Για τακτοποίηση αυθαιρέτου με αδεια σε κάθετη συνιδιοκτησία εντός σχεδίου(χωρίς πράξη εφαρμογής) αποτύπωσα μονο το δικό μου τμήμα μιας και μας δίνει την δυνατότητα ο νόμος, το άλλο τμήμα ειναι αδόμητο. Το τοπογραφικο της συστασης και της Ο.Α ειναι το ιδιο. Στην υφιστάμενη ομως κατασταση εχω αποκλισεις και ως προς το σχημα και ως προς το εμβαδο του οικοπέδου της αδειας λογω λάθος μέτρησης που εγινε τοτε. Στην υφιστάμενη κατάσταση στο δικο μου τμήμα εχω 40τμ παραπάνω σε σχέση με την άδεια.

Αφενός η συσταση δεν μπορει να τροποποιηθεί πριν γινει η τακτοποιηση και αφετέρου δεν γνωρίζω αν ο ετερος συνιδιοκτήτης ειναι διαθέσιμος να συναινέσει για την τροποποιηση της. Αν συμφωνήσει ο συνιδιοκτήτης για την τροποποίηση και υπο την προυπόθεση οτι εγω θα ανεβασω οπωσδήποτε το νεο τοπογραφικο γιατι υπάρχουν σημαντικές διαφοροποιήσεις σε σχέση με την άδεια, πως με συμβουλευετε να προχωρήσω.

Καταρχήν οταν εχω κάθετη το +-5% αναφέρεται σε ολο το οικόπεδο και οχι σε τμήμα καθέτου, σωστα?

Α) Να μετρησω και το τμημα της άλλης κάθετης και αν η αποκλιση ειναι μεσα στο +-5% για το όλο οικόπεδο, οι υπολογισμοί να γίνουν βάσει του Εμβαδού που εχει το τμήμα μου στο τοπογραφικό της άδειας και ας εχω ανεβασει νεο τοπογραφικο. Στο νεο ομως τοπογραφικό που θα ανεβάσω θα πρέπει ήδη απο πριν να εχει γινει ενα προσύμφωνο μεταξυ των συνιδιοκτητών για να αποδεχτούν τα νέα ποσοστά συνιδιοκτησίας?

Β) Αν μετρησω και το τμημα της άλλης κάθετης και η αποκλιση ειναι μεγαλύτερη απο +-5% για το όλο οικόπεδο τοτε οι υπολογισμοί μιας και δεν μπορώ να πατήσω λόγω απόκλισης στα Εμβαδά της άδειας θα βγουν βάσει των νεων Εμβαδών της συνιδιοκτησίας απο το προσύμφωνο που θα εχει ηδη γίνει?

Γ) Ο εταιρος συνιδιοκτητης δεν συμφωνει για την τροποποιηση της σύστασης. Η μόνη λύση ειναι να μπαλαμουτιασω το Ε του δικου μου τμήματος της μέτρησής μου, με ενδεχομενο να μπλέξω μελλοντικά, και να το κάνω ακριβώς ίδιο με της σύστασης μιας και οι συμβολαιογράφοι απαιτούν στις κάθετες να υπάρχει πλήρης ταυτιση των Ε χωρις την παραμικρή απόκλιση για να μην γίνει τροποποιηση και να προχωρησω στην τακτοποιηση.

Συγνωμη για το μακρυσκελές post αλλα ειναι μπερδεμα και ο γραπτός λόγος δύσκολος.