Γεια σας και από εμένα συνάδελφοι.


Θα χρειαστώ την γνώμη σας καθότι νέος σε αυτό το αντικείμενο, για μία περίπτωση που μετά από αρκετό διάβασμα posts κατέληξα.


Χορήγηση άδειας λειτουργίας KYA
από Κατάστημα(ένδυσης) σε KYA(παντοπωλείο)


Κατάστημα ισόγειο 30 μ.τ. με υπόγειο και πατάρι κατασκευής, του 71. Το πατάρι είναι 1/2(επιφάνειας καταστήματος) νόμιμο και έχει γίνει προσθήκη από τον ιδιοκτήτη το άλλο μισό. Ο ιδιοκτήτης δήλωσε στον πελάτη μου ενοικιαστή, ότι στο προηγούμενο παρελθών έχει λειτουργήσει ως κατάστημα ΚΥΑ ξανά. Στην Ο.Α. αναφαίρετε απλός σαν κατάστημα.


1. Μπορώ να δώσω Βεβαίωση κυρίας χρήσης προοριζόμενου για KYA που ζητά ο δήμος καθότι προϋπάρχει του 85.


2. Κάνω την τακτοποίηση του προστιθέμενου μισού παταριού ως βοηθητικού χώρου και επομένως πάλι μπορώ να δώσω εγώ την βεβαίωση και όχι η πολεοδομία, στον δήμο, εφόσον ο ισόγειος κύριος χώρος δεν αλλάζει.


Είναι σωστός ο συλλογισμός μου; Η θα έχω πρόβλημα

Και κάτι τελευταίο, σε περίπτωση λόγο τακτοποίησης η βεβαίωση να πρέπει να χορηγηθεί από την πολεοδομία. θα απαιτήσουν αλλαγή χρήσης;

Σας ευχαριστώ εκ των πρότερων είναι κάτι που και οι ίδιοι οι αρμόδιοι μου δίνουν διφορούμενες απαντήσεις.