Γεια σας παιδιά! Είμαι καινούριος στο site και ελπίζω να βρίσκομαι στην σωστή ενότητα ! Σπουδάζω Πολιτικών δομικών έργων, τελειώνω φέτος και αρχίζω να σκέφτομαι σοβαρά για το μέλλον. Θα ήθελα λοιπόν να σας συμβουλευτώ για την καλύτερη δυνατή επιλογή.
Αρχικά να σας πω πως οι βλέψεις μου είναι στις κατασκευές και όχι στην εκπαίδευση και πως θέλω να κάνω κάτι αυτόνομο π.χ. να ανοίξω ένα τεχνικό γραφείο.
Θέλω λοιπόν μετά την αποφοίτηση από τα Τ.Ε.Ι. να αναβαθμίσω το πτυχίο μου πηγαίνοντας σε κάποιο πολυτεχνείο. Πρώτη μου σκέψη είναι να βρω κάποιο πανεπιστήμιο στο εξωτερικό (διότι νομίζω ότι θα κερδίσω περισσότερα χρόνια, δηλαδή μπαίνω 2ο έτος και θα έχω πτυχίου master 1). Αντίθετα στην Ελλάδα αναγνωρίζουν λίγα μαθήματα και νομίζω όλα τα ιδρύματα πλέον δίνουν Bachelor. Αρχικά πάνω στα παραπάνω το θεωρείτε καλή επιλογή ή καλύτερα στην Ελλάδα;
Και τέλος, μετά και το 2ο πτυχίο θεωρείτε ένα μεταπτυχιακό χρειάζεται ή είναι προτιμότερο η λήψη εμπειρίας μπαίνοντας στη δουλειά δίπλα σε ένα μηχανικό (σύμφωνα πάντα με τη 2η παράγραφο, ότι δηλαδή δεν σκέφτομαι να ψάξω δουλειά σε κάποια εταιρία ή στην εκπαίδευση)
Ευχαριστώ πολύ για την υπομονή σας! Περιμένω τις απαντήσεις σας