Συνάδελφοι καλημέρα. Χρειάζομαι τη βοήθειά σας!

Έχω περίπτωση προσθήκης καθ' ύψος σε υφιστάμενη διώροφη οικοδομή με pilotis που κατασκευάστηκε το '97. Στους ορόφους (1ο και 2ο) υπάρχει οροφοδιαμέρισμα (100μ2 διαμέρισμα κ 20μ2 κλιμακοστάσιο) και τώρα ο ιδιοκτήτης θέλει να κάνει προσθήκη ενός ακόμη οροφοδιαμερίσματος. Η υπολειπόμενη δόμηση σύμφωνα με τον ΓΟΚ ήταν περίπου 50μ2 (και γι αυτό το λόγο δεν έχτισε νωρίτερα κάτι ο ιδιοκτήτης αφού το διαμέρισμα θα ήταν πολύ μικρό).

Σύμφωνα πλέον με τον ΝΟΚ άρθρο 23 παρ. 3α, σε νομίμως υφιστάμενο κτήριο, επιτρέπεται η καθ' ύψος προσθήκη σύμφωνα με τις διατάξεις του παρόντος (ΝΟΚ) και τις ειδικές διατάξεις τις περιοχής. Η συνολική εκμετάλλευση δεν μπορεί να υπερβαίνει τον ισχύοντα, κατά το χρόνο χορήγησης της άδειας δόμησης προσθήκης, συντελεστή δόμησης της περιοχής με την επιφύλαξη των προβλεπομένων στις παρ. 1 & 2 του άρθρου 25 του Ν.4178/2013.

Αυτό που εγώ καταλαβαίνω από το παραπάνω είναι ότι μπορώ να "εκμεταλλευτώ" όλα τα ευνοϊκά του ΝΟΚ για ολόκληρο το κτίριο. Δηλαδή για παράδειγμα δεν θα μετρά στη δόμηση τη συνολική ούτε το κλιμακοστάσιο 20μ2 (<25μ2) του ορόφου της προσθήκης αλλά ούτε και τα κλιμακοστάσια που είχαν κατασκευασθεί στους ορόφους 1 και 2 με την παλιά άδεια. Δηλαδή με τον ΝΟΚ έχω ένα πλεόνασμα δόμησης 20μ2 x 3 ορόφους = 60μ2 από τα κλιμακοστάσια σωστά? (*δεν αναφέρω το κλιμακοστάσιο της πυλωτής γιατί αυτό ήταν κάτω από 30μ2 και δεν μετρούσε στη δόμηση ούτε στην παλιά άδεια)
Αυτή είναι η μία ερώτηση.

Η άλλη έχει να κάνει με μια προσθήκη χώρου κύριας χρήσης 15μ2 στην πυλωτή της οικοδομής η οποία ρυθμίστηκε με τον 3843/2010.
Γνωρίζει κάποιος ξεκάθαρα αν οι χώροι που είναι ρυθμισμένοι με αυτό το νόμο προσμετρώνται στη δόμηση ή όχι? (*για τον 4178 & 4014 το έχουν ξεκαθαρίσει ότι προσμετρώνται)

ευχαριστώ!