καλημέρα σας.θα ήθελα να κάνω και εγώ ερώτηση για μια άδεια λειτουργίας πιτσαρίας-καφέ μπαρ.Το κατάστημα αυτό πρόκειται να λειτουργήσει σε οικοδομή που τώρα κτίζεται (άδεια δόμησης δεκέμβριος του 15) στον όροφο (δυόροφα καταστήματα). Από αυτά που έχω διαβάσει αν έχω καταλάβει καλά πρέπει να γίνει αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε χώρο συνάθροισης κοινού ή πιο σωστά σε εστιατόριο(γενικά).Επειδή ο πελάτης μου δεν βγάζει άκρη με τον μηχανικό-ιδιοκτήτη της οικοδομής μου ανέθεσε άτυπα να αναλάβω την άδεια αλλαγής χρήσης(ο μηχανικός δεν έχει πρόβλημα)
Οι απορίες μου είναι οι εξής και θα εκτιμούσα οποιαδήποτε βοήθεια
α) Τι μελέτες πρέπει να γίνουν για την αλλαγή χρήσης?Έχω κάνει τις κατόψεις με τις αλλαγές (παρεπιπτόντως θα νοικιαστούν 2 μαγαζιά το ένα για παρασκευαστήριο αποθήκη κλπ και το άλλο για την ανάπτυξη των καθίσμάτων και το μπαρ).
β)Τα στατικά επειδή δεν αλλάζουν φαντάζομαι θα πρέπει να καταθέσω μια τεχνική έκθεση?και αν ναι τι θα πρέπει να λέει αυτή η έκθεση?
γ)χρειάζεται αλλαγή στην παθητική πυροπροστασία? χρειάζεται και ενεργητική να κατατεθεί στην πολεοδομία?
δ) η ύδρευση-αποχέτευση αλλάζει εφόσον τα wc παραμένουν στις ίδιες θέσεις με τα αρχικά σχέδια ή πρέπει να αλλάξει επειδή προστίθεται και ο χώρος του παρασκευαστηρίου-κουζίνας?
Και κάτι τελευταίο σε σχέση με την άδεια λειτουργίας: Η οικοδομή κτίζεται σε παραθαλάσσιο οικισμό κάτω των 2000 κατοίκων με πρόσωπο στην θάλασσα-λιμάνι. Στα σχέδια για το υγειονομικό επειδή ο πελάτης μου θέλει να βαλει καθίσματα μπροστά στην θάλασσα θα πρέπει να φανούν εξαρχής αυτά στα σχέδια ή μπορεί μεταγενέστερα να πάρει άδεια για τα επιπλέον καθίσματα?Βασικά η άδεια αυτή τη στιγμή καλύπτει τον αριθμό των επιπλέον καθισμάτων 50-100 καθίσματα. Στο υγειονομικό του ζητούν αναβατόριο για να κατεβαίνουν τα φαγητά κάτω και να τα παιρνει ο σερβιτόρος και υπήρχε η σκέψη να μην φανούν από τώρα τα καθίσματα που θα αναπτυχθούν μπροστά στην θάλασσα.
Σας ευχαριστώ για οποιαδήποτε βοήθεια.