Το 1978 βγήκε άδεια για σπίτι 36τ.μ.
Το 1982 έγινε επέκταση αδείας για άλλα 46τ.μ.
Το οικόπεδο είναι 1092 τ.μ.
Το 2007 έγινε τοπογραφικό που χωρίζεται το οικόπεδο σε 4 μέρη.
Στο τοπογραφικό που έγινε ΄πάτησε ΄η αποδοχή κληρονομιάς στους 4 κληρονόμους.
Έτσι ο πρώτος πήρε τα 36τ.μ. και 268τ.μ. οικοπέδου , ο δεύτερος πήρε 46 τ.μ. και 268τ.μ. οικοπέδου και οι άλλοι 2 πήραν από 210τ.μ. οικόπεδο.
Το τοπογραφικό έγινε με σύσταση κάθετης ιδιοκτησίας.
Το κάθε τμήμα έχει τα δικά του όρια-στοιχεια.
Στην προκείμενη περίπτωση το 1ο τμήμα είναι δικό μου και μέσα στα όρια του οικοπέδου είναι και ο βόθρος που χτίστηκε το 1978 που εξυπηρετούσε τα 36 τ.μ. και κατόπιν τα υπόλοιπα 46τ.μ. του άλλο τώρα κληρονόμου.
Στην αποδοχή πράξη κληρονομιάς-συμβόλαιο καθορίζονται πλήρως τα όρια του κάθε οικοπέδου και την αποδεχτήκανε και οι 4 κληρονόμοι.
Η ερώτηση είναι αν μπορώ να κλείσω τον βόθρο στον 2ο κληρονόμο γιατί όλα τα νερά της αποχέτευσης του πέφτουν στον δικό μου χώρο-βόθρο .
Νομικά έχω 3 δικηγόρους που διαβάζοντας και οι 3 την αποδοχή πράξη κληρονομιάς-συμβόλαιο ο 2ος κληρονόμος δεν έχει καμια ¨δουλεία¨ δηλαδή δεν μπορεί να ¨πατήσει¨, αλλά και ούτε να επέμβει υπόγεια σε οποιαδήποτε χώρο.
Πολεδομικά όμως μπορω να κλείσω το βόθρο;
Χρειάζεται άδεια;
Αν πάω δικαστικά είναι σίγουρο ότι θα το κερδίσω γιατι έχει αποδεχτεί την πράξη κληρονομιάς άρα και τα όρια του χώρου μου.
Η τελευταία ενημέρωση που είχα από την συμβολαιογράφο που σύνταξε το συμβόλαιο είναι ότι πρέπει να κάνω έξωση στον 2ο κληρονόμο για να είμαι νομικά κατοχυρωμένος.
Όμως θέλω να μάθω τί γίνεται από την πολεοδομία.

Ευχαριστώ πολύ.