Καλημέρα σε όλους,

έχω μία ερώτηση που με προβληματίζει εδώ και πολύ καιρό, και δυστυχώς δεν πρόλαβα να ρωτήσω στο helpdesk πριν να κλείσει. Έχω κάποιες περιπτώσεις μεταφοράς από τον 4014/11 στον 4178/13 που όμως έχουν αλλαγές στο πρόστιμο και μάλιστα μεγάλες (όπως π.χ. περιπτώσεις με ελλείψεις αποδεικτικών στοιχείων, ή αποθήκες που τώρα πρέπει να δηλωθούν ως κύριοι χώροι).

Το ζήτημα είναι ότι οι ίδιοι αρνούνται να πληρώσουν τις διαφορές, παρόλο που έχουν εισαχθεί στο νέο νόμο στην πρώτη φάση (έχουν πληρώσει μόνο το ποσοστό ανταπόδοσης ΤΕΕ) . Δεν τους έχω προχωρήσει ακόμα σε υπαγωγή, διότι δεν ήθελα να τους κάψω και να τρέχουν πρόστιμα χωρίς την έγκρισή τους.

Το ερώτημα είναι, επειδή μαζί τους δεν βγάζω άκρη και πρέπει για προσωπικούς λόγους να κλείσω όλες μου τις δουλειές άμεσα, τί μπορώ να κάνω. Πώς μπορώ να είμαι καλυμένη ως μηχανικός, εφόσον τους έχω ενημερώσει και από δική τους ευθύνη δεν προχωράνε; Η δήλωση όμως παραμένει ανολοκλήρωτη, και κατΆ επέκτασην η νομιμότητα. Θα μπορούσα ίσως με μία υπεύθυνη δήλωση, που να λέει πως εάν μελλοντικά για οποιοδήποτε λόγο το σπίτι τους θεωρείται αυθαίρετο ή έχει οποιοδήποτε πρόβλημα νομιμότητας, υπογεγραμένη στο ΚΕΠ να καλυφθώ;; Προσπαθώ να σκεφτώ το νομικό πλαίσιο και από τις δύο πλευρές και για να είμαι εγώ καλυμένη από το κράτος αλλά και από τον πελάτη, διότι ως γνωστόν αλλάζουν καθε τρεις και λίγο άποψη ή τα γυρνάνε ανάλογα με την περίπτωση.

Εάν κάποιος έχει κάποια παρόμοια εμπειρία ή σκέψη, θα ήταν πολύ βοηθητικό. Ευχαριστώ