Σε ευχαριστώ για την απάντηση!

Η μια λύση που σκέφτηκα είναι να περιγραψω τα τοιχεια ως υποστυλώματα, να ορίσω δεσμικές ραβδους για την προσωμοίωση του υπογείου και οριζόντιες δεσμευσεις, και στην συνέχεια, αφού ορίσω και την ανωδομή που θα είναι από τοιχοποιία, να επιλέξω ο κάτω όροφος να μην συμμετάσχει στην διαστασιολόγηση ούτε και στην παραλαβή των σεισμικών φορτίων (καθότι υπόγειο)...έτσι ουσιαστικά θα οπλίσω τα τοιχεία με τα ελάχιστα (εσχάρα Φ10/10 κτλ)....διαφορετικα το προγραμμα τα αντιλαμβανεται ως υποστυλωματα και οι οπλισμοί είναι ανακριβείς....

Το άλλο που σκέφτομαι ειναι να ορίσω υποστυλώματα στις πλευρές σαν να εχω κτίριο από μπετό, να εισάγω δοκούς τις οποίες θα τις ορίσω ως τοιχωμα υπογείου και μετα να περιγραψω το υπόγειο ως ανω....Αν επιλέξω περιμετρικό τοιχείο 0,30μ και διατομή δοκού στο ύψος του περιμετρικού τοιχείου 0,50χ0,50, έτσι ωστε να έχω λιγότερα μπετά, λιγότερα σίδερα αλλά και ασφαλή βάση για την έδραση της ανωδομής πάχους 0,50μ, τι γνώμη έχεις θα είναι επαρκές;;

Το θέμα μου είναι βασικά τι οπλισμό θα βάλω και βάσει ποιου μοντέλου απο την στιγμή που δεν υπάρχουν υποστυλώματα........