win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 11 από σύνολο 11

Threaded View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Μηχανικός
    Αρχιτέκτων Μηχανικός
    Το μέλος Χαρούλα δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    05.11.2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Αναρτ.
    64
    Εύσημα

    έδωσε
    13
    έλαβε
    3
    Αρχεία

    Λήψεις
    18
    Ανέβασε
    0

    Ερώτηση Ερώτηση για άδεια εξωτερικής ανοιχτής μεταλλικής σκάλας

    Θέλω να βγάλω άδεια για εξωτερική ανοιχτή μεταλλική σκάλα. Το κτήριο αποτελείται από υπερυψωμένο ισόγειο, όροφο και σοφίτα. Υπάρχει εσωτερική σκάλα και όλοι οι όροφοι επικοινωνούν μεταξύ τους. Ο ιδιοκτήτης θέλει να κάνει αυτήν την εξωτερική σκάλα, για να υπάρχει ανεξάρτητη εξωτερική πρόσβαση στον όροφο. Σας επισυνάπτω την όψη κι ένα τρισδιάστατο σκαρίφημα της σκάλας.

    Επίσης, έχουν γίνει αυθαιρεσίες, οι οποίες έχουν τακτοποιηθεί με τον ν.4178. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να ξεπεραστεί η επιτρεπόμενη κάλυψη, το οποίο αναλύω στο διάγραμμα δόμησης που κατέθεσα (τετραγωνικά μέτρα παλιάς άδειας, τετραγωνικά μέτρα που τακτοποιήθηκαν με τον ν.4178 και η σκάλα για την οποία θέλω να βγάλω την άδεια).

    Ωστόσο, εγώ πιστεύω ότι η εν λόγω σκάλα, δεν προσμετράται ούτε στον συντελεστή δόμησης (νοκ άρθρο 11, παρ. 6στ), ούτε στον συντελεστή κάλυψης (νοκ άρθρο 12, παρ. 3). Από την άλλη πλευρά, στην πολεοδομία ισχυρίζονται ότι η σκάλα προσμετράται στην κάλυψη. Μου είπαν ότι δεν θα προσμετρούσε, μόνο αν ήταν κλίμακα κινδύνου (νοκ άρθρο 12, παρ. 4η). Εγώ ισχυρίστηκα ότι, σύμφωνα με τον νοκ άρθρο 12, παρ.3, ότι "Στον υπολογισμό της επιτρεπόμενης κάλυψης τουοικοπέδου: προσμετράται η επιφάνεια που ορίζεται απότις προβολές των περιγραμμάτων όλων των κτιρίων,όπως αυτά ορίζονται από τους κλειστούς και τους στεγασμένους χώρους των κτιρίων όπως αναφέρεται στηνπαράγραφο 5β του άρθρου 11 και από τους ανοικτούςημιυπαίθριους χώρους, πάνω σε οριζόντιο επίπεδο." Δηλαδή, οι ανοιχτές κλίμακες δεν περιλαμβάνονται στα οριζόμενα ως κάλυψη.

    Θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας.
    Συνημμένες Εικόνες Συνημμένες Εικόνες όψη.jpg‎   προοπτικο.jpg‎  

Παρόμοια θέματα

  1. Καθαίρεση εξωτερικής μεταλλικής σκάλας διώροφης οικίας
    Από το μέλος metropodikas στη θεματική κατηγορία Άδειες, Διαδικασίες, Δικαιολογητικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταία Ανάρτηση: 18.12.2018, 12:54
  2. Θερμομόνωση: Υλικά εξωτερικής θερμομόνωσης
    Από το μέλος GEORGEMECH στη θεματική κατηγορία Οικοδομική
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταία Ανάρτηση: 23.05.2016, 17:23
  3. N.4178/13: ερώτηση για τιμή ζώνης εκτός σχεδίου, ερώτηση για ακίνητο με αυθαιρεσία μετά το 2011
    Από το μέλος Χαρούλα στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 19.05.2016, 13:17
  4. N.4014/11: Εσωτερικές διαρρυθμίσεις και διαφορετική μορφή σκάλας
    Από το μέλος PERIKLIS1 στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία Ανάρτηση: 16.01.2012, 08:36
  5. Κατάταξη δυσκαμψίας μεταλλικής σύνδεσης
    Από το μέλος palex στη θεματική κατηγορία Μεταλλικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταία Ανάρτηση: 10.11.2009, 23:48

Ετικέτες Θέματος

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •