win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 10 από σύνολο 10
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Μηχανικός
    Αρχιτέκτων
    Το μέλος melanie δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    13.05.2013
    Αναρτ.
    104
    Εύσημα

    έδωσε
    9
    έλαβε
    3
    Αρχεία

    Λήψεις
    11
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή Σε οικόπεδο εντός ή εκτός σχεδίου με αποδεκτή απόκλιση

    Για τη σύνταξη τοπογραφικού διαγράμματος, όταν έχουμε σύμφωνα με το νόμο 4178, απόκλιση μέχρι 5% στα εντός και 10% στα εκτός, είμαστε στα αποδεκτά όρια και δεν απαιτείται αναθεώρηση αδείας ή τροποποίηση των τίτλων κτήσης.

    Ωστόσο, όταν συμβαίνει αυτό πχ. σε ένα οικόπεδο 100τμ εντός σχεδίου το οποίο βρίσκουμε 95 και είναι στα αποδεκτά όρια απόκλισης, Πώς υπολογίζουμε τις υπερβάσεις;;; Δηλαδή αν έχει άδεια βάσει των 100τμ και έχει νόμιμα 50 και αυθαίρετα άλλα 10, αλλα μετρώντας εμείς το βγάζουμε 95, τότε τί κάνουμε; Υπολογίζουμε τις υπερβάσεις βάσει των 100 ή των 95;;;

    Από την άλλη δεν έχει νόημα να υπολογίσουμε με τα 95, διότι υπάρχει νόμιμη άδεια...
    ΚΑι τί κάνουμε τότε, δείχνουμε το σωστό τοπογραφικό και λέμε απλά πως το οικόπεδο είναι 95 και μέσα στην αποδεκτή απόκλιση, αλλά οι υπερβάσεις υπολογίζονται βάσει της οικοδομικής αδείας;;;

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #2
    Μηχανικός
    ΠΟΛ.ΜΗΧ.
    Το μέλος P.A. δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    17.01.2013
    Αναρτ.
    146
    Εύσημα

    έδωσε
    57
    έλαβε
    23
    Αρχεία

    Λήψεις
    51
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Εφ'όσον μας δίνεται ένα περιθώριο 5% για να θεωρούμαστε εντός αποδεκτών ορίων, μου φαίνεται λογικό οτι αφού είμαστε εντός των ορίων αυτών να μπορούμε να κρατήσουμε τα νούμερα από το δμα κάλυψης, στην περίπτωσή σου τα 100 μ2.

    Μου φαίνεται επίσης λογική η πρότασή σου να σημειώνεται κάπου ότι λόγω του 5% τηρούμε ότι φαίνεται στην άδεια ως προς τα μεγέθη δόμησης.

  3. (επάνω) - Ανάρτηση #3
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.887
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.400
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    372
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Άρθρο 4, §3
    "Εμβαδομετρήσεις οικοπέδων/γηπέδων που έχουν συμπεριληφθεί σε διοικητικές πράξεις και δικαιοπραξίες εν γένει, οι οποίες είναι εντός της αποκλίσεως του προηγούμενου εδαφίου, θεωρούνται αποδεκτές και δεν απαιτείται η αναθεώρηση της οικοδομικής αδείας, καθώς και η διόρθωση – τροποποίηση των τίτλων κτήσης για την έκδοση άδειας δόμησης."

    Αφού όμως υπάρχει οικοδομική άδεια γιατί χρειάζεται νέο τοπογραφικό;

  4. (επάνω) - Ανάρτηση #4
    Μηχανικός
    Αρχιτέκτων
    Το μέλος melanie δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    13.05.2013
    Αναρτ.
    104
    Εύσημα

    έδωσε
    9
    έλαβε
    3
    Αρχεία

    Λήψεις
    11
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    αρ. 3 παρ. 1γ
    δεν απαιτείται τοπογραφικό στα εντός σχεδίου της περιπτώσεως αλλά όχι και στα εκτός. Στα εκτός ακόμα και να έχουν οικοδομική άδεια απαιτείται νέο. Οπότε τί γίνεται στην περίπτωση που πχ. στα εκτός έχεις νόμιμη άδεια αλλά αντί για 4 στρέμματα έχεις 3900. Είσαι στα αποδεκτά όρια απόκλισης, όμως από την άλλη υπάρχει παρανομία, εκτός κι αν πεις πως τα όρια του οικοπέδου άλλαξαν στη διάρκεια του χρόνου επειδή σου πήραν κάποια μέτρα οι διπλανοί. Δεν ξέρω ποιό είναι το σωστο.

    Όπως και να χει στο άρ. 11 παρ. 6α,β αναφέρει ξανά πως για την περαίωση του αυθαιρέτου, αν καταλαβαίνω σωστά, δεν απαιτείται τοπογραφικό σε κάποιες συγκεκριμένες περιπτώσεις, εκ των οποίων και σε αυθαίρετα εκτός σχεδίου που ΔΕΝ είναι άρτια και οικοδομήσιμα. Σωστά; Σύμφωνα με αυτό το άρθρο που παραπέμπει στο αρ. 3 παρ. 1γ, μάλλον εννοεί ότι δεν απαιτείται τοπογραφικό διάγραμμα όχι μόνο για τη βεβαίωση αλλά και για την περαίωση!

  5. (επάνω) - Ανάρτηση #5
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.887
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.400
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    372
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Δεν κατάλαβα καλά. Νόμισα ότι μιλούσες για οικόπεδο, άρα για εντός σχεδίου.

    Για τα εκτός σχεδίου δεν χρειάζεται τοπογραφικό για:

    • "iii Για ακίνητα εκτός σχεδίου πόλης μη άρτια και μη οικοδομήσιμα σύμφωνα με το εμβαδόν του τίτλου."
    • "iv Για ακίνητα που προέρχονται από αναδασμό και διανομή εφόσον η αντικειμενική αξία αυτών δεν υπερβαίνει τα 15.000¤ εξαιρουμένων αυτών που βρίσκονται εντός καθορισμένης ΖΟΕ για τα οποία σε κάθε περίπτωση απαιτείται το τοπογραφικό της παρούσας περίπτωσης γ΄." (βλ. §1.δ άρθρου 3)

    Αν δηλαδή το γήπεδο ήταν μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο δεν θα χρειάζονταν τοπογραφικό. Προσοχή όμως, η μη αρτιότητα/οικομησιμότητα να προκύπτει από το εμβαδόν του τίτλου και όχι το εμβαδόν της μέτρησής σου. Αυτό νομίζω ότι απαντά και στο ερώτημά σου.

  6. (επάνω) - Ανάρτηση #6
    Μηχανικός
    Αρχιτέκτονας Μηχανικός
    Το μέλος janna δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    09.11.2011
    Αναρτ.
    70
    Εύσημα

    έδωσε
    2
    έλαβε
    1
    Αρχεία

    Λήψεις
    48
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Η αποκλιση ισχυει για μεταβιβασεις αρθ. 3και 4 ν4178 .Για την δηλωση αυθαιρετου αρθ. 11 στα δικαιολογιτικα αναφαιρει οτι επισιναπτονται αντιγραφα απο την οικοδομικη αδεια εφ'οσον υπαρχει και για εντος και για εκτος σχεδιου και εκει αναφερει και το τοπογραφικο καιπανω στο διαγραμμα καλυψης και στη κατοψη αποτυπωνονται οι αυθαιρεσιες. Εχει κανεις διαφορετικη γνωμη?

  7. (επάνω) - Ανάρτηση #7

  8. (επάνω) - Ανάρτηση #8
    Μηχανικός
    Το μέλος igp δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    05.10.2010
    Αναρτ.
    1
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    8
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Τι γίνεται στην περίπτωση
    Εντός σχεδίου πόλεως με αρτιότητα 200τ.μ., έχει εκδοθεί άδεια το ΄86.
    Μετρώντας σήμερα, το εμβαδόν είναι 190τ.μ.
    Αν πήγαινε τώρα για έκδοση άδειας θα ήταν μή άρτιο και μη οικοδομήσιμο.
    Τωρα για τον υπολογισμό του προστίμου και επειδή είμαι εντός του 5% επιλέγω ότι έχω ο.α. ή επιλέγω ότι δεν έχω ο.α. και όλο το κτήριο είναι αυθαίρετο?

  9. (επάνω) - Ανάρτηση #9
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος tasos δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    26.01.2010
    Αναρτ.
    47
    Εύσημα

    έδωσε
    28
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    88
    Ανέβασε
    1

    Προεπιλογή

    Πηγα σε 2 συμβολαιογραφους και κανενας δεν γνωριζε για το 5% αλλα ολοι ελεγαν γα το κλασικο 2% για την εφορια.

    Παρακατω αναφερω καποια παραδειγματα, με την προυποθεση οτι δεν παιζει κατι λαθος με τα ορια αλλα δεχομενοι οτι οι μετρησεις που ειχαν γινει στο παρελθον ειτε στα συμβολαια ειτε στις αδειες ειχαν τεχνικα σφαλματα ή τελοσπάντων δεν μετρηθηκαν σωστα

    1) Για εκδοση Ο.Α.:
    Αν η μετρηση μου εχει αποκλιση μεγαλύτερη απο +-10% του τοπογραφικου του συμβολαιου τροποποιω τους τιτλους κ ειμαι ΟΚ??

    2) Για μεταβιβαση αδομητου αγροτεμαχιου:

    α) >10% πληρωνω φορους χρησικτησίας κ προχωραει η μεταβιβαση??
    β) <10%??? που μπορει να κολλησουν τα συμβολαια??

    3) Για ρυθμιση αυθαιρετου με Ο.Α.: Αν εχω αποκλιση μεγαλυτερη απο +-10% , δεν προχωρανε τα συμβόλαια κ πως λυνεται αυτο?? Στον νομο λεει για αναθεωρηση αδειας, σε αυτη την περιπτωση αναφερεται?? Απο την αλλη η αναθεωρηση γινεται μονο αταν η αδεια βρισκεται σε ισχύ οποτε δεν ταιριαζει ουτε εδω!!!

    ή ειμαι γενικως εκτος θεματος, αναφερεται δηλαδη το αρθρο 4 σε αλλη περιπωση και δεν βγαζω ακρη

  10. (επάνω) - Ανάρτηση #10
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος tasos δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    26.01.2010
    Αναρτ.
    47
    Εύσημα

    έδωσε
    28
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    88
    Ανέβασε
    1

    Προεπιλογή

    Για τακτοποίηση αυθαιρέτου με αδεια σε κάθετη συνιδιοκτησία εντός σχεδίου(χωρίς πράξη εφαρμογής) αποτύπωσα μονο το δικό μου τμήμα μιας και μας δίνει την δυνατότητα ο νόμος, το άλλο τμήμα ειναι αδόμητο. Το τοπογραφικο της συστασης και της Ο.Α ειναι το ιδιο. Στην υφιστάμενη ομως κατασταση εχω αποκλισεις και ως προς το σχημα και ως προς το εμβαδο του οικοπέδου της αδειας λογω λάθος μέτρησης που εγινε τοτε. Στην υφιστάμενη κατάσταση στο δικο μου τμήμα εχω 40τμ παραπάνω σε σχέση με την άδεια.

    Αφενός η συσταση δεν μπορει να τροποποιηθεί πριν γινει η τακτοποιηση και αφετέρου δεν γνωρίζω αν ο ετερος συνιδιοκτήτης ειναι διαθέσιμος να συναινέσει για την τροποποιηση της. Αν συμφωνήσει ο συνιδιοκτήτης για την τροποποίηση και υπο την προυπόθεση οτι εγω θα ανεβασω οπωσδήποτε το νεο τοπογραφικο γιατι υπάρχουν σημαντικές διαφοροποιήσεις σε σχέση με την άδεια, πως με συμβουλευετε να προχωρήσω.

    Καταρχήν οταν εχω κάθετη το +-5% αναφέρεται σε ολο το οικόπεδο και οχι σε τμήμα καθέτου, σωστα?

    Α) Να μετρησω και το τμημα της άλλης κάθετης και αν η αποκλιση ειναι μεσα στο +-5% για το όλο οικόπεδο, οι υπολογισμοί να γίνουν βάσει του Εμβαδού που εχει το τμήμα μου στο τοπογραφικό της άδειας και ας εχω ανεβασει νεο τοπογραφικο. Στο νεο ομως τοπογραφικό που θα ανεβάσω θα πρέπει ήδη απο πριν να εχει γινει ενα προσύμφωνο μεταξυ των συνιδιοκτητών για να αποδεχτούν τα νέα ποσοστά συνιδιοκτησίας?

    Β) Αν μετρησω και το τμημα της άλλης κάθετης και η αποκλιση ειναι μεγαλύτερη απο +-5% για το όλο οικόπεδο τοτε οι υπολογισμοί μιας και δεν μπορώ να πατήσω λόγω απόκλισης στα Εμβαδά της άδειας θα βγουν βάσει των νεων Εμβαδών της συνιδιοκτησίας απο το προσύμφωνο που θα εχει ηδη γίνει?

    Γ) Ο εταιρος συνιδιοκτητης δεν συμφωνει για την τροποποιηση της σύστασης. Η μόνη λύση ειναι να μπαλαμουτιασω το Ε του δικου μου τμήματος της μέτρησής μου, με ενδεχομενο να μπλέξω μελλοντικά, και να το κάνω ακριβώς ίδιο με της σύστασης μιας και οι συμβολαιογράφοι απαιτούν στις κάθετες να υπάρχει πλήρης ταυτιση των Ε χωρις την παραμικρή απόκλιση για να μην γίνει τροποποιηση και να προχωρησω στην τακτοποιηση.

    Συγνωμη για το μακρυσκελές post αλλα ειναι μπερδεμα και ο γραπτός λόγος δύσκολος.

Παρόμοια θέματα

  1. Κτηματολόγιο : Αποδεκτή απόκλιση. Κριτική.
    Από το μέλος thomas στη θεματική κατηγορία Τοπογραφικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταία Ανάρτηση: 26.08.2021, 09:00
  2. Αρτιότητα: Οικοδομησιμότητα σε οικόπεδο εντός-εκτός ορίων οικισμού
    Από το μέλος Sakias στη θεματική κατηγορία Αρτιότητα - Οικοδομησιμότητα - Όροι Δόμησης
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταία Ανάρτηση: 16.10.2017, 22:33
  3. N.4178/13: Οικόπεδο με ένα τμήμα εντός οικισμού προ του 1923 και το άλλο εκτός
    Από το μέλος teo152 στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταία Ανάρτηση: 10.08.2016, 12:46
  4. Οικόπεδο εκτός σχεδίου με οικία προ 1955
    Από το μέλος teop στη θεματική κατηγορία Αρτιότητα - Οικοδομησιμότητα - Όροι Δόμησης
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταία Ανάρτηση: 14.09.2013, 10:41
  5. ΝΟΚ: Χώροι στάθμευσης σε εκτός σχεδίου οικόπεδο
    Από το μέλος manman στη θεματική κατηγορία ΓΟΚ - ΝΟΚ - Κτιριοδομικός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία Ανάρτηση: 30.01.2013, 14:34

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •