win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Αποτελέσματα: 21 έως 34 από σύνολο 34
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #21
    Μηχανικός
    Αρχιτέκτων
    Το μέλος melanie δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    13.05.2013
    Αναρτ.
    104
    Εύσημα

    έδωσε
    9
    έλαβε
    3
    Αρχεία

    Λήψεις
    11
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    H ερώτηση ήταν γενική. Έχω Ε9 από το 2000 μέχρι το 2014, ανάλογα με την περίπτωση. Καταλαβαίνω αυτό που λες ως προς τη χρονολογία του εγγράφου, απλά λέω πως πχ στην περίπτωση που αν για παράδειγμα καποιος σε ένα Ε9 του 2000 έχει δηλώσει το αυθαίρετό του, και ότι αυτό χτίστηκε το 1979, δεν διευκρινίζεται στο νόμο πως αυτό δεν αποτελεί αποδεικτικό του 1979. Παρά λέει γενικώς Ε9. Έχει λογική αυτό που λες, οτι δεν μπορεί παρά να είναι απόδειξη ύπαρξης της χρονολογίας κατά την έκδοηση του Ε9, αλλά μου φαίνεται ελλειπές ως προς τη διατύπωση στο νόμο.

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #22
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.888
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.400
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    372
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Προσωπικά το θεωρώ σαφές.
    1) Το Ε9 ως δημόσιο έγγραφο μπορεί γενικώς να χρησιμοποιηθεί ως αποδεικτικό παλαιότητας.
    2) Το Ε9 του 2000 μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως αποδεικτικό παλαιότητας όπου αυτό που αποδεικνύεται είναι ότι το έτος 2000 υπήρχε το ακίνητο.
    3) Το ότι ο ιδιοκτήτης ανέγραψε στο Ε9 του 2000 ότι το ακίνητό του κατασκευάστηκε το 1979 δεν αποτελεί για μένα απόδειξη ότι το ακίνητο όντως κατασκευάστηκε το 1979.

  3. (επάνω) - Ανάρτηση #23
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους asak
    Εγγραφή
    16.04.2014
    Αναρτ.
    558
    Εύσημα

    έδωσε
    58
    έλαβε
    43
    Αρχεία

    Λήψεις
    35
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    ......όπως δεν αποτελούν αποδεικτικά στοιχεία και τα τετραγωνικά που δηλώνονται στο Ε9, στη ΔΕΗ ή και στα συμβόλαια.
    Αποτελούν παρά μόνο ενδεικτικά στοιχεία που πρέπει ο μηχανικός να τα αξιολογήσει να τα συγκρίνει κλπ.
    Θεωρώ και εγώ σαφές το γράμμα του Νόμου, όπως επίσης ότι αυτό απευθύνεται σε μηχανικούς και όχι σε φιλόλογους ή ερμηνευτές της Νέας Ελληνικής Γλώσσας.

  4. (επάνω) - Ανάρτηση #24
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Γιάννης.Χ.
    Εγγραφή
    17.12.2013
    Αναρτ.
    189
    Εύσημα

    έδωσε
    70
    έλαβε
    18
    Αρχεία

    Λήψεις
    24
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    @Μelanie , δεν αποτελεί αποδεικτικό κατασκευής του αυθαιρέτου το 1979 αλλά αποτελεί αποδεικτικό για την κατηγορία 1983-2003, κάτι ειναι και αυτό.

    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από asak Προβολή Ανάρτησης
    ......όπως δεν αποτελούν αποδεικτικά στοιχεία και τα τετραγωνικά που δηλώνονται στο Ε9, στη ΔΕΗ ή και στα συμβόλαια.
    Αποτελούν παρά μόνο ενδεικτικά στοιχεία που πρέπει ο μηχανικός να τα αξιολογήσει να τα συγκρίνει κλπ.
    Θεωρώ και εγώ σαφές το γράμμα του Νόμου, όπως επίσης ότι αυτό απευθύνεται σε μηχανικούς και όχι σε φιλόλογους ή ερμηνευτές της Νέας Ελληνικής Γλώσσας.
    Γιατί δεν αποτελούν αποδεικτικά το Ε9,ΔΕΗ ή και συμβόλαια?
    Μια χαρά αποδεικτικά είναι, κατηγορία "Δημόσια έγγραφα"


    ΥΓ: Υπήρχαν Ε9 το 2000?
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη Γιάννης.Χ. : 24.03.2015 στις 10:23

  5. (επάνω) - Ανάρτηση #25
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.888
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.400
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    372
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Η πρώτη δήλωση του Ε9 πρέπει να έγινε το 1997.
    Ήταν το έντυπο με το οποίο έγιναν οι δηλώσεις της ακίνητης περιουσίας προκειμένου να υπολογιστεί ο ΦΜΑΠ (Φόρος Μεγάλης Ακίνητης Περιουσίας), βλ. Ν.2459/1997.

  6. Ευχαριστούν οι:


  7. (επάνω) - Ανάρτηση #26
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους asak
    Εγγραφή
    16.04.2014
    Αναρτ.
    558
    Εύσημα

    έδωσε
    58
    έλαβε
    43
    Αρχεία

    Λήψεις
    35
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    @ Γιάννης Χ.
    Τα τετραγωνικά που αναφέρονται σ' αυτά τα δημόσια έγγραφα δεν είναι απαραιτήτως έγκυρα, και θα πρέπει να ταυτοποιηθούν και να συνδυαστούν με εγκεκριμένα πολεοδομικά έγγραφα. Αυτό εννοούσα.
    Και επειδή έχω κάνει εκτενή αναφορά σε προηγούμενο post σχετικά με τη βαρύτητα τέτοιων εγγράφων, επαναλαμβάνω ότι από μόνα τους τέτοια δημόσια έγγραφα δεν αποτελούν κατά κανόνα τεκμήριο απόδειξης ούτε παλαιότητας αλλά ούτε και επιφανείας κτισμάτων. Νομίζω ότι είναι αυτονόητο εφόσον γνωρίζει κάποιος βέβαια τη δημοσιονομικές διεργασίες που απαιτούνταν για τη δήλωση στοιχείων και πραγμάτων στην Ελλάδα.
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη asak : 24.03.2015 στις 13:30

  8. (επάνω) - Ανάρτηση #27
    Μηχανικός
    Αρχιτέκτων
    Το μέλος melanie δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    13.05.2013
    Αναρτ.
    104
    Εύσημα

    έδωσε
    9
    έλαβε
    3
    Αρχεία

    Λήψεις
    11
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    η ερώτηση ήταν γενική. Έχω Ε9 από το 2005 - 2013. Η ερώτηση αφορούσε το αν πχ σε Ε9 του 2005 που αναφέρει την κατασκευή και ότι αυτή χτίστηκε το 1979, αν αυτό μπορεί να θεωρηθεί αποδεικτικό στοιχείο παλαιότητας. Κανονικά δεν θα έπρεπε, ωστόσο έτσι όπως είναι γραμένο στο νόμο, όπως αναφέρω και παραπάνω, αφήνει ανοιχτό αυτό το ενδεχόμενο.

    Θυμήθηκα μάλιστα, πως σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με το help desk, μου είχαν επιβεβαιώσει τη χρήση του Ε9 ως αποδεικτικό στοιχείο παλαιότητας, όταν δεν υπάρχει αεροωτογραφία ή κάτι άλλο.

  9. (επάνω) - Ανάρτηση #28
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους asak
    Εγγραφή
    16.04.2014
    Αναρτ.
    558
    Εύσημα

    έδωσε
    58
    έλαβε
    43
    Αρχεία

    Λήψεις
    35
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Ο προφορικός λόγος, όταν αφορά ερμηνεία Νόμου δεν έχει ισχύ. Γι αυτό την επόμενη φορά ζήτα τους γραπτή απάντηση.

    Πιθανότατα να είναι και έτσι. Ίσως οι κόκκινες γραμμές που έχουν υιοθετήσει με τους Νόμους των Αυθαιρέτων, να μην σταματούν μόνο στη σύννομή με τις εκδοθείσες οικοδομικές άδειες αλλά και σε οποιαδήποτε άλλο εκδοθέν δημόσιο έγγραφο.
    Να έχεις πάντα κατά νου όμως, ότι μετά το 2001, για την απόδειξη παλαιότητας εμπλέκεται ο μηχανικός προκειμένου να εκδώσει βεβαίωση. Και τότε νομίζω θεσμοθετήθηκαν αυστηρές ποινές για ανακριβής ή ψευδής δηλώσεις μηχανικών.

    Συνεπώς ΠΡΟΣΟΧΗ συνάδελφοι.

  10. (επάνω) - Ανάρτηση #29
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.888
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.400
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    372
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Αν ήμουν εγώ στο Help Desk και μου έθετε το ερώτημα η melanie αν το Ε9 αποτελεί αποδεικτικό παλαιότητας θα της έλεγα:
    "Ναι, ως δημόσιο έγγραφο αποτελεί αποδεικτικό παλαιότητας".
    Θα συμπλήρωνα όμως και το εξής:
    "Η "παλαιότητα" όμως που αποδεικνύει είναι του έτους που έγινε η δήλωση του Ε9, π.χ. του έτους 1998 και όχι του έτους που αναγράφεται στο Ε9 ως ηλικία κατασκευή του ακινήτου".

    Η melanie και η κάθε melanie θα καταλάβαινε άλλο απ' αυτό που εννοούσα με το "Ναι, ως δημόσιο έγγραφο αποτελεί αποδεικτικό παλαιότητας" αν δεν συμπλήρωνα με την επόμενη πρόταση που παρέθεσα παραπάνω.

    Η απάντηση της Help Desk ήταν απάντηση Πυθίας. Πέρα από το ότι ήταν προφορική, άρα άνευ ιδιαίτερης αξίας, έχει διττή ερμηνεία.

  11. (επάνω) - Ανάρτηση #30
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους asak
    Εγγραφή
    16.04.2014
    Αναρτ.
    558
    Εύσημα

    έδωσε
    58
    έλαβε
    43
    Αρχεία

    Λήψεις
    35
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Δυστυχώς για εμάς και ευτυχώς για σένα που δεν είσαι στο Help Desk Χάρη.

  12. (επάνω) - Ανάρτηση #31
    Μηχανικός
    Αρχιτέκτων
    Το μέλος melanie δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    13.05.2013
    Αναρτ.
    104
    Εύσημα

    έδωσε
    9
    έλαβε
    3
    Αρχεία

    Λήψεις
    11
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Η ερώτηση για το Ε9 ήταν γενική. Έχω περίπτωση που το Ε9 του 2005 λέει πως χτίστηκε το 1979. Σε αυτό αναφερόμουν. Έχω και άλλες περιπτώσεις. Ωστόσο από ότι καταλαβαίνω το 2005 είναι που αποδεικνύεται ότι υπήρχε και όχι το 1979.

  13. (επάνω) - Ανάρτηση #32
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Γιάννης.Χ.
    Εγγραφή
    17.12.2013
    Αναρτ.
    189
    Εύσημα

    έδωσε
    70
    έλαβε
    18
    Αρχεία

    Λήψεις
    24
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Ναι εφόσων έχεις περιγραφή του αυθαιρέτου (σε κτίσμα του79) σε Ε9 του 2005, αποδεικνύεται οτι υπήρχε το 2005 (παλαιότητα).

  14. (επάνω) - Ανάρτηση #33
    Μηχανικός
    Αρχιτέκτων Μηχανικός
    Το μέλος ppaannooss1976 δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    04.11.2009
    Αναρτ.
    3
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    14
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Χάρη νομίζω ότι δεν είμαστε υποχρεωμένοι να παίζουμε το επιθεωρητή κλουζό για το αν λέει η όχι αλήθεια ο ιδιοκτήτης στο ε9. σε ερώτηση μου στο τεε Πελοποννήσου μου απάντησαν ότι ο νόμος δεν αναφέρει συγκεκριμένο ε9 αλλά το τελευταίο και πιο ενημερωμένο. ο πελάτης μας λοιπόν πρέπει να αλλάξει το Ε9 του και να μας το προσκομίσει όπως πρέπει. Εγώ στο θέμα της νομιμότητας όταν δεν μπορώ να βγάλω άκρη γιατί δεν υπάρχει κάποιο είδους αποδεικτικό τους προτείνω να κάνουν αυτό. Απλά δεν δέχομαι Ε9 που είναι εν γνώση μου ψευδή!

  15. (επάνω) - Ανάρτηση #34

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια θέματα

  1. N.4178/13: Βεβαίωση παλαιότητας για κτίσμα προ του 1955
    Από το μέλος eirinigial στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 72
    Τελευταία Ανάρτηση: 25.08.2019, 21:05
  2. N.4178/13: Απόδειξη παλαιότητας
    Από το μέλος sac στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταία Ανάρτηση: 15.09.2017, 16:45
  3. N.4178/13: Απόδειξη παλαιότητας
    Από το μέλος manman στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταία Ανάρτηση: 15.04.2016, 19:00
  4. N.4014/11: Απόδειξη παλαιότητας
    Από το μέλος manman στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 56
    Τελευταία Ανάρτηση: 22.03.2013, 18:47
  5. N.4014/11: Προθεσμίες ανάρτησης σχεδίων και στατική επάρκεια - απόδειξη παλαιότητας
    Από το μέλος bauhaus στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταία Ανάρτηση: 10.07.2012, 02:03

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •