win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 7 από σύνολο 7

Threaded View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Γιάννης.Χ.
    Εγγραφή
    17.12.2013
    Αναρτ.
    189
    Εύσημα

    έδωσε
    70
    έλαβε
    18
    Αρχεία

    Λήψεις
    24
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή Aρχιτεκτονική προεξοχή

    Καλησπέρα!

    Το θέμα μου είναι το εξής, εχω απο τα σχέδια της αδείας μια αρχιτεκτονική προεξοχή την οποία δεν την προσμετρά στη δόμηση,παρόλαυτα την έχει κλεισμένη και ενσωματωμένη στον κύριο χώρο .

    Η Αρχιτεκτονική προεξοχή λοιπόν, βρίσκεται σε 2 ορόφους (3ο και 4ο) και μαζί σχηματίζουν μια όμοια προεξοχή, επίσης ξεπερνά την Ρ.Γ η οποία ταυτίζεται με την Ο.Γ.
    διαστάσεις είναι 0.4mx3.35m, δηλαδή ξεπαιρνά την Ρ.Γ κατά 0.40μ.

    'Οπως είδα στην τομή , υπάρχει και ένα "μπαλκονάκι" ανάμεσα στις 2 προεξοχές του 3ου και 4ου το οποίο έχει καλυφθεί με τούβλα.

    Δεδομένου οτι στα σχέδια (τα οποία επισυνάπτω) δείχνει την προεξοχή ώς μέρος του κυρίου χώρου (που δεν την προσμετρά στη δόμηση), τι να κάνω? Με έχει προβληματίσει πολύ.

    α)Κατηγορία 3 ιστ, ώς έρκερ, αφού πληροί τις προδιαγραφές (5% και 2%).

    β) Αναλυτικός μόνο για το τμήμα που καλύφθηκε (το μινι μπαλκονάκι) με τούβλα, αφού έχω και άλλα πράγματα στον αναλυτικό και δεδομένου οτι στα σχέδια της αδείας φαίνονται όλα όπως είναι πλήν του καλυμμένου μπαλκουνιού που έχω στο κυκλάκι στο σχέδιο που επισυνάπτω.

    Αγνωσται αι διαστάσεις του "μπαλκονιού" αφού δεν φαίνεται στις όψεις και στην κάτοψη. Το βάθος σιγουρα 0.40μ.
    Συνημμένες Εικόνες Συνημμένες Εικόνες new1.jpg‎   neooon.jpg‎  
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη Γιάννης.Χ. : 16.04.2014 στις 23:06

Παρόμοια θέματα

  1. Προστέγασμα ή αρχιτεκτονική προεξοχή
    Από το μέλος demikok στη θεματική κατηγορία Άδειες, Διαδικασίες, Δικαιολογητικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταία Ανάρτηση: 11.02.2020, 22:13

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •