Τελικά, μετά από τόσο καιρό και το γραφείο ακόμα αναμένεται...μέχρι τότε εγώ προσωπικά θα βρίσκομαι μάλλον εκτός χώρας όπως πάνε τα πράγματα. Ωστόσο τα αυθαίρετα και πάλι θα μας κυνηγούν μιας που έχουν γίνει τουλάχιστον για μένα εφιάλτης.

Ας πει όποιος γνωρίζει, μετά από όλα αυτά,
1) στα αυθαίρετα εκτός σχεδίου με Ο.Α. απαιτείται η σύνταξη νέου τοπογραφικού και μάλιστα με Συντεταγμένες; αλλιώς πως θα βρούμε παραβιάσεις πλαγίων αποστάσεων κλπ;;

2) στην περίπτωση που έχω ελέγξει δόμηση κάλυψη κλπ και δηλώνω τις αυθαιρεσίες, αλλά σε κάποιο κομμάτι (50τ.μ.!!!) αυτό που είναι πχ προς το δρόμο, ενω ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΥΠΕΡΒΑΣΗ ΔΟΜΗΣΗΣ Ή ΚΑΛΥΨΗΣ έχει ΠΑΡΑΒΊΑΣΗ ΠΛΑΓΙΩΝ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΝ. Δηλαδή όχι 15μ. αλλά 5! Αυτό πώς δηλώνεται;; (Αυτό που έγινε είναι πως ο μηχανικός το 1980 που το έφτιαξε, έδειξε ψευδείς διαστάσεις ως προς τις αποστάσεις απο τα όρια του οικοπέδου. Δηλαδή πως ήταν 15 ενώ στην πραγματικότητα εάν προσέθετε κανείς τις διαστάσεις ήταν μόνο 5. Αυτό γίνεται σε δύο πλευρές του οικοπέδου).

Σε συζήτησή μου με άλλους μηχανικούς μου λένε να το δηλώσω ως υπέρβαση δόμησης...όμως δε μου φαίνεται πολύ λογικό, μιας που ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΥΠΕΡΒΑΣΗ ΔΟΜΗΣΗΣ σε αυτό το κομμάτι αλλά έχει σε πολλά άλλα, και έχει μόνο ΠΑΡΑΒΙΑΣΗ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΝ.

3) Στα γήπεδα εκτός σχεδίου που έχουν απόκλιση -10% τί γίνεται; Δηλαδή, εγώ που το εν λόγω οικόπεδο μεταξύ των άλλων, ήταν δηλωμένο 4200 αλλά είναι 4000 θα κρίνω τις υπερβάσεις βάσει Διαγράμματος κάλυψης που είναι για 4200 ή για 4000;;;

Πείτε μου γνώμες γιατί πραγματικά κουράστικα με αυτό το θέμα, και αν είναι έτσι τον άνθρωπο θα τον βάλουν μέσα αφού δεν έχει να πληρώσει 45.000!Ενώ δε γνώριζε τίποτα περί τούτου. Όπως και ναι έχει ομως και η άγνοια συνυπεύθυνη είναι.