win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα: 1 έως 20 από σύνολο 21
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Μηχανικός
    Αρχιτέκτων Π.Ε.
    Το μέλος ALIKI δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    28.12.2011
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Αναρτ.
    173
    Εύσημα

    έδωσε
    56
    έλαβε
    25
    Αρχεία

    Λήψεις
    235
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή Εάν το πρόστιμο του Ν.4178/13 προκύψει μεγαλύτερο, διατηρείται αυτό του Ν.4014/11;

    <<*ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΠΡΟΣΤΙΜΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗ ΜΕΤΑΦΟΡΑ*

    _Μετά την αποθήκευση των αλλαγών, προκειμένου το σύστημα να
    επανυπολογίσει το πρόστιμο, χρησιμοποιείται το πλήκτρο «Υποβολή δήλωσης»
    (δίπλα στο σήμα του ευρώ). _

    Εάν το πρόστιμο του Ν.4178 προκύψει μικρότερο, λαμβάνεται υπόψη το
    μικρότερο.

    Εάν το πρόστιμο του Ν.4178 προκύψει μεγαλύτερο, διατηρείται αυτό του
    Ν.4014, εφόσον δεν μεταβληθούν τα πολεοδομικά στοιχεία της δήλωσης
    ,
    χωρίς να λαμβάνονται υπόψη επιμέρους συντελεστές, και εκδίδεται η πράξη
    ολοκλήρωσης με το πρόστιμο που έχει υπολογιστεί σύμφωνα με την
    αποθηκευμένη δήλωση του Ν.4014.

    Θεωρείται ότι μεταβάλλονται τα πολεοδομικά στοιχεία της δήλωσης μόνο
    όταν αυξάνουν τα τ.μ. των κύριων χώρων ή των χώρων μειωμένου συντελεστή,
    ο αριθμός των λοιπών παραβάσεων ή ο όγκος της πισίνας.

    Δεν θεωρείται ότι μεταβάλλονται τα πολεοδομικά στοιχεία της δήλωσης όταν
    αυξάνονται / προστίθενται άλλοι επιμέρους συντελεστές σε ήδη
    καταχωρημένα τμ.>>



    Σας παρακαλω ΠΟΛΥ ,,,,οποιος συναδελφος γνωριζει...γιατι δεν ξερω τι να κανω.!!!!!
    Ειχα κανει με τον 4014 δηλωση για μια αλλαγη χρησης.Την μετεφερα στον Ν4178 αλλα αφου ειχα ολοκληρωσει την διαδικασια ανακαλυψα πως πρεπει να αλλαξει η τιμη ζωνης και η χρονολογια αποπερατωσης του αυθαιρετου.Βασει των παραπανω εφόσον δεν μεταβληθούν τα πολεοδομικά στοιχεία της δήλωσης....., διατηρείται το προστιμο του
    Ν.4014!!!!!!και εκδίδεται η πράξη ολοκλήρωσης με το πρόστιμο που έχει υπολογιστεί σύμφωνα με την αποθηκευμένη δήλωση του Ν.4014.!!!!!!!

    ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΝΕΤΑΙ Η ΠΡΑΞΗ ΜΟΥ και να ειμαι και εγω
    και ο ιδιοκτητης ΝΟΜΙΜΟΙ με το πρόστιμο που έχει υπολογιστεί σύμφωνα με
    την αποθηκευμένη δήλωση του Ν.4014.!!!!!

    Πρεπει να κανω κατι αλλο;;;;
    Σας παρακαλω ειναι πολυ σοβαρο θεμα και ενω εχω ενημερωσει τον ιδιοκτητη
    οτι θα πληρωσει παραπανω προστιμο .....το προστιμο δεν αλλαζει!!!ΕΙΜΑΣΤΕ
    ΚΑΛΥΜΕΝΟΙ;;;;;για μενα οχι

    ευχαριστω

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #2
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους NIKOS_M
    Εγγραφή
    08.05.2012
    Περιοχή
    Πάτρα
    Αναρτ.
    262
    Εύσημα

    έδωσε
    24
    έλαβε
    60
    Αρχεία

    Λήψεις
    116
    Ανέβασε
    3

    Προεπιλογή

    Συμφωνώ μαζί σου ότι υπάρχει πρόβλημα. Θα σου πρότεινα να αυξήσεις τα τμ στο φύλλο καταγραφής κατά 0.01 τμ, ώστε να γίνει επαναυπολογισμός του προστίμου σύμφωνα με το 4178. Προφανώς τα 0.01 τμ δίνουν αμελητέα αύξηση προστίμου αλλά θα εξαναγκάσει το σύστημα να σου δώσει το σωστό πρόστιμο.

  3. Ευχαριστούν οι:


  4. (επάνω) - Ανάρτηση #3
    Μηχανικός
    Αρχιτέκτων Π.Ε.
    Το μέλος ALIKI δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    28.12.2011
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Αναρτ.
    173
    Εύσημα

    έδωσε
    56
    έλαβε
    25
    Αρχεία

    Λήψεις
    235
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    ευχαριστω ΠΟΛΥ ΝΙΚΟ!!!!Θα ξαναστηλω στο ΤΕΕ αιτημα για επιστροφη σε υπαγωγη και θα το δοκιμασω..........Τι να πω τους εχω στηλει 3 email και σε ολα η απαντηση ηταν η παραγραφος <<ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΠΡΟΣΤΙΜΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗ ΜΕΤΑΦΟΡΑ>> και οτι εκδίδεται η πράξη ολοκλήρωσης με το πρόστιμο που έχει υπολογιστεί σύμφωνα με την
    αποθηκευμένη δήλωση του Ν.4014.!!!!....δηλαδη με το λαθος προστιμο!!!!Θα σας ενημερωσω αν βγαλω ποτε ακρη....

  5. (επάνω) - Ανάρτηση #4
    Μηχανικός
    ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΑΣ
    Το μέλος ISMINI_82 δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    10.12.2012
    Αναρτ.
    288
    Εύσημα

    έδωσε
    60
    έλαβε
    32
    Αρχεία

    Λήψεις
    130
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Εχω και εγω δηλωση με τον Ν.4014 που εχει εξοφληθει το προστιμο αλλα η δηλωση ειναι σε προσωρινη υπαγωγη στην οποια ενω ειχα παλαιοτητα προ 2003 με τον Ν.4014 μετα απο υπευθυνη δηλωση του ιδιοκτητη τωρα με τον Ν.4178/13 δεν υπαρχουν αποδεικτικα στοιχεια και πρεπει να πανε με χρονολογια απο 1-1-2004 και μετα.
    Αν αλαξω την παλαιοτητα κατα την μεταφορα και μονο αυτη και οχι εμβαδα και επιφανειες τι γινετε με το προστιμο?
    Γνωριζω τι γραφει η αποφαση 2254/13 περι προστιμων εκκρεμων και ολοκληρωμενων δηλωσεων αλλα θα με ενδιεφερε η αποψη καποιου που ειχε παρομοιο θεμα με αλλαγη παλαιοτητας και εχει κανει την μεταφορα αλλαζοντας τις χρονολογιες και μονο αυτες.
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη ISMINI_82 : 30.01.2014 στις 22:06

  6. (επάνω) - Ανάρτηση #5
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος Eleni Dinopapa δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.09.2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Αναρτ.
    35
    Εύσημα

    έδωσε
    1
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    32
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Ισμήνη καλησπέρα,
    έχω και εγώ σε όλες σχεδόν τις δηλώσεις το ίδιο πρόβλημα . Πώς το αντιμετωπίζω?Αλλάζω τη χρονολογία βάση των διατάξεων του Ν.4178/13 και αναγράφω στην τεχνική μου έκθεση πως η παλαιότητα βάση της Υ.Δ. του ιδιοκτήτη είναι αυτή αλλά επειδή δεν υπάρχουν αποδεικτικά στοιχεία παλαιότητας δηλώνεται ως 1-1-04 . Το πρόστιμο δεν αλλάζει και είμαι καλυμμένη από το νόμο για αυτό .
    Η δήλωση ολοκληρώνεται και το πρόστιμο δεν αλλάζει.Εξάλλου εμείς απλά συμπληρώνουμε στοιχεία στη δήλωση.Δεν υπολογίζουμε το πρόστιμο.Το πρόγραμμα το κάνει αυτό.

  7. (επάνω) - Ανάρτηση #6
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους NIKOS_M
    Εγγραφή
    08.05.2012
    Περιοχή
    Πάτρα
    Αναρτ.
    262
    Εύσημα

    έδωσε
    24
    έλαβε
    60
    Αρχεία

    Λήψεις
    116
    Ανέβασε
    3

    Προεπιλογή

    Το πρόστιμο υπολογίζεται βάση των στοιχείων που δίνουμε εμείς. Αν δίνουμε εσφαλμένα στοιχεία, δεν φταίει το πρόγραμμα που θα βγάλει λάθος πρόστιμο.
    Και θα θέσω τον εξής προβληματισμό. Έστω ότι έρχεται κάποιος που έχει υπαχθεί στον 4178, με πληρωμένο όλο το ποσό του προστίμου, και σου ζητά βεβαίωση του 4178, διότι έχει παρέλθει το δίμηνο ισχύος της βεβαίωσης που έχει λάβει. Προφανώς εσύ θα ζητήσεις την δήλωση υπαγωγής και θα τη συγκρίνεις με τα πραγματικά δεδομένα της κατασκευής. Αν διαπιστώσεις ότι η δήλωση περιέχει ανακριβή σε σχέση με την πραγματικότητα δεδομένα, θα έδινες τη βεβαίωση; (ρητορικό το ερώτημα).

    Ισμήνη. Σύμφωνα με αυτά που αναφέρει η Αλίκη στην πρώτη ανάρτηση, που είναι και αυτά που όλοι γνωρίζουμε, το πρόστιμο επαναϋπολογίζεται ΜΟΝΟ όταν αλλάξουν τα εμβαδά των επιφανειών. Δεν έχω προσωπική εμπειρία, αλλά έχει η Αλίκη. Οπότε, εγώ στη θέση σου θα έκανα ό,τι ανέφερα παραπάνω.

  8. (επάνω) - Ανάρτηση #7
    Μηχανικός
    ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΑΣ
    Το μέλος ISMINI_82 δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    10.12.2012
    Αναρτ.
    288
    Εύσημα

    έδωσε
    60
    έλαβε
    32
    Αρχεία

    Λήψεις
    130
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

  9. (επάνω) - Ανάρτηση #8
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος Eleni Dinopapa δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.09.2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Αναρτ.
    35
    Εύσημα

    έδωσε
    1
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    32
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Νίκο καλημέρα,
    ποιός μίλησε για εσφαλμένα στοιχεία ? εφόσον δεν υπάρχουν αποδεικτικά στοιχεία παλαιότητας δηλώνω σαν ημερομηνία 1-1-2004 . Κάνω κλικ στο κουμπάκι και το ίδιο το πρόγραμμα αφήνει το πρόστιμο καθώς έχει.Εγώ πού ακριβώς έδωσα εσφαλμένα στοιχεία ..μπορείς να μου πεις?

    - - - Ενημερώθηκε - - -

    και όσον αφορά τη ρητορική σου ερώτηση σου...εφόσον από δόμηση,κάλυψη και ύψος είμαι οκ..γιατί να μην δώσω τη βεβαίωση..πού ακριβώς εντοπίζεις το λάθος?

  10. (επάνω) - Ανάρτηση #9
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.888
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.400
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    372
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Υπόθεση εργασίας έκανε ο Νίκος. Δεν νομίζω ότι είπε ότι εσύ ειδικά έδωσες λανθασμένα στοιχεία.
    Όσον αφορά την παλαιότητα, όντως κάποια εποχή επιτρέποντας η τεκμηρίωσή της απλώς με μια υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη. Μετά όμως την κρίση ως αντισυνταγματικής της εν λόγω διάταξης θα πρέπει να τεκμηριώνεται με αεροφωτογραφίες ή δημόσια/ιδιωτικά έγγραφα βεβαίας χρονολογίας.

    Το τρικ με την αύξηση του εμβαδού που πρότεινε ο Νίκος είναι πολύ καλό για να ξεπεραστούν οι αδυναμίες του λογισμικού του ΤΕΕ.

  11. (επάνω) - Ανάρτηση #10
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος Eleni Dinopapa δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.09.2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Αναρτ.
    35
    Εύσημα

    έδωσε
    1
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    32
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Και για να υπερθεματίσω βρε παιδιά..όχι συνέχεια το μπαλάκι στους μηχανικούς..αφού ο Ν.4014/11 προέβλεπε ότι αν δεν υπάρχουν αποδεικτικά παλαιότητας στην τελική κάνεις τη δουλειά σου με την Υ.Δ. του ιδιοκτήτη με τον μηχανικό να στηρίζει τη δήλωση και ο Ν.4178/13 σου λέει εφόσον δεν αλλάζουν τα τετραγωνικά μέτρα καλώς έκανες ...το πρόστιμο παραμένει το ίδιο..γιατί ο ιδιοκτήτης να πληρώσει παραπάνω?Αν στο πνεύμα του νομοθέτη ήταν να πληρώσει παραπάνω πρόστιμο τότε αλλάζοντας οτιδήποτε από τη δήλωση θα σου άλλαζε και το πρόστιμο . Δεν το έκαναν γιατί απλά δεν ήθελαν να τιμωρήσουν όσους έσπευσαν να κάνουν τη δήλωση και να πληρώσουν . Δηλαδή θα κάνουμε εμείς αλχημείες +0,01 ή δεν ξέρω τι όταν ο ίδιος ο νομοθέτης λέει άλλα?
    Και να πούμε και το άλλο...γιατί 1-1-2004 ? μα για να πάει ο κόσμος να δηλώσει...γιατί εγώ σου λέω και την άλλη περίπτωση ..εσύ πας για αυτοψία το 2014.Βλέπεις ένα ημ.χώρο κλειστό και ο ιδιοκτήτης σου λέει το έκανα π.χ. το 2002 που έγινε και το σπίτι.Και του λες εντάξει αλλά επειδή δεν μπορείς να το αποδείξεις θα πληρώσεις σαν να το έκανες 1-1-04.Και πού ξέρεις εσύ ως μηχανικός ότι δεν το έκλεισε το π.χ.2013 μετά το όριο που έχει βάλει ο νομοθέτης το 2011 . Δεν το ξέρεις.Αλλά ο ίδιος ο νόμος σου το επιτρέπει αφού σου λέει βάλε 1-1-04 . και το δηλώνεις και όλα οκ.

  12. (επάνω) - Ανάρτηση #11
    Μηχανικός
    Αρχιτέκτων Π.Ε.
    Το μέλος ALIKI δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    28.12.2011
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Αναρτ.
    173
    Εύσημα

    έδωσε
    56
    έλαβε
    25
    Αρχεία

    Λήψεις
    235
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    ΝΑΙ εγινε οπως πρότεινε ο Νικος..... αυξησα τα τμ στο φύλλο καταγραφής κατά 0.01 τμ, ώστε να γίνει επαναυπολογισμός του προστίμου σύμφωνα με το 4178 και εξαναγκαστηκε το σύστημα να δώσει το σωστό πρόστιμο.

  13. (επάνω) - Ανάρτηση #12
    Μηχανικός
    Αρχιτέκτων Π.Ε.
    Το μέλος ALIKI δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    28.12.2011
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Αναρτ.
    173
    Εύσημα

    έδωσε
    56
    έλαβε
    25
    Αρχεία

    Λήψεις
    235
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    πως ειμαστε σιγουροι .....αν δεν κανουμε αυτο το ''κολπακι''με τα τ.μ...... οταν αλλαξουμε την τιμη ζωνης ή καποια δηλωμενη με τον Ν4014/11 χρονολογια πως αργοτερα με ''καποιο''τροπο το συστημα δεν θα κανει επαναυπολογισμο;;Θα βρεθουν ''χρεωμενοι'' οι ιδιοκτητες ενω εμεις θα ειμαστε καλυμενοι!!!

    (Με φρεναρει η εκφραση ''εκδίδεται η πράξη ολοκλήρωσης με το πρόστιμο που έχει υπολογιστεί σύμφωνα με την
    αποθηκευμένη δήλωση του Ν.4014.'')

    Απ οτι καταλαβατε δεν εχω ησυχη συνειδηση για την παραπανω περιπτωση σε σχεση με τους υπολοιπους που δεν εχω αλλαξει ''με το κολπακι'' του Νικου τα τ.μ!!!Και αν γυρισει και μου πει ...''γιατι εγω να πληρωσω παραπανω προστιμο ενω ο νομος λεει πως μονο αν αλλαζουν τα τ.μ. αλλαζει και το προστιμο;;

  14. (επάνω) - Ανάρτηση #13
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.888
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.400
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    372
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Απόλυτα σίγουροι δεν μπορούμε να είμαστε για τίποτα. Βλέπεις ότι το ΥΠΕΚΑ μας επιφυλάσσει εκπλήξεις όπως π.χ. με την πρόσφατη τροποποίηση του Παραρτήματος Α' και τον περιορισμό των 50τ.μ. για τις ισόγειες αποθήκες.

    Η απάντηση στο τελευταίο ερώτημα που θα έδινα είναι:
    "Γιατί αυτό είναι το ορθό και δίκαιο σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία που διαφυλάττουμε απόλυτα τα οικονομικά μας συμφέροντα.
    Αν δεν πληρώσουμε τώρα το κάτι παραπάνω, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να κληθούμε στο μέλλον να πληρώσουμε πολλαπλάσια, βλέπετε τι γίνεται με τα πρόστιμα και τις προσαυξήσεις, τόσο εσείς οι ιδιοκτήτες όσο και εγώ ο μηχανικός σε έλεγχο που θα γίνει είτε από υπηρεσία του ΥΠΕΚΑ, είτε από ελεγκτή δόμησης, είτε από μηχανικό που θα βάλει ο μελλοντικός αγοραστής του ακινήτου.
    Οι ευθύνες ημών (ιδιοκτητών και μηχανικού) δεν εκλείπουν με τη μεταβίβαση του ακινήτου αλλά θα μας ακολουθούν για μια ζωή και μάλιστα ακόμα και πέρα απ' αυτή! θα ακολουθούν τους κληρονόμους μας.
    "

  15. (επάνω) - Ανάρτηση #14
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος Eleni Dinopapa δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.09.2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Αναρτ.
    35
    Εύσημα

    έδωσε
    1
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    32
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Και αν σου απαντήσει Χάρη μου..και γιατί εγώ έσπευσα να δηλώσω το αυθαίρετο μου πριν δύο χρόνια ενώ ο γείτονας μου τους έγραψε αυτούς τους νόμους εκεί που δεν πιάνει μελάνι μέχρι τώρα και πριμοδοτείται τώρα με 102 δόσεις και πληρώνουμε τα ίδια λεφτά και εγώ το ξαναδηλώνω και τελειωμό δεν έχει..για ποια δικαιοσύνη μου μιλάς?εμείς τί θα πούμε τελικά?
    όχι εμένα ξεκάθαρα η άποψη μου είναι ότι αν βγαίνει παραπάνω το πρόστιμο δεν πρέπει να πληρώσει πάλι...γιατί μετά που θα βγει αντισυνταγματικός και αυτός ο νόμος πάλι ο ίδιος καημένος θα κληθεί να πληρώσει...και όταν θα ολοκληρωθεί ο πολεοδομικός σχεδιασμός πάλι αυτός θα πληρώσει και πάντα για να ολοκληρώσω ο "μ......ς" θα πληρώνει και κάποιοι άλλοι θα τη βγάλουν στον αφρό..
    Αλίκη και εγώ δεν κοιμάμαι ήσυχη τα βράδια...αλλά τί να κάνουμε..νομίζω ότι καλό είναι να είμαστε όσο γίνεται πιο ξεκάθαροι στους πελάτες μας και στην τελική ας αποφασίσουν αυτοί τί επιλέγουν.
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη Eleni Dinopapa : 06.02.2014 στις 13:16

  16. (επάνω) - Ανάρτηση #15
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.888
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.400
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    372
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Εμείς το μόνο που μπορούμε να γνωρίζουμε είναι η ισχύουσα νομοθεσία (δες την απάντηση στην προηγούμενη ανάρτηση).
    Δεν μπορούμε παρά να κάνουμε μόνο εικασίες για ενδεχόμενη απόφαση του ΣτΕ που θα κρίνει και τον νέο νόμο ως αντισυνταγματικό. Βασιζόμενοι δε στα μέχρι τώρα δεδομένα, αυτό δεν είναι διόλου απίθανο.
    Επομένως, αν δεν έχεις απόλυτη ανάγκη να το δηλώσεις τώρα (π.χ. γιατί θέλεις να μεταβιβάσεις), ετοιμάζεσαι και είσαι έτοιμος να το δηλώσεις μέχρι την τελευταία στιγμή (Ιαν. 2015).
    Ένα ακόμα συμπέρασμα είναι ότι όσο περιμένεις το πρόστιμο μειώνεται! Πάρε παράδειγμα τα προ του 1975. Για να μην πω ότι σε λίγο θα πληρώνουμε σε δραχμές!

  17. (επάνω) - Ανάρτηση #16
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους NIKOS_M
    Εγγραφή
    08.05.2012
    Περιοχή
    Πάτρα
    Αναρτ.
    262
    Εύσημα

    έδωσε
    24
    έλαβε
    60
    Αρχεία

    Λήψεις
    116
    Ανέβασε
    3

    Προεπιλογή

    ...με την πρόσφατη τροποποίηση του Παραρτήματος Α' και τον περιορισμό των 50τ.μ. για τις ισόγειες αποθήκες.
    Χάρη, ποιά τροποποίηση εννοείς;

  18. (επάνω) - Ανάρτηση #17
    Μηχανικός
    ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΑΣ
    Το μέλος ISMINI_82 δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    10.12.2012
    Αναρτ.
    288
    Εύσημα

    έδωσε
    60
    έλαβε
    32
    Αρχεία

    Λήψεις
    130
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Καλημερα
    δες στο
    http://www.ypeka.gr/Default.aspx?tab...language=el-GR

    υπαρχει η τροποποιηση του παραρτηματος συμφωνα με την οποια στο πεδιο του συντελεστη δομησης
    "Τετραγωνικά μέτρα χώρων με μειωτικό συντελεστή 50%"

    εντασσεται η Επιφάνεια αυθαιρέτου με κύρια χρήση σε υπόγεια στάθμη,πατάρι,σοφίτα, καθώς και ισόγειοι βοηθητικοί χώροι (αποθήκες, χώροι στάθμευσης κ.λ.π.) έως 50 τ.μ.

  19. (επάνω) - Ανάρτηση #18
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους NIKOS_M
    Εγγραφή
    08.05.2012
    Περιοχή
    Πάτρα
    Αναρτ.
    262
    Εύσημα

    έδωσε
    24
    έλαβε
    60
    Αρχεία

    Λήψεις
    116
    Ανέβασε
    3

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ.

  20. (επάνω) - Ανάρτηση #19
    Μηχανικός
    Αρχιτέκτονας Μηχανικός
    Το μέλος janna δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    09.11.2011
    Αναρτ.
    70
    Εύσημα

    έδωσε
    2
    έλαβε
    1
    Αρχεία

    Λήψεις
    48
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από ISMINI_82 Προβολή Ανάρτησης
    Καλημερα
    δες στο
    http://www.ypeka.gr/Default.aspx?tab...language=el-GR

    υπαρχει η τροποποιηση του παραρτηματος συμφωνα με την οποια στο πεδιο του συντελεστη δομησης
    "Τετραγωνικά μέτρα χώρων με μειωτικό συντελεστή 50%"

    εντασσεται η Επιφάνεια αυθαιρέτου με κύρια χρήση σε υπόγεια στάθμη,πατάρι,σοφίτα, καθώς και ισόγειοι βοηθητικοί χώροι (αποθήκες, χώροι στάθμευσης κ.λ.π.) έως 50 τ.μ.
    Μια επεξηγηση επι του θεματος τα εως 50,00μ2 αναφερεται στις ισογειες αποθηκες μονο η και στα υπογεια στις σοφιτες και τα παταρια? η ολα μαζι ? η καθένα χωριστα .Δηλαδη αν εχω 40,00μ2 ισογεια αποθηκη ,90,00μ2 υπογειο που εγινε κατοικια 10μ2 παταρι αλλα 30,00αλλη αποθηκη που θα υπολογιστει ομειωτικος

  21. (επάνω) - Ανάρτηση #20
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.888
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.400
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    372
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Θεωρώ προφανές ότι αναφέρεται μόνο στις περιπτώσεις που αναφέρονται τελευταίες στην πρόταση, δηλαδή μόνο στους ισόγειους βοηθητικούς χώρους και όχι και στα υπόγεια, πατάρια, σοφίτες.
    Αν συμβαίνει το αντίθετο θα πρόκειται για μια τρομακτική ανατροπή των όσων γνωρίζουμε.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 4
    Τελευταία Ανάρτηση: 10.05.2023, 21:10
  2. N.4178/13: Ερωτήματα που έχουν προκύψει από τον Ν.4178/13
    Από το μέλος Χαρούλα στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταία Ανάρτηση: 23.10.2015, 08:30
  3. Πρόστιμο μετά την 28.7.2011 (4014)
    Από το μέλος kour στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταία Ανάρτηση: 05.03.2014, 17:24
  4. Πρόστιμο μετά την 28.07.2011 (Ν.4014/11)
    Από το μέλος kour στη θεματική κατηγορία Άδειες, Διαδικασίες, Δικαιολογητικά
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 04.03.2014, 00:04
  5. N.4014/11: Συμπληρωματική δήλωση 4014, όταν έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία και εξοφληθεί το πρόστιμο
    Από το μέλος Xάρης στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταία Ανάρτηση: 18.11.2012, 23:22

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •