες γνωσης μηχανικης και νομιζεις οτι εχεις λυσει ενα συνθετο πρόβλημα της δυναμικης των κατασκευων. Κατα τη γνωμη μου διαλεξες να καταπιαστεις με ενα "ακαταλληλο χομπυ".

    Η οποια ορεξη και "εφευρετικότητα" σε κανενα συμπαν δε μπορει να αντικαταστησει τη γνωση της θεωριας. Δεν εχεις στα χερια σου τα εργαλεια για να κανεις την "εφευρεση" που νομιζεις οτι εχεις κανει. Βρισκεις και τα διαφορα εργαστηρια προθυμα να κανουν ερευνα με το αζημιωτο της ιδεας σου....

    Οσο για σενα dn102 ξερω που μενεις....
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη civ : 10.04.2013 στις 13:24

  19. (επάνω) - Ανάρτηση #137
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός MSc
    Το Αβατάριο του μέλους dn102
    Εγγραφή
    25.12.2011
    Περιοχή
    Hellas
    Αναρτ.
    253
    Εύσημα

    έδωσε
    19
    έλαβε
    49
    Αρχεία

    Λήψεις
    81
    Ανέβασε
    1

    Προεπιλογή

    @CIV

    1. Όταν το έργο είναι μονόπρακτο δεν υπάρχει διάλογος
    2.Αν δέν έχεις με τι να ασχοληθείς υπάρχει σχετικό "θέμα" για ξεχαρμάνιασμα.
    3.Όταν βλέπεις οτι κάποιος πληρώνει αδρά για τα όνειρα του, μην έρχεσαι και του τη σπάς
    4. Ο Παπαδρακάκης πήρε καινούργιο αμάξι; εσυ τελείωσες ΕΜΠ κάτι θα ξέρεις
    5. Ρε μ@@ έχει λιακάδα πάμε για καφέ;


    @seismic

    Συνέχισε να κάνεις ότι γουστάρεις, έχεις αφιερώσει τη ζωή σου πάνω σ'αυτο και κανένας ΔΕΝ μπορεί να σου γκρεμίσει τα όνειρα.Εμείς το μόνο που θέλουμε να σου πούμε, είναι να ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ, δέν έχω κάτι άλλο να σου πώ.

    Διάβασε αυτή τη παρουσίαση ΕΔΩ και θα σου ανεβάσω και άλλα

    Υ.Γ Το "Λοξό κράκ" είναι είδος ναρκωτικού;
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη dn102 : 10.04.2013 στις 10:31

  20. (επάνω) - Ανάρτηση #138
    Τεχνίτης
    Εργοδηγός Δομικών Εργων
    Το μέλος seismic δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.12.2009
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Αναρτ.
    658
    Εύσημα

    έδωσε
    80
    έλαβε
    22
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Κατ αρχήν σας ευχαριστώ και τους δύο που συμμετέχετε, και με βοηθάτε.
    Σας ευχαριστώ και για το ενδιαφέρον για το άτομό μου.

    Αν ένας εφευρέτης ανακαλύψει κάτι, το σύγουρο είναι ότι οι άλλοι δεν θα το καταλάβουν αρχικός, διότι αν το καταλάβεναν εύκολα, τότε... θα το είχαν εφεύρει οι ίδιοι.
    Ερώτημα
    Θα ασχολούμαστε συνέχεια με την πεπατημένη, ή θα αποφασίσουμε να ασχοληθούμε και λίγο με το νέον?
    Είναι ανάγκη να είσαι μηχανικός, για να καταλάβεις τα αυτονόητα?
    Π.Χ την βίδα την χρησιμοποιούμε για να στερεώσουμε δύο αντικείμενα μεταξύ του.
    ( χρειάζεται πείραμα ή προσομοίωση για να καταλάβουμε ότι η βίδα αυξάνει την απόκριση των δύο αντικειμένων σε μία πλάγια δύναμη? ....εσείς μου ζητάτε πείραμα.)

    Την δυσκαμψία την χρησιμοποιούμε για να μειώσουμε τοις παραμορφώσεις. Θέλετε πείραμα και για αυτό?

    Για πέστε μου αν ξέρετε,
    α) γιατί οι κόμβοι του φέροντα έχουν ροπές? δεν ξέρετε...( είμαι αυτός που το ανακάλυψε )
    β) Πως τοις μηδενίζεται? Δεν ξέρετε ...( είμαι αυτός που το ανακάλυψε )
    γ) η κατασκευή που σχεδιάζετε είναι πακτωμένη στο έδαφος? για σας ναι.,,,,για μένα όχι..( είμαι αυτός που το ανακάλυψε )

    Το σχέδιο στην ανάρτηση 121 δεν διορθώνετε, διότι απλά δείχνει το ΝΕΟΝ. ( Πατέντα )
    Είμαι ο πρώτος στον κόσμο, που πάκτωσε την κατασκευή στο έδαφος...αυτό δείχνει η ανάρτηση 121.
    Αυτό δεν διδάσκετε στην βιβλιογραφία σας,... όσο και να ψάξετε δεν θα το βρείτε.
    Αν δεν καταλαβαίνετε τα αυτονόητα, ε τότε μου δίνετε την δυνατότητα να πω .... είμαι και ο πρώτος.

    Και κάτι άλλο. Αυτός που ανακάλυψε την οριζόντια σεισμική μόνωση, δεν ήξερε μηχανική, απλά γιατί ποτέ του δεν ήταν μηχανικός.
    Ήταν όμως εφευρέτης
    Εφευρέτης είναι αυτός ο φωτογραφικός τύπος ανθρώπου, που μπορεί να δει προβλήματα εκεί που δεν τα βλέπουν οι άλλοι, και να βρίσκει την λύση τους.
    Άλλο μηχανικός, άλλο εφευρέτης.
    Ο μηχανικός βρίσκει τοις διατομές, ο εφευρέτης την μέθοδο.
    Η εφεύρεση, είναι η κολοτρ....δα της επιστήμης.
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη seismic : 10.04.2013 στις 16:13

  21. (επάνω) - Ανάρτηση #139
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός MSc
    Το Αβατάριο του μέλους dn102
    Εγγραφή
    25.12.2011
    Περιοχή
    Hellas
    Αναρτ.
    253
    Εύσημα

    έδωσε
    19
    έλαβε
    49
    Αρχεία

    Λήψεις
    81
    Ανέβασε
    1

    Προεπιλογή

    Seismic συγγνώμη που θα στο πώ αλλά λές χαζομάρες.Επειδή και η ηλικία σου δέν το επιτρέπει σε παρακαλώ μη συνεχίζεις τίς κουταμάρες.Ανάθεμα αν ισχύει κάτι απο όλα αυτά που γράφεις.Εσύ δέν έχεις κατανοήσει ακόμα γιατί μειώθηκε η τέμνουσα βάσης και οι μετακινήσεις σου.

    Όταν καταφέρεις να το πακτώσεις κανονικά στο έδαφος με διπλή και τριπλή πάκτωση θα τα πούμε πάλι.Μέχρι τότε ξόδευε χρήματα τσάμπα και κάνε πλούσιο το ΕΜΠ

    Δέν έπρεπε να απαντήσω κάν διότι έχεις άφεση αμαρτιών,απλά χαλάρωσε λίγο γιατί θα φάς τη περιουσία σου τσάμπα για πράγματα ανούσια.
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη dn102 : 10.04.2013 στις 16:21

  22. (επάνω) - Ανάρτηση #140
    Τεχνίτης
    Εργοδηγός Δομικών Εργων
    Το μέλος seismic δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.12.2009
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Αναρτ.
    658
    Εύσημα

    έδωσε
    80
    έλαβε
    22
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Μα έχω κάνει το πείραμα. Έχω αποδείξεις.
    http://www.youtube.com/watch?v=JJIsx1sKkLk
    Εξήγησε μου γιατί οι κόμβοι με την μέθοδό μου δεν έχουν καμία παραμόρφωση, και θα σκίσω το διεθνή δίπλωμα ευρεσιτεχνίας.
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη seismic : 10.04.2013 στις 16:22

Σελίδα 7 από 24 ΠρώτηΠρώτη ... 5678917 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 13
    Τελευταία Ανάρτηση: 02.10.2014, 08:59
  2. N.4014/11: Κτίσμα εκτός σχεδίου τοποθετημένο εντός πλαγίων αποστάσεων
    Από το μέλος Patrick στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταία Ανάρτηση: 07.02.2012, 11:46
  3. Κάτοψη σχήματος Γ - Όπλιση πλάκας και μόρφωση φέροντα οργανισμού
    Από το μέλος sundance στη θεματική κατηγορία Σκυρόδεμα - ΚΑΝΕΠΕ
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταία Ανάρτηση: 19.02.2010, 18:27
  4. Λογισμικό για τη μελέτη φέροντα οργανισμού ναών
    Από το μέλος SMBD στη θεματική κατηγορία Στατικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία Ανάρτηση: 16.01.2010, 18:00
  5. Φρεάτιο ανελκυστήρα-θεμελίωση
    Από το μέλος sundance στη θεματική κατηγορία Σκυρόδεμα - ΚΑΝΕΠΕ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταία Ανάρτηση: 08.01.2010, 20:26

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •