Καλημέρα,
έχω μια περίπτωση βιοτεχνικού κτιρίου, συνολικής επιφάνειας 6.000μ² κατασκευασμένο σε δύο διαδοχικές περιόδους. Το πρώτο τμήμα (με αρμό) έχει επιφάνεια 2.000μ² και αποτελείται από ισόγειο ύψους 11μ και πατάρι/όροφο γραφείων 150μ². Το δεύτερο τμήμα έχει επιφάνεια 4.000μ² και αποτελείται από ισόγειο ύψους 11μ, πατάρι/όροφο γραφείων 150μ² (σε επαφή με τα γραφεία του πρώτου τμήματος) και ανεξάρτητο πατάρι 700μ². Οι αυθαιρεσίες που έχουν γίνει είναι στο δεύτερο τμήμα και πιο συγκεκριμένα έχει επεκταθεί ο όροφος των γραφείων κατά 25μ² και το πατάρι κατά 50μ². Οι παραπάνω "επεκτάσεις" ουσιαστικά προήλθαν από αλλαγές στις αποστάσεις των υποστηλωμάτων, δημιουργώντας έτσι αυτές τις επιφάνειες (δηλ. αντί για ανά 6μ κάποιοι στύλοι τοποθετήθηκαν στα 6.50μ, εντός όμως του νόμιμου όγκου του κτιρίου δηλ. τηρείται το περίγραμμα του κτιρίου).
ΟΙ ερωτήσεις μου είναι οι εξής:
α) μπορώ να "πατήσω" στις εξαιρέσεις του ΦΕΚ, "Τα ανωτέρω κτίρια δύναται να απαλλαγούν από τη μελέτη στατικής επάρκειας, αν έχει εφαρμοστεί, ως προς τις διαστάσεις του φορέα του φέροντος οργανισμού η εγκεκριμένη στατική μελέτη για το νόμιμο τμήμα του ακινήτου και το τελικό κτίριο είναι μονώροφο; ώστε να συντάξω μόνο δεδοτα;
β) τι εννοεί "ως προς τις διαστάσεις του φορέα"; Εννοεί το περίγραμμα του κτιρίου σαν κάτοψη; (διότι αλλιώς γνώμη μου είναι ότι θα επρεπε να λέει ως προς τις διαστάσεις των στοιχείων του φέροντα οργανισμού)
Προσπαθώ να "γλιτώσω" τη μελέτη στατικής επάρκειας γιατί αφενός μεν το κόστος είναι τεράστιο και δυσανάλογο του προστίμου και ο ιδιοκτήτης δεν έχει την πρόθεση να το κάνει, αφετέρου δε οι παραπάνω αυθαιρεσίες αποτελούν το 1% του κτιρίου και μου φαίνεται παράλογο να εκπονηθεί στατική μελέτη επάρκειας, από την οποία κατά πάσα πιθανότητα το κτίριο θα επαρκεί.
Ευχαριστώ και ζητώ συγνώμη για το μακροσκελές του μηνύματος.