Συνάδελφοι καλησπέρα,
το ερώτημα μου είναι το εξής:
σε τακτοποίηση διαμερίσματος σε δύο στάθμες (Δ και Ε όροφος) σε πενταόροφη πολυκατοικία με ιδιοκτήτες μέλη οικογένειας, τακτοποιώ την ανωτέρω ιδιοκτησία.
Έχω τα εξής δεδομένα:
ένα φυλλο καταγραφής για υπέρβαση δόμησης γιατί έχει κλείσει ημιυπαίθριους και έχει κάνει κατασκευή στη βεράντα του Ε ορόφου εντός του περιγράμματος της κάλυψης
θεωρώ πιο οικονομικό ένα δεύτερο φύλλο με λοιπές παραβάσεις που περιλαμβάνει δυο αυθαίρετους εξώστες και μια μικρή κατάληψη του κοινόχρηστου κλιμακοστασίου (κοινή παράβαση από όλους τους ιδιοκτήτες) Λέω το θεωρώ οικονομικό γιατί αν πήγαινε αυτή η παράβαση με κατηγορία 3 και οι εξώστες με λοιπές, θα είχα (νομίζω) δύο πεντακοσάρικα αντί για ένα. (μου το επιβεβαίωσαν από το help desk πως μπορεί να παίξει κι έτσι με μια ευρεία ερμηνεία)

Η ερώτηση μου είναι η εξής: έχει και μια μικρή αύξηση του μήκους κατά 5 εκ, προφανώς από την κατασκευή. Αν την βάλω σε κατηγορία 3 πάει ένα πεντακοσάρικο, αν την βάλω σαν υπέρβαση δόμησης και κάλυψης (μιλάμε για ένα μέτρο συνολικά) το πρόστιμο αυτού του φύλλου βγαίνει περίπου 80 ευρώ.
εννοείται ότι είμαι πάντα κατηγορία 4
Τα λέω καλά ή μου διαφεύγει κάτι σοβαρό? Έχω κάνει όλους τους πιθανούς συνδυασμούς κι αυτός μου φαίνεται ο καλύτερος από όλους.

Στους υπόλοιπους ορόφους επομένως λέω να πάω πάλι με αυτή την υπέρβαση σε δόμηση και κάλυψη και μια λοιπή παράβαση (εξώστες και κλιμακοστάσιο)
Ευχαριστώ για κάθε απάντηση