Ευχαριστώ Χάρη για την απάντηση σου.
Να ρωτήσω όμως πάλι κάτι. Με την Ο.Α. η μέγ. δόμηση είναι 600τμ και κάλυψη 300τμ, τα οποία και κατασκευάστηκαν στο μέγιστο. Η αυθαιρεσία όμως μετατρέπει την αμιγή χρήση καταστημάτων της Ο.Α. σε ΜΙΚΤΗ χρήση καταστημ/κατοικίας. Οπότε η μεγ. δόμηση και κάλυψη είναι μόνο 200τμ.
Οπότε στο διάγραμμα κάλυψης θα αναφέρω αυτά. Και πχ στο ισόγειο που έχω 300τμ πλέον δεν θα πρέπει να υπολογίσω τα 200τμ μόνο ως νόμιμα και τα 100τμ ως αυθαίρετα αφού "μειώθηκε" ο Σ.Δ.?

Αν κατάλαβα καλά τα λεγόμενα σου, θα υπολογίσω:
1) Υπόγειο 300τμ Β.Χ. και ισόγειο κατάστημα 300τμ ως νόμιμα
2) Το μισό ημιτελές του Α' ορόφου θεωρώ ότι θα γίνει μελλοντικά κατάστημα όπως ορίζει η Ο.Α. και το θεωρώ νόμιμο
3) Η υπόλοιπη μισή κάτοψη 150τμ που έγινε διαμέρισμα θα υπολογιστεί, αφαιρώντας εξωτ. τοίχους, σκάλες, διάδρομο εισόδου πχ 120τμ. Και θα βάλω εκεί αλλαγή χρήσης >20%=1,4, και Υπερβαση Δόμησης, χωρίς Υπερ. Κάλυψης.
4) Από την σκεπή των 350τμ (300 κάτοψη και 50τμ μπαλκόνια) θα υπολογίσω μόνο το εμβαδό που είναι >1,20μ. Ας πούμε ότι βγαίνει 200τμ. Μόνο σε αυτά τα 200τμ θα βάλω ΥΔ, όχι ΥΚ, ναι ΥΥ>20%.

Αν αυτός είναι ο συλλογισμός σου, μου φαίνεται πολύ απλοϊκός και το πρόστιμο βγαίνει ΑΡΚΕΤΑ μικρότερο! Με συμφέρει όμως να έχεις δίκιο. Ίσως τα μπέρδεψα αρκετά στο μυαλό μου και η απάντηση σου τα ξεδιαλύνει αρκετά....