win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Σελίδα 20 από 24 ΠρώτηΠρώτη ... 101819202122 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα: 381 έως 400 από σύνολο 475
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #381
    Τεχνίτης
    Εργοδηγός Δομικών Εργων
    Το μέλος seismic δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.12.2009
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Αναρτ.
    658
    Εύσημα

    έδωσε
    80
    έλαβε
    22
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Θα αρχίσω έναν κύκλο ερωτήσεων προς εσάς τους μηχανικούς, για να δω αν μπορείτε να με αντιμετωπίσετε επιστημονικά.
    Η μη συμμετοχή σας, θα δηλώνει ότι θα συμφωνείτε με αυτά που εγώ θα λέω, ή θα φοβάστε να απαντήσετε.
    Δεν θέλω να κάνω τον ξερόλα, ή να είμαι επιθετικός μαζί σας.
    Θέλω απλά να διαπιστώσω αν αυτοί οι μηχανικοί που λένε ότι εγώ δεν ξέρω, το
    λένε γιατί το εννοούν πραγματικά, ή το λένε απλά για να το λένε.
    Η ερώτηση κάθε φορά θα είναι συγκεκριμένη και μοναδική.
    Θα υπάρχει διάλογος μέχρι εξαντλήσεως και εμπέδωση της ερώτησης, πριν πάμε στην επόμενη.
    1) Ερώτηση. Πως επιτυγχάνεται ο ικανοτικός σχεδιασμός των κόμβων?
    Σε τι αποσκοπεί η ικανότητά του?
    Σαν μηχανικοί που είστε, απαντήστε....
    Και ακόμα, αν έχετε κάποια καινοτόμο πρόταση για ενίσχυση των κόμβων...

    Απάντηση
    Ο ικανοτικός έλεγχος
    των κόμβων γίνεται με την σύγκριση αντοχής των ροπών που δημιουργούνται προσθετικά σε όλους τους δοκούς που υπάρχουν στον κόμβο, με την σύγκριση αντοχής των ροπών όλων των υποστυλωμάτων.
    Ελέγχονται ως προς την πλαστιμότητα, και την αποφυγή του σχηματισμού μηχανισμού ( μαλακού ορόφου )
    Βασικά επιδιώκουμε την ελαστικότητα των κατακόρυφων στοιχείων, τα οποία πρέπει να έχουν την ικανότητα να παραμένουν μέσα στην φάση του ελαστικού φάσματος, και την ικανότητα αυτών να αποδίδουν πίσω την αποθηκευμένη ενέργεια, κατά την σεισμική διέγερση.
    Ακόμα πρέπει να επιλέξουμε τα μέρη στα οποία θα επιτρέπεται η δημιουργία πλαστικών αρθρώσεων. Αυτά τα μέρη είναι οι άκρες των δοκών.
    Στις κολόνες δεν επιτρέπεται η δημιουργία πλαστικών αρθρώσεων, παρά μόνο στο σημείο κοντά στην βάση, ή στο σημείο που ενώνονται με το στερεό κιβώτιο του υπογείου.
    Φυσικά ελέγχουμε και την αντοχή τους στις τέμνουσες, και στην τέμνουσα βάσης.
    Σε γενικές γραμμές αυτή είναι η στάθμη της επιστήμης σήμερα, ως προς την αντοχή και τον ικανοτικό σχεδιασμό των κόμβων.
    Σύμφωνα με τους σύγχρονους κανονισμούς, ο αντισεισμικός σχεδιασμός των κτιρίων γίνεται με βάση τις απαιτήσεις ικανοτικού σχεδιασμού και πλαστιμότητας. Η αναπόφευκτη ανελαστική συμπεριφορά υπό ισχυρή σεισμική διέγερση κατευθύνεται σε επιλεγμένα στοιχεία και μηχανισμούς αστοχίας. ( στα άκρα των δοκών ) Ειδικότερα, η έλλειψη ικανοτικού σχεδιασμού των κόμβων και η σαφώς περιορισμένη πλαστιμότητα των στοιχείων οδηγούν σε ψαθυρές μορφές αστοχίας.

    Η δική μου καινοτόμος πρόταση για ενίσχυση των κόμβων....

    Από τα πάρα πάνω που είπα και είναι η στάθμη της επιστήμη σας, δημιουργούνται σε μένα μερικά ερωτήματα ως προς την αποτελεσματικότητα της μεθόδου σας.

    Βασικά σε γενικές γραμμές..
    Τα φέροντα δομικά στοιχεία οριζόντια ή κατακόρυφα παραλαμβάνουν ροπές Μ, ορθές δυνάμεις Ν (θλιπτικές ή εφελκυστικές) και τέμνουσες Q.
    Σίδερα και σκυρόδεμα συνεργαζόμενα παραλαμβάνουν αυτές τις καταπονήσεις.
    Από την άλλη προσπαθείτε να μεταμορφώσετε τα κατακόρυφα στοιχεία σε ελαστικούς κορμούς αποθήκευσης και απόδοσης ενέργειας ( σαν ελατήρια. )
    Την ίδια στιγμή επιδιώκεται να σταματήσετε αυτήν την ελαστικότητα με την τοιχοποιία στα φατνώματα η οποία αντιστέκεται και αυτή ελαστικά, παρεμποδίζοντας την ταλάντωση του φέροντα.

    Η ερώτησή μου είναι..
    Γιατί θέλετε αυτήν την παραμόρφωση η οποία είναι η αιτία όλων αυτών των κακών καταπονήσεων?
    Αν σταματούσαμε αυτήν την παραμόρφωση, δεν θα είχαμε κανένα πρόβλημα με τον σεισμό.
    Το ερώτημα είναι πως την σταματάμε?
    Απάντηση
    Η κολόνες σας είναι ελατήρια. Ένα ελατήριο που ταλαντεύετε μόνο με το χέρι μας μπορούμε να το σταματήσουμε.
    Δεν μπορούμε όμως να κάνουμε το ίδιο και με την οικοδομή.
    Εκτός τα ελατήρια, έχουμε και τα άκαμπτα, ή λιγότερο ελαστικά στοιχεία όπως είναι τα τοιχία.
    Φυσικά άκαμπτα τοιχία χρησιμοποιείτε και εσείς.
    Αυτά τα άκαμπτα τοιχία, λόγο του ότι είναι άκαμπτα, κατά την ταλάντωση σηκώνουν την βάση τους, και το δώμα τους μονόπλευρα.
    ( προπαντός αν αυτά τα τοιχία έχουν μικρή βάση )
    Αυτό το ανασήκωμα σπάει τους δοκούς.
    Για να ενισχύσουμε ικανοτικά τους κόμβους, πρέπει να πακτώσουμε το δώμα του τοιχίου με το έδαφος.
    Αυτή η πάκτωση θα ενισχύσει ικανοτικά
    α) Την αντίσταση των τοιχίων στην κάμψη, λόγο της αντίδρασης του τένοντα να παραμορφωθεί από την επιβολή των τάσεων κάμψης που του επιβάλει το υποστύλωμα.
    β) Τις στροφές στους κόμβους, γιατί απλά δεν θα υπάρχουν πια ροπές στους κόμβους.
    Για να υπάρξει η ροπή των κόμβων, πρωταρχικός πρέπει να υπάρξει στροφή των οριζόντιων και κάθετων στοιχείων.
    Αν τα κάθετα στοιχεία αδυνατούν να στρέψουν τον κορμό τους διότι είναι πακτωμένα με το έδαφος, πως είναι δυνατόν να έχουμε ροπές, τέμνουσες, κάμψις, κλπ στους κόμβους?
    Και πέστε ότι αυτά που λέω, δεν είναι σωστά.
    Πέστε μου,...που εγώ επηρεάζω με την μέθοδό μου την δική σας μέθοδο να αποδώσει κανονικά?
    Αφού η δική μου μέθοδος το μόνο που κάνει είναι να ενισχύει ικανοτικά την δική σας.
    Που είναι το πρόβλημα?????
    Στα συμφέροντα?
    Στο ότι δεν είμαι μηχανικός?
    Η στο ότι δεν ξέρω....πέστε μου τι δεν ξέρω.
    Περιμένω απαντήσεις....περιμένω....περιμένω....και θα περιμένω πολύ ακόμα.
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη seismic : 28.04.2014 στις 13:38

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #382
    Τεχνίτης
    Εργοδηγός Δομικών Εργων
    Το μέλος seismic δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.12.2009
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Αναρτ.
    658
    Εύσημα

    έδωσε
    80
    έλαβε
    22
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Εφαρμογή, τοποθέτησης μηχανισμού.
    1)Πάνω στην επιφάνεια του οικοπέδου, πριν κατασκευάσουμε την οικοδομή, ανοίγουμε γεωτρήσεις σε επιμέρους σημεία στα οποία θα
    κατασκευαστούν οι κολόνες.
    2)Τοποθετούμε μέσα στην γεώτρηση τον μηχανισμό της άγκυρας.
    3) Εφαρμόζουμε προένταση με τον μηχανισμό, μεταξύ της επιφανείας του εδάφους και τα πρανή της γεώτρησης.
    Αυτήν την προένταση την κάνω για να εξασφαλίσω ότι θα έχω ισχυρή πάκτωση.
    Χωρίς την προένταση ο μηχανισμός της άγκυρας δεν πακτώνει στο έδαφος.
    Την προένταση την εφαρμόζω πριν την κατασκευή, του φέροντα, ώστε να μην είμαι αναγκασμένος να την κάνω στο δώμα, και επιβαρύνω την κατασκευή με τάσεις θλίψης.
    Αν δεν έκανα την προένταση, στο έδαφος δεν θα είχα πάκτωση...όταν την έκανα στο δώμα, τότε πράγματι θα έκανα προένταση στην κατασκευή.
    Αφού λιπών εξασφάλισα με την προένταση την ισχυρή πάκτωση της άγκυρας με το έδαφος, ( πριν την κατασκευή της οικοδομής )
    αρχίζω την κατασκευή.
    Προσέχω να ενώσω με ένα περικόχλιο τον προτεταμένο τένοντα που εξέχει από το έδαφος,με την προέκτασή του.
    Η προέκταση του τένοντα περνά μέσα από μία σωλήνα, μέσα από την κολόνα, γιατί δεν θέλω να πακτώσει με το σκυρόδεμα.
    Όταν τελειώσει η κατασκευή, τότε απλά βιδώνουμε επάνω στο δώμα έναν κοχλία ο οποίος φέρει από κάτω ένα ελατήριο.
    Δεν τον σφίγγω τον κοχλία για να έχω προένταση, και να επιβαρύνω την κατασκευή με θλίψη.
    Ο κοχλίας με το ελατήριο είναι εκεί για τέσσερις βασικούς λόγους.
    α) Να σταματήσει την άνοδο του δώματος προς τα πάνω, η οποία συμβαίνει στο δώμα λόγο της ταλάντωσης του κτιρίου, του γεωμετρικού σχήματος του τοιχίου, και
    λόγο της γωνιακής επιτάχυνσης του κτιρίου.
    Σε αυτήν την φάση, υπάρχει πράγματι καταπόνηση σε θλίψη στο δώμα, λόγο της αντίδρασης της βίδας, στην άνοδο του δώματος.
    Δεν την θεωρώ όμως κίνδυνο αστοχίας.
    β)Το ελατήριο κάνει απόσβεση.
    γ) για να ρυθμίσουμε εμείς τα όρια που μπορεί να ταλαντεύεται όλη η κατασκευή.
    δ) Για να κατευθύνω την καταπόνηση που επιβάλει ο σεισμός στο κτίριο, σε διαφορετικά σημεία, ή καλύτερα και σε άλλα πιο ισχυρά σημεία της κατασκευής.
    Δηλαδή, εκτρέπω την πλάγια φόρτιση του σεισμού στην κατακόρυφο του φέροντα.
    Βασικά έχουμε προένταση ισχυρή μέσα στην γεώτρηση για να πετύχουμε την πάκτωση με το έδαφος, και ο υπόλοιπος
    τένοντας που διαπερνά την κατασκευή, είναι χαλαρός, με έναν κοχλία να περιμένει να αντιδράσει στο δώμα κατά τον σεισμό.
    Ακόμα...στο μοντέλο που δοκίμασα, δεν χρησιμοποίησα τα σωστά υλικά σκυροδέματος, και τον πλήρη οπλισμό που βάζουν στις κατασκευές.
    Υπήρχε λόγος που το έκανα.
    Δεν ήθελα το σκυρόδεμα που κατασκεύασα το μοντέλο να έχει ίδια αδρανή σε μέγεθος με το σκυρόδεμα που χρησιμοποιούμε στις κανονικές κατασκευές.
    Τα μοντέλα πρέπει να έχουν την κλίμακα εντός της δομής τους (στο μέτρο ελαστικότητας ), ώστε η υπο κλίμακα ένταση του σεισμού να προκαλεί αντίστοιχες υπό κλίμακα μετακινήσεις που να συμφωνούν με την ελαστική θεωρία.
    Αν έβαζα κανονικό μπετό, και οπλισμό, θα είχα μικρή μάζα και τεράστια δυσκαμψία που σημαίνει πρακτικά μηδενική ιδιοπερίοδο.
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη seismic : 29.04.2014 στις 16:06

  3. (επάνω) - Ανάρτηση #383
    Τεχνίτης
    Εργοδηγός Δομικών Εργων
    Το μέλος seismic δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.12.2009
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Αναρτ.
    658
    Εύσημα

    έδωσε
    80
    έλαβε
    22
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Σε όσους πιστεύουν ότι προσβάλω την επιστήμη, τους πληροφορώ ότι δύο σπουδαία συνδρομητικά τεχνικά επιστημονικά περιοδικά για μηχανικούς θα δημοσιεύσουν σύντομα μεγάλο άρθρο της ευρεσιτεχνίας, που θα συζητηθεί πολύ.
    Σεβόμενος και ευχαριστώντας για την φιλοξενία την ιστοσελίδας emichanikos.gr τόσο καιρό, παραπέμπω τους αναγνώστες των συνδρομητικών περιοδικών που θα διαβάσουν το άρθρο, με link να διαβάσουν περισσότερα εδώ μέσα.
    Τα περιοδικά είναι http://skyrodemanet.gr/ και http://metalkat.gr/
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη seismic : 07.05.2014 στις 09:46

  4. (επάνω) - Ανάρτηση #384
    Τεχνίτης
    Εργοδηγός Δομικών Εργων
    Το μέλος seismic δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.12.2009
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Αναρτ.
    658
    Εύσημα

    έδωσε
    80
    έλαβε
    22
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Όλο το άρθρο εδώ. http://www.green-e.gr/m/listing/view...ismiko-systhma

    Και οι γερές κατασκευές χωρίς την ευρεσιτεχνία εδώ.
    http://www.parapolitika.gr/parapolit...B5%CF%81-video
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη seismic : 08.05.2014 στις 16:14

  5. (επάνω) - Ανάρτηση #385
    Τεχνίτης
    Εργοδηγός Δομικών Εργων
    Το μέλος seismic δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.12.2009
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Αναρτ.
    658
    Εύσημα

    έδωσε
    80
    έλαβε
    22
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Η προσπάθεια να μην εφαρμοσθεί η μέθοδός μου είναι εμφανή.
    Με την πρώτη ματιά φαίνεται ότι η ευρεσιτεχνία είναι εκτός κανονισμού δόμησης.
    Η αλήθεια είναι ότι πρέπει να ξεχάσουν ότι ξέρουν ( την ελαστική θεωρία )
    και να κατασκευάζουν σχεδιάζοντας τελείως άκαμπτα. Δηλαδή έτσι.
    Υπάρχει όμως και μία άλλη λύση, η οποία είναι μέσα στα πλαίσια του κανονισμού. Η λύση είναι αυτή.
    https://www.youtube.com/watch?v=KPaNZcHBKRI

    Είναι ένας άκαμπτος πυρήνας, σε συνδυασμό με έναν ελαστικό φέροντα, που αυτοί οι δύο διαφορετικοί στατικοί φορείς τους διαχωρίζει σεισμικός αρμός.
    Όταν ο ελαστικός φορέας κάνει την μπαλαρίνα, ο άκαμπτος πυρήνας είναι ανεξάρτητος αλλά μέσα στον ελαστικό φορέα για έναν λόγο.
    Να πιάσει την μπαλαρίνα, και να μην την αφήσει να πέσει όταν αυτή χάσει το κέντρο βάρους της. Δηλαδή ο άκαμπτος φορέας θα προστατέψει τον ελαστικό φορέα...πως? ... δίνοντας σε αυτόν την ελευθερία κινήσεων μέσα στο ελαστικό φάσμα, και λίγο πριν περάσει στην ανελαστική περιοχή να επεμβαίνει και να αποσβένει παρεμποδίζοντας την υπολειμματική παραμόρφωση του ελαστικού φορέα.
    Δηλαδή θα αφήσουμε την μπαλαρίνα να κάνει τα δικά της καταναλώνοντας σεισμική ενέργεια, και την υπολειμματική ανελαστική ενέργεια της μπαλαρίνας να την παραλαμβάνει ο άκαμπτος φορέας.
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη seismic : 09.05.2014 στις 18:50

  6. (επάνω) - Ανάρτηση #386
    Μηχανικός
    Το μέλος CFAK δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    16.12.2011
    Αναρτ.
    242
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    53
    Αρχεία

    Λήψεις
    61
    Ανέβασε
    9

    Προεπιλογή

    Διάβασε..

  7. (επάνω) - Ανάρτηση #387
    Τεχνίτης
    Εργοδηγός Δομικών Εργων
    Το μέλος seismic δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.12.2009
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Αναρτ.
    658
    Εύσημα

    έδωσε
    80
    έλαβε
    22
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από CFAK Προβολή Ανάρτησης
    Διάβασε..
    Τι να διαβάσω φίλε μου? ( δεν βλέπω κανένα link )
    Εσύ φίλε CFAK διάβασες αυτό το άρθρο? Πως σου φαίνεται?
    http://www.green-e.gr/m/listing/view...ismiko-systhma
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη seismic : 09.05.2014 στις 19:02

  8. (επάνω) - Ανάρτηση #388
    Τεχνίτης
    Εργοδηγός Δομικών Εργων
    Το μέλος seismic δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.12.2009
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Αναρτ.
    658
    Εύσημα

    έδωσε
    80
    έλαβε
    22
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Τι να διαβάσω φίλε μου CFAK? όσο διαβάζω τα δικά σας, τόσο πιο πολλά ερωτηματικά βάζω στην θεωρία σχεδιασμού σας.
    Ερωτήσεις - απαντήσεις, λύσεις

    Ερώτηση προς τους μηχανικούς.
    Πως αντιμετωπίζετε τα πάρα κάτω προβλήματα?
    Πως αντιμετωπίζετε τα πάρα κάτω προβλήματα?
    α) Η τοποθέτηση ελαστικών υποστυλωμάτων και άκαμπτων τοιχίων στον ίδιο φέροντα, δημιουργούν σοβαρό πρόβλημα στο να κατανεμηθούν ισομερώς οι πλάγιες φορτίσεις. Το μικρό υποστύλωμα μετατοπίζει εύκολα τον κορμό του διότι είναι ελαστικότερο από ότι το μεγάλων διαστάσεων τοιχίο, αρνούμενο να παραλάβει μεγάλες τάσεις, και το άκαμπτο τοιχίο δέχεται την περισσότερη πλάγια φόρτιση.
    Δηλαδή αναγκάζεται το άκαμπτο κατακόρυφο στοιχείο (που δέχεται όλη την φόρτιση) να καταπονήσει υπέρμετρα την ελαστική δοκό με την οποία ενώνετε στον κόμβο.
    Γιατί συμβαίνει αυτό?...

    β)Τα άκαμπτα τοιχία όπως σχεδιάζονται σήμερα παρουσιάζουν προβλήματα.
    Η έλλειψη της ελαστικότητας των τοιχίων αναγκάζει την βάση το δώμα τους και τις κατακόρυφες πλευρές τους να μετατοπιστούν λίγες μοίρες.
    ( προπαντός αν αυτά τα τοιχία έχουν μικρή βάση )
    Αυτή η μετατόπιση των περιφερειών των τοιχίων καταπονεί με περισσότερες στρέψεις τις δοκούς από ότι οι μικρές ελαστικές κολώνες, διότι το ελαστικό φάσμα στον κόμβο περιορίζεται μόνο στα οριζόντια στοιχεία, και έχουμε και στους δοκούς μη ισομετρικό καταμερισμό φορτίων αποθηκευμένης ενέργειας.
    Πως αντιμετωπίζετε τα πάρα πάνω δύο προβλήματα τα οποία συν της άλλης,
    γ) δημιουργούν και στρέψεις σε όλο το οριζόντιο σώμα της κατασκευής ακόμα και αν αυτή είναι πλαισιωτή κατασκευή?
    Περιμένω απαντήσεις....περιμένω....περιμένω....και θα περιμένω πολύ ακόμα.
    Λύση
    Για να ενισχύσουμε ικανοτικά τους κόμβους των άκαμπτων τοιχίων, πρέπει να αγκυρώσουμαι (σε κατάλληλα σημεία με την βοήθεια ενός τένοντα,) το δώμα τους με το έδαφος. Αυτή η αγκύρωση των δύο άκρων θα ενισχύσει ικανοτικά α) Την ικανότητα των τοιχίων στην κάμψη, λόγο της αντίδρασης του τένοντα να παραμορφωθεί από την επιβολή των τάσεων κάμψης που του επιβάλει πλάγιο αξονικά το υποστύλωμα. β) Τις στροφές στους κόμβους, γιατί απλά δεν θα υπάρχουν πια ροπές στους κόμβους. Για να υπάρξει η ροπή των κόμβων, πρωταρχικώς πρέπει να υπάρξει στροφή των οριζόντιων και κάθετων στοιχείων. Αν τα κατακόρυφα στοιχεία αδυνατούν να στρέψουν τον κορμό τους διότι είναι αγκυρωμένα με το έδαφος και το δώμα, πως είναι δυνατόν να έχουμε ροπές, τέμνουσες, κάμψις, κλπ στους κόμβους?
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη seismic : 12.05.2014 στις 10:01

  9. (επάνω) - Ανάρτηση #389
    Τεχνίτης
    Εργοδηγός Δομικών Εργων
    Το μέλος seismic δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.12.2009
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Αναρτ.
    658
    Εύσημα

    έδωσε
    80
    έλαβε
    22
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Εγώ πάντως θα επιμένω σαν αυτόν στο βίντεο. https://www.youtube.com/watch?v=dhRUe-gz690

  10. (επάνω) - Ανάρτηση #390
    Μηχανικός
    Το μέλος CFAK δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    16.12.2011
    Αναρτ.
    242
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    53
    Αρχεία

    Λήψεις
    61
    Ανέβασε
    9

    Προεπιλογή

    Σου ξαναλέω διάβασε.
    Ακόμα και αν θες να ανατρέψεις όλο το οικοδόμημα της στατικής, μόνο έτσι θα το καταφέρεις.
    Ανεβάζοντας βιντεάκια από το ιντερνετ, δουλειά δεν γίνεται...

    Λες:
    .....β) Τις στροφές στους κόμβους, γιατί απλά δεν θα υπάρχουν πια ροπές στους κόμβους. Για να υπάρξει η ροπή των κόμβων, πρωταρχικώς πρέπει να υπάρξει στροφή των οριζόντιων και κάθετων στοιχείων. Αν τα κατακόρυφα στοιχεία αδυνατούν να στρέψουν τον κορμό τους διότι είναι αγκυρωμένα με το έδαφος και το δώμα, πως είναι δυνατόν να έχουμε ροπές, τέμνουσες, κάμψις, κλπ στους κόμβους?.....

    Απάντηση:
    Στη θέση πάκτωσης ενός προβόλου, όπου λόγω πάκτωσης ΔΕΝ έχεις στροφή της διατομής, έχεις την μέγιστη ΡΟΠΗ. Πως γίνεται αυτο? Διάβασε για το μέγεθος της καμπυλότητας.
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη CFAK : 12.05.2014 στις 12:32

  11. Ευχαριστούν οι:


  12. (επάνω) - Ανάρτηση #391
    Τεχνίτης
    Εργοδηγός Δομικών Εργων
    Το μέλος seismic δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.12.2009
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Αναρτ.
    658
    Εύσημα

    έδωσε
    80
    έλαβε
    22
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από CFAK Προβολή Ανάρτησης

    Απάντηση:
    Στη θέση πάκτωσης ενός προβόλου, όπου λόγω πάκτωσης ΔΕΝ έχεις στροφή της διατομής, έχεις την μέγιστη ΡΟΠΗ. Πως γίνεται αυτο? Διάβασε για το μέγεθος της καμπυλότητας.
    Το να διαβάζεις είναι καλό. Σίγουρα το διάβασμα βοηθάει. Το να ερευνάς όμως, είναι κάτι άλλο. Η έρευνα δεν διαβάζετε μόνο εφαρμόζετε πρώτα θεωρητικά, και μετά πειραματικά.

    Στην ερώτησή σου, ερευνώντας και όχι διαβάζοντας έχω να σου δώσω την εξής απάντηση, η οποία πιστεύω είναι σωστή.
    Αυτό που κάνω εγώ δεν είναι σαν τον πακτωμένο πρόβολο που μου έφερες για παράδειγμα.
    Αν πάκτωνα μόνο τις βάσεις με το έδαφος, τότε πράγματι θα είχα μία πακτωμένη οικοδομή στο έδαφος η οποία θα είχε η ίδια αλλά και κάθε κατακόρυφο στοιχείο αυτής την ίδια ακριβώς αντίδραση με τον πρόβολο, δηλαδή στρέψεις, ροπές, τέμνουσες.
    Δεν είναι όμως έτσι τα πράγματα, διότι εγώ εισάγω κάτι νέο που δεν υπήρχε πριν.
    Πιο είναι αυτό το νέο?
    Φαντάσου ένα δάκτυλο τεράστιο να έρχεται από το διάστημα, να μην έχει καμία επαφή με την οικοδομή, και να εφαρμόζει πάνω στα άκρα όλων των τοιχίων της κατασκευής, ( όχι προένταση ) μία αντίδραση στην άνοδο του δώματος, όταν αυτό πάει να σηκωθεί.
    Αυτό κάνει η ευρεσιτεχνία Παίρνει μία δύναμη από το έδαφος, την οποία την μεταφέρει ( χωρίς καμία επαφή με την οικοδομή )στο δώμα, και την έχει να περιμένει εκεί για να αντιδράσει μόνο στην αρνητική γωνιακή ταχύτητα του δώματος.
    Έστω και με αυτήν την αντίδραση στο δώμα, μπορεί να υπάρξει δημιουργία καμπυλότητας όταν το υποστύλωμα είναι μικρό και ελαστικό.
    Σε καμία περίπτωση όμως δεν θα υπάρξει η δημιουργία καμπυλότητας στον κατακόρυφο άξονα όταν το υποστύλωμα είναι μεγάλο τοιχίο με δύο αντιδράσεις ανόδου στα άκρα του.
    Αλλιώς αντιδρά στην ταλάντωση ο γραμμικός οπλισμός που συνεργάζεται με το σκυρόδεμα μέσο της συνάφειας.
    Και αλλιώς δύο εξωτερικές αντιδράσεις από το πουθενά με αρνητικό πόσημο στα άκρα του δώματος ενός άκαμπτου κατακόρυφου τοιχίου.
    Όλα αυτά που ανάφερες πάρα πάνω, για την καμπυλότητα για να ισχύσουν χρειάζεται μία βασική αρχή, η οποία είναι η ελευθερία κινήσεων των σωμάτων τουλάχιστον προς μίαν κατεύθυνση, καθώς και ελαστικότητα.
    Αν δεν έχουμε καμία ελαστικότητα και καμία ελευθερία κινήσεως, δεν έχουμε καμία καμπυλότητα στα κατακόρυφα τοιχία, παρά μόνο ακαμψία.
    Παράδειγμα 1
    Αν έχουμε μία ράβδο πακτωμένη στο ένα άκρο της, αυτή μπορεί να συντονιστεί όταν η συχνότητα του διεγέρτη ταυτίζεται με την ιδιοσυχνότητα του ταλαντωτή. Αν όμως στο ένα ελεύθερο άκρο της ράβδου εφαρμόσουμε μία δύναμη απόσβεσης το φαινόμενο της ταλάντωσης δεν σταματά, αλλά και δεν πολλαπλασιάζεται.
    Παράδειγμα 2
    Αν είσαι σε ένα καράβι, θα έχεις προσέξει τα τραπέζια με ένα πόδι να τρέμουν. Μόλις όμως ακουμπήσεις το δάκτυλό σου επάνω σε ένα τραπέζι, σταματάει αμέσως ο συντονισμός.
    Παράδειγμα 3
    Αν εφαρμόσουμε μία δύναμη σε έναν άξονα, που περιστρέφεται αυτός θα σταματήσει. Δηλαδή σταματήσαμε την γωνιακή επιτάχυνση, και αν η δύναμη εφαρμογής είναι μεγάλη, σταματάμε και την κινητική ενέργεια, π.χ όπως συμβαίνει στα φρένα. Το ίδιο συμβαίνει και με την πάκτωση εδάφους δώματος που εφαρμόζει η μέθοδος της ευρεσιτεχνίας.
    Συμπέρασμα. Με την πάκτωση δώματος εδάφους, μπορούμε να μειώσουμε, μέχρι και να σταματήσουμε τον συντονισμό και την γωνιακή επιτάχυνση των κατασκευών. Αυτό συμβαίνει διότι εφαρμόζεται περιοδική απόσβεση, σε κάθε κύκλο.
    Όλος ο φέροντας υπό σεισμική διέγερση περιστρέφεται εναλλάξ γύρο από δύο σημεία ευρισκόμενα στις εξωτερικές πλευρές των περιφερειακών βάσεών. Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και σε κάθε κατακόρυφο στοιχείο ξεχωριστά.
    Ο φέρον οργανισμός σε αυτή την φάση καταπονείται από στρέψεις (στροφές, ροπές τέμνουσες) λόγω του ότι τα κατακόρυφα και οριζόντια στοιχεία ενώνονται στον κόμβο και τα μεν επηρεάζουν τα δε όταν μεταβάλουν τον άξονά τους μερικές μοίρες. Το αίτιο όλων αυτών των παραμορφώσεων έγκειται στην γωνιακή στροφή των κάθετων στοιχείων, η οποία σταματά μόνο με την αγκύρωση του δώματος αυτών με το έδαφος.Σταματώντας την στροφή των κατακόρυφων άκαμπτων στοιχείων σταματά και η καταπόνηση των κόμβων.
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη seismic : 12.05.2014 στις 17:17

  13. (επάνω) - Ανάρτηση #392
    Μηχανικός
    Το μέλος CFAK δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    16.12.2011
    Αναρτ.
    242
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    53
    Αρχεία

    Λήψεις
    61
    Ανέβασε
    9

    Προεπιλογή

    Δεν σου έκανα ερώτηση. Σου έφερα ένα απλό παράδειγμα για να δεις ότι γράφεις για πραγματα που αγνοείς στη θεωρία τους.
    Το ίδιο κάνεις και με το μέγεθος της καμπυλότητας που σου ανέφερα και "επιχειρηματολογείς" επ' αυτής, ενώ είναι η πρώτη φορά που το άκουσες.
    Αν δεν διαβάσεις είσαι εκτεθειμένος. Πως θα πείσεις όταν μιλάς για αντίδραση "από το θεό"? Κάθε δράση προκαλεί ίση και αντιθετη αντίδραση λέει ο Νεύτων (3ος νόμος)....ο Seismic λέει οτι αυτα ειναι ξεπερασμένα...
    Ποιον να πιστέψουμε εσένα ή τον Νεύτωνα?

  14. Ευχαριστούν οι:


  15. (επάνω) - Ανάρτηση #393
    Τεχνίτης
    Εργοδηγός Δομικών Εργων
    Το μέλος seismic δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.12.2009
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Αναρτ.
    658
    Εύσημα

    έδωσε
    80
    έλαβε
    22
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Η αντίδραση στο δώμα έρχεται από το έδαφος, σαν το δάκτυλο από τον ουρανό.
    Πράγμα άγνωστο για εσάς. Άλλο να πακτώνεις το ένα στοιχείο με το άλλο, και άλλο αυτό που κάνω. Είναι σαν να πνίγεσαι, και να πιάνεις τα μαλλιά σου.
    Άλλο να πιάνεις τα μαλλιά σου, και άλλο να πιάσεις ένα σκηνή πακτωμένο στην στεριά.
    Από προηγούμενη δική μου ανάρτηση που αναφέρω για την καμπυλότητα.
    Όταν μιλάμε για σεισμική «ενέργεια» δεν είναι ένας δείκτης που υπολογίζεται αλλά ένας όρος που περιγράψει την συμπεριφορά του φέροντα η οποία μπορεί να αναλυθεί με μαθηματικές εξισώσεις ισορροπίας.
    Η συμπεριφορά της δομής κατά τη διάρκεια ενός σεισμού είναι βασικά μια οριζόντια μετατόπιση (ας ξεχάσουμε για μια στιγμή οποιαδήποτε κατακόρυφη συνιστώσα) που επαναλαμβάνεται μερικές φορές .
    Αν η μετατόπιση είναι αρκετά μικρή για να κρατήσει όλα τα μέλη της δομής εντός της ελαστικής περιοχής, η ενέργεια που δημιουργείται, είναι ενέργεια που αποθηκεύεται και εκτονώνεται μετά για να επαναφέρει την δομή στην αρχική της μορφή. Ένα παράδειγμα είναι το ελατήριο.
    Αυτή την αποθήκευση της ενέργειας και εν συνεχεία την απόδοσή της προς την αντίθετη κατεύθυνση που εφαρμόζει το ελατήριο, στην δομική κατασκευή του φέροντα οργανισμού την αποθηκεύει και την εκτονώνει το υποστύλωμα και η δοκός.
    Με λίγα λόγια, όλη η επιτάχυνση του σεισμού μετατρέπεται σε αποθηκευμένη ενέργεια στην δομή.
    Όσο η μετατόπιση κρατά κάθε τμήμα οποιουδήποτε μέλους εντός ελαστικής περιοχής, όλη η ενέργεια που είναι αποθηκευμένη στη δομή θα κυκλοφορήσει στο τέλος του κύκλου, προς την αντίθετη κατεύθυνση.
    Εάν η σεισμική ενέργεια (που μετράται από την επιτάχυνση εδάφους) είναι πάρα πολύ μεγάλη, θα παράγει υπερβολικά μεγάλες μετατοπίσεις που θα προκαλέσουν μια πολύ υψηλή καμπυλότητα στα κατακόρυφα και οριζόντια στοιχεία.
    Αν η καμπυλότητα είναι μεγάλη η περιστροφή των τμημάτων υποστυλωμάτων και δοκών θα είναι πολύ πάνω από την ελαστική περιοχή (Θλιπτική παραμόρφωση σκυροδέματος πάνω από το 0,35 % και τάσεις των ινών του οπλισμού πάνω από το 0,2 %) Όταν η περιστροφή περάσει πάνω από αυτό το όριο ελαστικότητας, η δομή αρχίζει να « διαλύει την αποθήκευση της ενέργειας " μέσω πλαστικής μετατόπισης, που σημαίνει ότι τα τμήματα θα έχουν υπολειμματική ανελαστικήσυμπεριφορά η οποία δεν θα είναι σε θέση να ανακτηθεί. (ενώ στην ελαστική περιοχή όλες οι μετατοπίσεις ανακτούνται)

    Περισσότερα στην ιστοσελίδα της ευρεσιτεχνίας
    http://www.green-e.gr/m/listing/view...ismiko-systhma
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη seismic : 13.05.2014 στις 10:14

  16. (επάνω) - Ανάρτηση #394
    Τεχνίτης
    Εργοδηγός Δομικών Εργων
    Το μέλος seismic δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.12.2009
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Αναρτ.
    658
    Εύσημα

    έδωσε
    80
    έλαβε
    22
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Συνάφεια και μέθοδος γραμμικού οπλισμού.
    Η συνεργασία μεταξύ σκυροδέματος και χάλυβα σε μια κατασκευή από Ο/Σ επιτυγχάνεται με τη συνάφεια.
    Με τον όρο συνάφεια ορίζεται η συνδυασμένη δράση των μηχανισμών που παρεμποδίζουν τη σχετική ολίσθηση μεταξύ των ράβδων του οπλισμού και του σκυροδέματος που τις περιβάλλει.

    Οι επιμέρους μηχανισμοί της συνάφειας είναι η πρόσφυση, η τριβή και, για την περίπτωση ράβδων χάλυβα με νευρώσεις, η αντίσταση του σκυροδέματος το οποίο εγκλωβίζεται μεταξύ των νευρώσεων.

    Η συνδυασμένη δράση των μηχανισμών αυτών θεωρείται ισοδύναμη με την ανάπτυξη διατμητικών τάσεων στη διεπιφάνεια επαφής σκυροδέματος και χάλυβα.

    Όταν οι τάσεις αυτές φθάσουν στην οριακή τιμή τους επέρχεται καταστροφή της συνάφειας με τη μορφή διάρρηξης του σκυροδέματος κατά μήκος των ράβδων και αποκόλλησης των ράβδων χάλυβα.
    Μέθοδος προέντασης στα κάθετα στοιχεία.
    Η προένταση είναι μια μέθοδος με την οποία επιβάλλονται θλιπτικές δυνάμεις στις διατομές οπλισμένου σκυροδέματος

    Το αποτέλεσμα της προέντασης είναι η μείωση των εφελκυστικών τάσεων στη διατομή σε σημείο που δεν ξεπερνούν την τάση ρηγματώσεως.

    Ακόμα ξέρουμε ότι..
    Το σκυρόδεμα χαρακτηρίζεται από ικανή θλιπτική αντοχή,
    αλλά από πολύ μικρή εφελκυστική αντοχή. ( 1/12 της θλιπτικής αντοχής του )

    Από τα πάρα πάνω βγάζουμε το συμπέρασμα ότι η προένταση αυξάνει την εφελκυστική ικανότητα του σκυροδέματος κατά 1200%
    Ακόμα η προένταση στα πλαίσια της επαλληλίας έχει πολύ θετικά αποτελέσματα, καθότι βελτιώνει τις τροχιές του λοξού εφελκυσμού.
    Από την άλλη έχουμε και τα άλλα καλά της προέντασης α) τη μειωμένη ρηγμάτωση λόγω θλίψης, β) αυξάνεται η ενεργός διατομή του υποστυλώματος γ) αυξάνει την δυσκαμψία της κατασκευής, οπότε μικραίνει η παραμόρφωση.
    Εξωγενής απόσβεση σεισμικών φορτίσεων στο δώμα ενός φέροντα οργανισμού, με την βοήθεια κυλινδρικών συστημάτων ενδογενούς απόσβεσης.
    Απόσβεση αναπτύσσεται σε όλα τα συστήματα που εκτελούν ταλάντωση .
    Επίσης σε πολλές πρακτικές εφαρμογές προστίθενται ειδικές συσκευές οι οποίες μέσω της αύξησης της απόσβεσης, οδηγούν σε μείωση της απόκρισης.
    Στη δυναμική ανάλυση ενδιαφερόμαστε για τα αποτελέσματα της απόσβεσης στην απόκριση.
    Η κύρια επιρροή της απόσβεσης σε συστήματα που ταλαντώνονται είναι ότι μειώνει το εύρος της απόκρισης.
    Ως συνέπεια, η ελεύθερη ταλάντωση σταματά όταν μετά την αρχική διέγερση η κατασκευή αφήνεται ελεύθερη να ταλαντωθεί.
    Στις εξαναγκασμένες ταλαντώσεις η απόσβεση γρήγορα εξαλείφει το παροδικό μέρος της απόκρισης και μειώνει το εύρος της μόνιμης απόκρισης.
    Η απόσβεση επηρεάζει σημαντικά την απόκριση κατασκευών που υφίστανται φορτία μεγάλης διάρκειας και πολλών κύκλων φόρτισης, όπως είναι οι σεισμοί.
    Η απόσβεση επηρεάζει την απόκριση η οποία υπόκειται σε πολλές αλλαγές κατά τη διάρκεια των οποίων καταναλώνεται ενέργεια.
    Η πρόσθετη απόσβεση παράγεται από ειδικές συσκευές απόσβεσης ενσωματωμένες στην κατασκευή.
    Είναι συνήθως κυλινδρικά συστήματα με ένα εσωτερικά τοποθετημένο έμβολο και γεμάτα με υδραυλικό υγρό.
    Η ενδογενής απόσβεση παράγεται από δυνάμεις που αναπτύσσονται στο εσωτερικό των κυλινδρικών συστημάτων, αναπτύσσοντας μοριακή τριβή στα υδραυλικά υγρά, η οποία μετατρέπετε σε θερμική ενέργεια.
    Η κατανάλωση ενέργειας στο υδραυλικό σύστημα είναι μια πολύπλοκη διεργασία που επηρεάζεται σε μεγάλο βαθμό από την πίεση που εφαρμόζεται στην διεπιφάνεια των υγρών, του εμβόλου, και του θαλάμου.
    Οι δυνάμεις που προκαλούν κατανάλωση ενέργειας ονομάζονται δυνάμεις απόσβεσης και πάντα αντιτίθενται στην κίνηση του συστήματος που εκτελεί ταλάντωση.
    Για πρώτη φορά παγκοσμίως προτείνετε Εξωγενή απόσβεση σεισμικών φορτίσεων στο δώμα ενός φέροντα οργανισμού, με την βοήθεια κυλινδρικών συστημάτων που παράγουν ενδογενή απόσβεση, συνδεδεμένα με έναν τένοντα που διαπερνά ελεύθερος τα κάθετα στοιχεία, και που το ένα του άκρο πακτώνεται στα βάθη μιας γεώτρησης μέσα στην γη, και το άλλο του άκρο πάνω στα κυλινδρικά συστήματα στο δώμα.
    Ονομάζετε εξωγενής απόσβεση διότι αντλεί την ενέργειά της από έναν εξωτερικό παράγοντα, ( εκτός του φέροντα ) που είναι το έδαφος, και την μεταφέρει μέσο ενός τένοντα που διαπερνά ελεύθερος τα κάθετα στοιχεία πάνω στο δώμα, όπου εκεί συνδέεται με τους υδραυλικούς μηχανισμούς οι οποίοι παρεμποδίζουν την παραμόρφωση του δώματος.
    Με την μέθοδο της εξωγενούς απόσβεσης έχουμε την δυνατότητα να ελέγξουμε τα εντατικά, και παραμορφωσιακά μεγέθη, καθώς και την μετατόπιση του άξονα καμπυλότητας, και την αλληλεπίδραση εδάφους κατασκευής.
    Με τον γραμμικό οπλισμό και την ενδεχόμενη κατακόρυφη προένταση των στοιχείων θα αυξήσουμε σημαντικά τις προδιαγραφές του σκυροδέματος.
    Η εξωγενής απόσβεση δεν ασχολείται με τις προδιαγραφές των υλικών, αλλά με την μείωση των παραμορφώσεων.
    Η
    εξωγενής απόσβεση επιτυγχάνει την απόσβεση και την εξίσωση ισορροπίας προς τις σεισμικές φορτίσεις.
    Για τον σημερινό σχεδιαζόμενο υπολογισμό της σεισμικής απόκρισης μιας κατασκευής απαιτείται η επίλυση των δυναμικών εξισώσεων ισορροπίας, και σε αυτό συμβάλει η εξωγενής απόσβεση.
    Η μέθοδος σχεδιασμού στην προτεινόμενη μέθοδο εξασφαλίζει απόσβεση

    1) Οριζοντίως στην βάση. ( εφέδρανα )
    2) Στο ύψος των ( διαφραγμάτων ) πλακών και του φρεατίου. ( σεισμικός αρμός )
    3) Στο δώμα, που είναι τοποθετημένο το υδραυλικό σύστημα, διότι αντιδρά στην άνοδό του.
    Και όλα αυτά, χωρίς να καταργεί την ελαστικότητα του φέροντα που περιβάλει το άκαμπτο φρεάτιο, που από μόνη της είναι ένας μηχανισμός απόσβεσης της σεισμικής ενέργειας. Ο σεισμικός αρμός διαχωρίζει τα ελαστικά από τα άκαμπτα κατακόρυφα στοιχεία ώστε καταυτόν τον τρόπο οι φοτρίσεις του σεισμού να κατανέμονται κατ αναλογία ισομετρικά. Ο σεισμικός αρμός δίνει την δυνατότητα στην μέθοδο να συνεργασθεί και με οριζόντια σεισμική μόνωση.
    Περισσότερα στην ιστοσελίδα της ευρεσιτεχνίας

    http://www.green-e.gr/m/listing/view...ismiko-systhma
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη seismic : 17.05.2014 στις 15:50

  17. (επάνω) - Ανάρτηση #395
    Τεχνίτης
    Εργοδηγός Δομικών Εργων
    Το μέλος seismic δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.12.2009
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Αναρτ.
    658
    Εύσημα

    έδωσε
    80
    έλαβε
    22
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Ερωτήσεις
    1) Υπάρχουν στροφές στα στοιχεία και στους κόμβους στον σεισμό. Θέλετε να τις περιορίσετε εντός του ελαστικού φάσματος?
    2)Υπάρχουν στατικά φορτία και κάθετες συνιστώσες που συμβάλουν στο καταστρεπτικό έργο του σεισμού. Θέλετε να μην υπάρχουν?
    3) Υπάρχει ο κίνδυνος του μηχανισμού ορόφου. Θέλετε να τον εξαλείψετε τελείως?
    4) Υπάρχει η ιδιοσυχνότητα ( συντονισμός ) η οποία αυξάνει το πλάτος ταλάντωσης σταδιακά.
    Θέλετε να την σταματήσετε?
    5) Υπάρχει η γωνιακή επιτάχυνση κάθε κάθετου στοιχείου και της κατασκευής ολόκληρης. Θέλετε να την σταματήσετε?
    6) Θέλετε να εξαλείψετε τις επισκευές μετά το σεισμό?
    7) Θέλετε να αυξήσετε τις προδιαγραφές του σκυροδέματος?
    8) Θέλετε να ξεχωρίσετε τα ελαστικά μικρά υποστυλώματα από τα μεγάλα άκαμπτα, για καλύτερο καταμερισμό των σεισμικών φορτίσεων?
    9) Θέλετε ελαστικούς κόμβους και στοιχεία τα οποίοι στον σεισμό να παίρνουν πολλές ιδιομορφές χωρίς να αστοχούν?
    10) Θέλετε πιο ισχυρή θεμελίωση?
    11) Θέλετε να ελέγχεται την ταλάντωση του φέροντα και να την περιορίζετε μέσα στο ελαστικό φάσμα, άσχετα του πόσο μεγάλη ή μικρή είναι η επιτάχυνση του σεισμού?

    Αν θέλετε όλα αυτά 100/100 υπό έλεγχο, μία λύση υπάρχει.
    Μία λύση η οποία χωρίς να καταργεί τον δικό σας σχεδιασμό, προσθέτει σε αυτόν εξισώσεις ισορροπίας.
    Αυτή η λύση είναι αυτή που σας προτείνω.
    Αν έχετε αντίρρηση στο ότι η ευρεσιτεχνία δεν επιτυγχάνει έστω και ένα από τα αναφερθέντα να το συζητήσουμε στα πλαίσια της λογικής.
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη seismic : 21.05.2014 στις 13:23

  18. (επάνω) - Ανάρτηση #396
    Τεχνίτης
    Εργοδηγός Δομικών Εργων
    Το μέλος seismic δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.12.2009
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Αναρτ.
    658
    Εύσημα

    έδωσε
    80
    έλαβε
    22
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Πάνω σε ένα τεντωμένο συρματόσχοινο περπατά ένας ακροβάτης. Αν το συρματόσχοινο είναι πολύ τεντωμένο θα παραμορφωθεί ελάχιστα.
    Το βάρος του ακροβάτη έχει την τάση να παραμορφώσει το συρματόσχοινο και να του δημιουργήσει μία καμπυλότητα.
    Το συρματόσχοινο όμως αντιδρά στην παραμόρφωση. Πράγματι, εάν αρχίσει το φαινόμενο του λυγισμού, ο τένοντας τείνει να επιμηκυνθεί, για να ακολουθήσει τον λυγισμό που του επιβάλει το φορτίο του ακροβάτη.
    Επειδή όμως ο τένοντας υπόκεινται σε μεγάλες εφελκυστικές τάσεις, αντιδρά στην παραμόρφωση που του επιβάλει ο ακροβάτης.
    Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και με τον τένοντα της ευρεσιτεχνίας ο οποίος διαπερνά τα κατακόρυφα στοιχεία.
    Εάν η σεισμική ενέργεια (που μετράται από την επιτάχυνση εδάφους) είναι πάρα πολύ μεγάλη, θα παράγει υπερβολικά μεγάλες μετατοπίσεις που θα προκαλέσουν μια πολύ υψηλή καμπυλότητα στα κατακόρυφα και οριζόντια στοιχεία.
    Επειδή όμως οι τένοντες υπόκεινται σε μεγάλες εφελκυστικές τάσεις, αντιδρούν στην καμπυλότητα ( παραμόρφωση ) του κατακόρυφου στοιχείου.
    Τώρα θα μου πείτε ότι την ίδια αντίδραση έχει και ο γραμμικός οπλισμός μέσο της συνάφειας με το σκυρόδεμα.
    Όχι δεν αντιδρά το ίδιο.
    Η συνάφεια ισοδυναμεί με την ανάπτυξη διατμητικών τάσεων στη διεπιφάνεια επαφής σκυροδέματος και χάλυβα.
    Όταν οι τάσεις αυτές φθάσουν στην οριακή τιμή τους επέρχεται καταστροφή της συνάφειας με τη μορφή διάρρηξης του σκυροδέματος κατά μήκος των ράβδων και αποκόλλησης των ράβδων χάλυβα.
    Ενώ η προένταση αντιδρά αλλιώς στην παραμόρφωση του τένοντα εξασκώντας θλιπτικές τάσεις στα εξωτερικά άκρα των κατακόρυφων στοιχείων.
    Το σκυρόδεμα αντέχει πολύ περισσότερο σε θλίψη από ότι αντέχει σε διατμητικές τάσεις.
    Άλλο ένα πλεονέκτημα της προέντασης εν σχέση με τον γραμμικό οπλισμό, διότι αντί να γεμίζει την διατομή του σκυροδέματος με διατμητικές τάσεις όπως εφαρμόζει η συνάφεια, η προένταση εφαρμόζει θλιπτικές τάσεις στην διατομή, οι οποίες αυξάνουν την ικανότητα των κατακόρυφων στοιχείων προς τις τέμνουσες.
    Ακόμα
    Όταν οι τάσεις της συνάφειας φθάσουν στην οριακή τιμή τους επέρχεται καταστροφή της συνάφειας με τη μορφή διάρρηξης του σκυροδέματος κατά μήκος των ράβδων και αποκόλλησης των ράβδων χάλυβα.
    Στην προένταση δεν υφίσταται διάρρηξη του σκυροδέματος όπως υφίσταται με την συνάφεια, διότι απλά ο τένοντας διαπερνά ελεύθερος μέσα από το σκυρόδεμα.
    Η αντίδραση του τένοντα της προέντασης είναι καθαρή χωρίς καταστροφικές παρενέργειες.
    Άλλο ένα μεγάλο πλεονέκτημα της προέντασης, και της ευρεσιτεχνίας.
    Γενικά.
    Η προένταση είναι μια μέθοδος με την οποία επιβάλλονται θλιπτικές δυνάμεις στις διατομές οπλισμένου σκυροδέματος
    Το αποτέλεσμα της προέντασης είναι η μείωση των εφελκυστικών τάσεων στη διατομή σε σημείο που δεν ξεπερνούν την τάση ρηγματώσεως.
    Επομένως το σκυρόδεμα δεν ρηγματώνεται!
    Με τον τρόπο αυτό είναι δυνατή η αντιμετώπιση του σκυροδέματος ως ελαστικό υλικό.

    Υπό αυτές τις ιδιότητες, δηλαδή ότι..

    α) δεν ρηγματώνεται και..
    β) θεωρούμε το σκυρόδεμα ως ελαστικό υλικό
    Άλλα πλεονεκτήματα του προεντεταμένου σκυροδέματος
    Επίτευξη μεγάλων ανοιγμάτων
    Μείωση του ίδιου βάρους
    Μείωση διατομών
    Αποφυγή ρηγματώσεων στην κατάσταση λειτουργίας
    Μείωση των βελών κάμψης

    Διαβάστε ανάρτηση 78 για την συνάφεια.
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη seismic : 22.05.2014 στις 15:08

  19. (επάνω) - Ανάρτηση #397
    Τεχνίτης
    Εργοδηγός Δομικών Εργων
    Το μέλος seismic δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.12.2009
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Αναρτ.
    658
    Εύσημα

    έδωσε
    80
    έλαβε
    22
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Όταν έκανα τα πειράματα, πολύ μηχανικοί είπαν πολλά θετικά, αλλά και πολλά αρνητικά για την έρευνα που έκανα.
    Η επιτάχυνση των 1,77g x την κλίμακα του μοντέλου, 1 προς 7,14 που εφαρμόσθηκε στο πείραμα ήταν εξωγήινη.
    Αυτό λέει πολλά αλλά όχι αρκετά, γιατί δεν ρώτησα τους βαρόνους, οπότε δεν μετράει.
    Θα σας πω όμως το εξής.
    1)Όταν έκανα αυτό το πείραμα που έφερε το σύστημα που προτείνω, αντέδρασε σε μία μεγάλη επιτάχυνση έτσι.
    https://www.youtube.com/watch?v=Q6og4VWFcGA
    2)Όταν έκανα αυτό το πείραμα που δεν έφερε το σύστημα που προτείνω, αντέδρασε σε μία μικρότερη επιτάχυνση έτσι. https://www.youtube.com/watch?v=Ux8TzWYvuQ0
    3)Όταν έκανα αυτό το πείραμα με επιτάχυνση των 1,77g x την κλίμακα του μοντέλου, 1 προς 7,14 που είναι = πάνω από 10g, και με λιγότερους τένοντες και μικρότερες διατομές στα κατακόρυφα στοιχεία, τα αποτελέσματα ήταν αυτά.

    2 ερωτήματα.

    1) Αν το τρίτο πείραμα που είχε α) μεγαλύτερη επιτάχυνση από το πρώτο β) λιγότερους τένοντες γ) μικρότερες διατομές στα κατακόρυφα στοιχεία ....άντεξε 10g... τότε πόσα περισσότερα g επιτάχυνσης τα άντεχε το πρώτο πείραμα, που δεν υστερούσε ούτε σε τένοντες, ούτε σε διατομές?
    2) Αν το τρίτο πείραμα άντεξε τόσο καλά με το προτεινόμενο σύστημα, θα αντέξει το ίδιο καλά αν αφαιρέσω το προτεινόμενο σύστημα?
    Τι θα έχετε να πείτε μετά αν η δική σας μέθοδος αποτύχει?
    Πέστε μου τώρα πριν κάνω το πείραμα.
    Τα μοντέλα είναι τα ίδια, η μέθοδος αλλάζει.
    Ναι..θέλω να ανατρέψω όλο το οικοδόμημα της στατικής, και το έχω ανατρέψει.
    Περισσότερα http://www.green-e.gr/m/listing/view...ismiko-systhma
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη seismic : 23.05.2014 στις 20:40

  20. (επάνω) - Ανάρτηση #398
    Μηχανικός
    Το μέλος CFAK δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    16.12.2011
    Αναρτ.
    242
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    53
    Αρχεία

    Λήψεις
    61
    Ανέβασε
    9

    Προεπιλογή

    λες
    "Ναι..θέλω να ανατρέψω όλο το οικοδόμημα της στατικής, και το έχω ανατρέψει."

    Τελικά θέλεις να το ανατρέψεις ή το έχεις ανατρέψει ήδη?

  21. Ευχαριστούν οι:


  22. (επάνω) - Ανάρτηση #399
    Τεχνίτης
    Εργοδηγός Δομικών Εργων
    Το μέλος seismic δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.12.2009
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Αναρτ.
    658
    Εύσημα

    έδωσε
    80
    έλαβε
    22
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Το έχω ανατρέψει μέσα μου, αλλά είναι ένα τίποτα αν δεν το ανατρέψω και μέσα στην δική σας γνώση.
    Κάνω ότι μπορώ να συμβεί αυτό.
    Αλλά το ταγκό χρειάζεται δύο.

  23. (επάνω) - Ανάρτηση #400
    Τεχνίτης
    Εργοδηγός Δομικών Εργων
    Το μέλος seismic δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.12.2009
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Αναρτ.
    658
    Εύσημα

    έδωσε
    80
    έλαβε
    22
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Οικονομική διαστασιολόγηση.
    Πόσα κυβικά σκυροδέματος θα αφαιρέσουμε από διάφορες κατασκευές αν τοποθετήσουμε την ευρεσιτεχνία?
    α) Από την βάση μιας ανεμογεννήτριας τα μισά και πλέον κυβικά.
    β) Από την βάση του πυλώνα μιας γέφυρας τα μισά και πλέον κυβικά.
    γ) Από την διαστασιολόγηση ενός φράγματος πολλά κυβικά σκυροδέματος.
    δ) Από τα τοιχία αντιστήριξης το ίδιο.
    ε) Γενικά μικραίνουν όλες οι διαστάσεις των βάσεων,των διατομών, των εκσκαφών, και των οπλισμών κάθε κατασκευής από Ο/Σ
    Αυτό είναι μεγάλος οικονομικός παράγοντας στην τεχνολογία των κατασκευών και κάθε δικαιολογία ότι η ευρεσιτεχνία θα μεγαλώσει το κόστος των κατασκευών δεν ευσταθεί πια.
    Αν στα μεγάλα έργα πακτώσουμε τις βάσεις τους στα τέσσερα άκρα τους με το έδαφος και μόνο αυτό είναι αρκετό για να σχεδιάσουμε μικρότερες διαστάσεις βάσεων.
    Αν εφαρμόσουμε και προένταση στον κορμό των μεγάλων πυλώνων έχουμε και άλλα πολλά καλά.
    Έχει κανείς αντίρρηση?
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη seismic : 26.05.2014 στις 18:43

Σελίδα 20 από 24 ΠρώτηΠρώτη ... 101819202122 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 13
    Τελευταία Ανάρτηση: 02.10.2014, 08:59
  2. N.4014/11: Κτίσμα εκτός σχεδίου τοποθετημένο εντός πλαγίων αποστάσεων
    Από το μέλος Patrick στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταία Ανάρτηση: 07.02.2012, 11:46
  3. Κάτοψη σχήματος Γ - Όπλιση πλάκας και μόρφωση φέροντα οργανισμού
    Από το μέλος sundance στη θεματική κατηγορία Σκυρόδεμα - ΚΑΝΕΠΕ
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταία Ανάρτηση: 19.02.2010, 18:27
  4. Λογισμικό για τη μελέτη φέροντα οργανισμού ναών
    Από το μέλος SMBD στη θεματική κατηγορία Στατικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία Ανάρτηση: 16.01.2010, 18:00
  5. Φρεάτιο ανελκυστήρα-θεμελίωση
    Από το μέλος sundance στη θεματική κατηγορία Σκυρόδεμα - ΚΑΝΕΠΕ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταία Ανάρτηση: 08.01.2010, 20:26

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •