win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 4 από σύνολο 4
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Μηχανικός
    Το μέλος maude δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    11.11.2013
    Αναρτ.
    2
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    6
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή Πελάτης που υποστηρίζει ότι δεν ζήτησε ποτέ να κάνει υπαγωγή στον N.4014/2011

    Καλημέρα σας!
    Έχω ένα πρόβλημα με μια πελάτισσα για την οποία έχω κάνει δήλωση με το Ν4014/2011.
    Το ακίνητο είναι οριζόντια ιδιοκτησία. Μετά από προφορική εντολή της ΜΗΤΕΡΑΣ της τέλος 2011, η οποία διαχειρίζεται το ακίνητο της κόρης (οριζόντια ιδιοκτησία 1) και του άντρα της (οριζόντια ιδιοκτησία 2), και με τα έγγραφα που μου έδωσε, έκανα αυτοψία, αποτύπωση και υπολογισμό προστίμου.
    Στις 6/9/2012, λίγο πριν δηλαδή την ληξιπρόθεσμη ημερομηνία για την υπαγωγή στο νόμο, μου ζητεί να κάνω την δήλωση. Στέλνω λοιπόν την εξουσιοδότηση στην ΚΟΡΗ, δεν προλάβαινε να κάνει γνήσιο υπογραφής, οπότε μου στέλνει την εξουσιοδότηση από το email της χωρίς γνήσιο υπογραφής.
    Την επομένη μέρα πληρώνει τα 2 παράβολα υπαγωγής (1000¤).
    Στις 31/5/2013, μου στέλνει email που λέει ότι δεν θέλει να προχωρήσει στην υπαγωγή στο Ν4014/2011 «καθώς επιθυμεί να προχωρήσει με τον καινούργιο νόμο”. Δεν προχώρησα την δήλωση της σε επόμενο στάδιο και σήμερα βρίσκεται σε «αρχική υποβολή».
    Από τότε,

    1. με εκβιάζει ότι θα με «τρέξει στα δικαστήρια» γιατί λέει «δεν είχε καμία γνώση ότι έχει γίνει υπαγωγή στο Ν4014/2011» και ότι δεν μου έδωσε ποτέ την εντολή να το κάνω.
    2. δεν θέλει να με πληρώσει , ούτε την αποτύπωση τουλάχιστον (εννοείται..)

    Πριν από 3 μέρες, της έστειλα ένα email στον οποίο εξηγώ ότι μέχρι τις 6/2/2014 θα πρέπει να κάνουμε μεταφορά της δήλωσης στο Ν4178/2013. Μου απαντάει πάλι σε email ότι δεν ήξερε τίποτα, ότι δεν ζήτησε ποτέ να γίνει υπαγωγή, ότι δεν με χρωστάει και ότι θα με τρέξει δικαστικώς.
    Δεν ξέρω πώς να προχωρήσω… Αν δεν κάνω την μεταφορά μπορεί να μου κάνει μήνυση ότι «και καλά» εγώ φταίω που δεν έκανε υπαγωγή στο Ν4178/2013? Έτσι κι αλλιώς, θα έπρεπε να μου δώσει εξουσιοδότηση του Ν4178/2013 για να κάνω την μεταφορά, έτσι δεν είναι? Πρέπει να παραιτηθώ? Και πως παίρνω τα λεφτά μου?
    Ευχαριστώ για την βοήθεια!!

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #2
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.888
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.400
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    372
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Τα emails είναι αποδεικτικά στοιχεία.
    Και οι προφορικές συμφωνίες εφόσον μπορούν να αποδειχθούν με μάρτυρες.
    Ποιος πλήρωσε το παράβολο; Αυτό εύκολα διαπιστώνεται από την τράπεζα όπου πληρώθηκε.
    Άρα μπορείς να αποδείξεις ότι σου ανατέθηκε η δουλειά. Εκτός των άλλων πώς μπήκες μέσα στο διαμέρισμα και έκανες την αυτοψία;

    Αν όμως δεν υπάρχει μεταξύ σας συμφωνητικό, πώς μπορείς να ζητήσεις το όποιο αντίτιμο;
    Υπάρχει βέβαια καθορισμένη νόμιμη αμοιβή και αυτό είναι καλό για σένα.
    Στο ΤΕΕ/Τμήμα Επαγγελματικών Θεμάτων απευθύνθηκες;

  3. (επάνω) - Ανάρτηση #3
    Μηχανικός
    Το μέλος maude δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    11.11.2013
    Αναρτ.
    2
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    6
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Χάρη, σ'ευχαριστω για την απάντηση.
    Ναι, όντως το ίδιο μου είπε και η δικηγόρο μου. Φαίνεται ξεκάθαρα από τα emails ότι μου ανέθεσε να της κάνω υπαγωγή.
    Το παράβολο ενώ μεταξύ, το πλήρωσε εκείνη η η μητέρα της όχι εγώ πάντως! ....
    Στο σπίτι της είχα μπει με κλειδιά που μου άφησε η μητέρα της (είναι εξοχικό) και τα έχω ακόμα.
    Της ειχα στείλει και τις κατόψεις σε email.
    Για τη αμοιβή, της ζητάω την νόμιμη (χωρίς να έχουμε κάνει όμως συμφωνητικό). Μπορώ να κατέβω την αμοιβη, αλλά ακόμα δεν έχουμε φτάσει σε αυτό το σημείο! Εκείνη έχει μείνει ακόμα στο ότι ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΑΝΑΘΕΣΕΙ ΤΙΠΟΤΑ.
    Προσπαθώ να μιλήσω με το ΤΕΕ εδώ και 1βδομαδα αλλά δεν απαντάνε ποτέ.
    Το πιο συμαντικό για μένα τώρα όμως είναι: κάνω η δεν κάνω την μεταφορά στο Ν4178 αρχές Φεβρουαρίου; Μήπως πρέπει να παραιτηθώ;
    Ευχαριστω για την βοήθεια;

  4. (επάνω) - Ανάρτηση #4
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.888
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.400
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    372
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Αν δεν υπάρχει συμφωνητικό η εφορία θα θεωρήσει ότι έλαβες τη νόμιμη. Συνεπώς τη νόμιμη θα διεκδικήσεις η ορθότερα το τμήμα αυτής που αντιστοιχεί στην μέχρι σήμερα εργασία σου καθότι δεν ολοκλήρωσες τη δουλειά (σχέδια, ΔΕΔΟΤΑ, ολοκλήρωση υποβολής). Εσύ θα κρίνεις τι ποσοστό της νόμιμης αμοιβής. Αρκεί βέβαια να είναι εύλογο και να τεκμηριώνεται.

    Θα έλεγα ότι θα πρέπει να πληρώσεις και ΤΣΜΕΔΕ και ΦΕΜ αν δεν το έχεις κάνει, όπως και να κόψεις ΑΠΥ για την αμοιβή που θεωρείς ότι θα πρέπει να λάβεις.
    Μέχρι δε τις 20.01.2014 θα πρέπει να καταθέσουμε τα συμφωνητικά του Δ' τριμήνου του 2013. Βάλε και το συμφωνητικό υπογεγραμμένο μόνο από σένα και με τη σημείωση ότι δεν έχει υπογραφεί απ' την άλλη πλευρά.
    Όλα αυτά όμως καλύτερα να τα εξετάσεις με τον λογιστή σου και τον δικηγόρο σου. Είναι οι πλέον αρμόδιοι!

    Μεταφορά στον Ν.4178/13;
    Στείλε της email και τηλεφώνησέ της εξηγώντας τη νομοθεσία και τις προθεσμίες, τα οφέλη από τη δήλωση και τους κινδύνους από τη μη δήλωση των αυθαιρεσιών.
    Αν δεν σου απαντήσει μην προχωράς. Αυτό τουλάχιστον θα έκανα στη θέση σου.

Παρόμοια θέματα

  1. N.4178/13: Σ.Ο.Ι. σε θέση προσύμφωνου,Διαμερισμάτωση και υπαγωγή στον Ν.4178
    Από το μέλος milt στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταία Ανάρτηση: 26.05.2015, 08:37
  2. N.4178/13: Γίνεται υπαγωγή στον Ν.4178/13;
    Από το μέλος andan στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 27.11.2014, 13:44
  3. Φερόμενος ιδιοκτήτης για υπαγωγή στον 4178
    Από το μέλος TOLIS17 στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 21.05.2014, 18:43
  4. N.4014/11: Διόρθωση αρχείου στον Ν.4014/2011
    Από το μέλος kajoanna στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία Ανάρτηση: 02.04.2014, 09:28
  5. N.4014/11: Προθεσμίες για υπαγωγή στον Ν.4014/11
    Από το μέλος gedrag στη θεματική κατηγορία Ελεύθεροι Επαγ./Εταιρίες
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταία Ανάρτηση: 19.02.2012, 11:11

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •