Σε μια έκδοση εργασιών μικρής κλίμακας για κατασκευή πέργκολας στο δώμα συμπεριέλαβα και κάποιες εργασίες 48 ενημέρωσης όπως χρωματισμοί χωρίς ικριώματα, κιγκλιδώματα και μόνωση δώματος ....προκειμένου να γίνει μια πράξη.....

στην τεχνική έκθεση ο μηχανικός της πολεοδομίας μου είπε να προσθέσω στο μόνωση δώματος << χωρίς αλλαγή του ύψους του κτιρίου >>.......το έκανα προκειμένου να μη κολλήσουμε διαβάζοντας όμως τα περί 48ης ενημέρωσης και τα μικρής κλίμακας έχουμε...

48η:
ι. Στο πλαίσιο του προγράμματος «Εξοικονόμηση κατΆ οίκον», εργασίες τοποθέτησης εξωτερικής θερμομόνωσης ή θερμομόνωση στεγών ή τοποθέτηση παθητικών ηλιακών συστημάτων ή αντικατάσταση εξωτερικών κουφωμάτων ή τοποθέτησης/αντικατάστασης καμινάδων στις εξωτερικές όψεις υφισταμένων κτιρίων χωρίς χρήση ικριωμάτων.

το ανάφερα στον μηχανικό της πολεοδομίας και στο κατά πόσο πρέπει να έχεις ενταχθεί στο πρόγραμμα ή απλά αν η παράγραφος αναφέρεται συνοπτικά στις εργασίες του προγράμματος χωρίς απαραίτητα να έχεις ενταχθεί σε αυτό....????......μου απάντησε ότι δεν ελέγχουν κάτι τέτοιο....και ότι είναι λίγο αδιευκρίνιστο.......

Εργασίες μικρής κλίμακας:
21. Τοποθέτηση εξωτερικής θερμομόνωσης ή παθητικών ηλιακών συστημάτων στις εξωτερικές όψεις υφιστάμενων κτιρίων, εφόσον δεν αλλοιώνονται οι όψεις.

εδώ αναφέρεται μόνο στις όψεις...
διαβάζοντας τα απαιτούμενα δικαιολογιτικά της Υ.Α. 55174/2013 άρθρο 2 ανά εργασία στη περίπτωση κα) εξωτερικής θερμομόνωσης γίνεται αναφορά πέρα από τις όψεις και στο δώμα με βεβαίωση μηχανικού ότι δεν θίγονται όψεις, φέροντα στοιχεία και τηρούνται οι πολεοδομικές διατάξεις... (δεν ξέρω αν σε αυτό το γενικό κρύβεται κάτι για το ύψος???)

τελικό συμπέρασμα....τι απαιτείται σαν άδεια ή τι πρέπει να ελέγχει για την θερμομόνωση δώματος??????????????

σε περίπτωση που προϋπήρχε μπορείς να ξηλώσεις την παλιά κτλ...αν το κτήριο είναι παλιό και δεν προβλεπόταν μόνωση....μπαίνει η όλη συζήτηση περί ύψους.....