win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 6 από σύνολο 6

Threaded View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Μηχανικός
    Αρχιτέκτων Μηχανικός
    Το μέλος Χαρούλα δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    05.11.2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Αναρτ.
    64
    Εύσημα

    έδωσε
    13
    έλαβε
    3
    Αρχεία

    Λήψεις
    18
    Ανέβασε
    0

    Ερώτηση Ερώτηση για "μετάφραση" τακτοποίησης ν.4178 σε διάγραμμα δόμησης

    Τακτοποίησα ένα κτήριο με ν4178. Η αρχική οικοδομική άδεια βγήκε το 1995 και τακτοποιήθηκε με ΓΟΚ '85 (κατόπιν τροποποίησης με τον Ν.2831/9-13-06-2000(ΦΕΚ 140 ΑΆ)). Στο ίδιο κτήριο θα βγάλω μια άδεια δόμησης για κάτι άλλο που θέλει να κάνει ο ιδιοκτήτης. Επομένως, πρέπει να γίνει ένα νέο διάγραμμα δόμησης, το οποίο θα περιέχει την τελική κάλυψη, όπως προκύπτει από την αρχική άδεια, με την τακτοποίηση ν4178 και την άδεια δόμησης.

    Έχω απορία για έναν χώρο, που τον τακτοποίησα ως λοιπή παράβαση με τον ν4178 (θεωρώντας το εξώστη). Φαίνεται στην εικόνα που επισύναψα. Είναι προεξοχή της πλάκας της σοφίτας (σε ύψος 7,50 μέτρα), οπότε είναι εξώστης και δεν μετράει στην κάλυψη. Και συγκεκριμένα ανήκει στην περίπτωση του ΓΟΚ '85, άρθρο 11, παρ. 1: "
    Εξώστες με τυχόν οριζόντια φέροντα ή κατακόρυφα και οριζόντια αρχιτεκτονικά στοιχεία και ημιυπαίθριοι χώροι διατάσσονται ελεύθερα σε οποιαδήποτε όψη και όροφο του κτιρίου". Στην πολεοδομία μου είπαν ότι είναι Η/Χ κι ότι μετράει.

    Θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας.
    Συνημμένες Εικόνες Συνημμένες Εικόνες IMG_3990.jpg‎  
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη Χαρούλα : 16.02.2015 στις 15:14

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 4
    Τελευταία Ανάρτηση: 30.07.2015, 22:01
  2. Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 14.07.2014, 12:19

Ετικέτες Θέματος

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •