Συγνώμη για το επείγον της περίστασης αλλά εκκρεμεί δικαστήριο για μία περίπτωση που έχω την ερχόμενη Δευτέρα για έναν πελάτη μου που έφαγε πρόστιμο από την Πολεοδομία και καίγεται να τον υπαγάγω στον 4178.

Ο πελάτης μου είναι ενοικιαστής (επιχείρηση καφετέρια) και κακώς κατά την άποψή μου έφαγε πρόστιμο στο ονομά του, για αυθαιρεσίες βέβαια που έκανε ο ίδιος και δέχεται να τις πληρώσει. Κανονικά θα έπρεπε να εμπλακεί και το όνομα του ιδιοκτήτη.

1.Βάσει του Αρ. 11 παρ. α του 4178 την αίτηση μπορεί να υποβάλει και ο μισθωτής εφόσον αναγράφεται στην μισθωτική σύμβαση ότι έχει δικαίωμα έκδοσης Ο.Α.. Επειδή δεν αναγράφεται ρητά, εννοεί την αίτηση με τα δικά του στοιχεία, δηλ. , τα στοιχεία του ενοικιαστή?

2. Εάν ναι για το ερ.1 τότε ποιό Ε9 θα υποβάλει το δικό του ή του ιδιοκτήτη?

3. Οι αυθαιρεσίες που θα υπαχθούν μπορεί να είναι και αυστηρά αυτές που έχουν καταγραφεί από την Πολεοδομία? Το ρωτάω αυτό διότι ο ενοικιαστης θέλει να τακτοποιήσω μόνο αυτές για τις οποίες έχει φάει πρόστιμο, και το περίεργο της υπόθεσης είναι ότι η αυθαιρεσία αφορά στέγαστρο μέρους του οποίου μπαίνει σε κοινόχρηστο χώρο, άρα θα πρέπει να το κόψω.


Ευχαριστώ