Καλημέρα σας.
Ειμαι καινούριος στο forum και νέος Μηχανολογος μηχανικος.
Πριν μια εβδομάδα ανέλλαβα την πρώτη μου μελέτη.
Ξεκίνησα διαβάζοντας την νομοθεσία και εχω σχεδόν τελειώσει την μελέτη.Η βοήθεια που χρειάζομαι είναι στον υπολογισμο της πυρασφάλειας της κουζίνας.
Εκει θα υπάρχει ενα συστημα μόνιμο,τοπικής εφαρμογής με SPRINKLER.
To πρόβλημα μου είναι πώς υπολογίζω το μέγεθος και το είδος του πυροσβεστήρα που θα τροφοδοτεί το όλο σύστημα και γενίκα πως κάνω σωστά τη μελέτη εκει.
Ψάχνοντας βρήκα οτι ο υπολογισμός πάει ανάλογα με το τι υπάρχει εκει.Δηλαδή πρέπει να υπολογίσω τις μονάδες ροής
Στη κουζίνα λοιπόν έχω
2 φούσκες ιδίως διαστάσεων 2,00χ0,90m
ΦΡΙΤΕΖΑ ΔΙΠΛΗ 7+7 ΛΙΤ.ΜΕ ΛΕΚΑΝΑΚΙ Φ.501 680Χ470Χ23
T-73ΣXΑΡ. YΓΡΑΕΡΙΟΥ ΤΡΙΠΛΗ Τ-73 113Χ70Χ43 ΒΑΡ. ΤΥΠΟΥ
ΓΥΡΟΣ ΗΛΕΚΤΡΙΚΟΣ ND2 (ΜΗΚΟΣ ΣΟΥΒΛΑΣ 60εκ.) 50Χ50Χ86
ΕΣΤΙΑ ΑΕΡΙΟΥ ΜΒΜ 4 ΜΑΤΙΑ G4S6 58Χ60
και οι σωλήνες εξαερισμού θα είναι 300 mm.
Εγώ τα υπολόγισα και μου βγαίνει οτι τα απαιτούμενα λίτρα είναι 12.Δέν ξέρω όμως αν έιναι σωστο.(θα ήθελα μια επαλήθευση παρακαλώ)
Αν λοιπον πούμε οτι είναι.
Τι είδους πυροσβεστήρα πρέπει να ζητήσω να τοποθετηθεί?Πόσα λίτρα?Κάτι μου είπαν στην πυροσβεστική(με το ζόρι δηλαδή)οτι αν ειναι πάνω απο 10 λίτρα χρείάζεται διαφορετικο είδος πυροσβεστήρα.
Επίσης αυτά τα συστήματα εχω δει και έχουν διαφορετικές ονομασίες.Υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο που χρησιμοποιούμε?η όλα αυτά ειναι ιδια απλά αλλάζουν τις ονομασίες οι εταιρίες?
Επίσης μια δεύτερη ερώτηση.
Στο θέμα της μελέτης υγραεριου..
θα χρησιμοποιηθούν δυο μπουκάλες 30 lt που θα έιναι συνδεδεμένες (σε σειρα?),θα είναι εξωτερικά αλλα απ οτι είδα ζητάει μια ηλεκτροβάνα εξω εκει που θα ειναι η εγκατάσταση και μέσα στη κουζίνα.
Η πυροσβεστική μου ζήτησε να συμπληρώσω τα τεχνικά χαρακτηριστικά της.
Εχετε κάποια να μου προτείνετε??Η οτι βρώ τοποθετώ?
Αυτά για την ώρα.
Ελπίζω να μην σας κούρασα..
Ευχαριστώ εκ των προτέρων