Καλησπερα δεν γνωριζω αν υπαρχει καποια αλλη σχετικη αναρτηση αλλα εχω την παρακατω περιπτωση:

ΠΕΑ για συμβολαιογραφικη πραξη αγοραπωλησιας

Θα ηθελα την βοηθεια σας για το παρακατω θεμα που αφορα συμβολαιογραφικη πραξη αγοραπωλησιας και ΠΕΑ.

Καταλαβαίνω ότι

Κάθε συμβολαιογράφος για την κατάρτιση πράξεως αγοραπωλησίας ακινήτου υποχρεούται να μνημονεύσει στο συμβόλαιο τον αριθμό πρωτοκόλλου του ΠΕΑ και να επισυνάψει σε αυτό επίσημο αντίγραφο του ΠΕΑ.

Εχω αγορασει προσφατα σπίτι και έχω κανει συμβολαιο. Την επομενη εβδομαδα θα κανουμε πρωτοκολλο παραδοσης παραλαβης καθως εκκρεμουσαν ορισμενες εργασιες για την αποπερατωση. Στο συμβολαιο το διαμερισμα αναφεροταν ως μη αποπερατωμενο.

Η συμβολαιογραφος αναφερει πως θα πρεπει ο πωλητης εργολαβος να προσκομισει ΠΕΑ που να αφορα το σπιτι διαμερισμα.

Ο πωλητης εργολαβος αναφερει πως υπαρχει ΠΕΑ διαθεσιμο για ολο το κτιριο (5οροφη οικοδομη με 5 οροφοδιαμερισματα ομοια μεταξυ τους) και πως δεν απαιτειται ξεχωριστο ΠΕΑ για καθε διαμερισμα. Οτι μπορει δηλαδη να χρησιμοποιηθει αυτο του κτιριου. Το οποιο το εχω δει και το εχω ελεγξει και ειναι ΟΚ. Και το οποιο εχει εκδοθει σε ημερομηνια πριν το συμβολαιο αγοραπωλησιας.

Τι ισχυει σε μια τετοια περιπτωση?

Αρκει το ΠΕΑ του κτιριου και μπορει να μνημονευτει αυτό ή απαιτειται συγκεκριμενα για το διαμερισμα?

Επίσης μελλοντικα, αν τωρα ειμαστε ΟΚ με το ΠΕΑ του κτιριου, εγω ειμαι καλυμμενος για καθε περιπτωση ή μπορει να απαιτηθει εκδοση ξεχωριστου ΠΕΑ για το διαμερισμα μονο?