Συνάδελφε ειμαι 99% σίγουρος ότι άδεια ΔΕΝ βγαίνει αλλά με τον χαμό που γίνεται με τις διευκρινιστικές εγκύκλιους,κτλ δεν μπορώ να είμαι σίγουρος.
σύμφωνα με τα παρακάτω νομίζω ότι έχω δίκιο
http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?f...language=el-GR
επίσης από τον 4030
10. Η παράγραφος 17 του άρθρου 24 του ν. 4014/2011 αντικαθίσταται ως εξής:
«17. Στις περιπτώσεις κατασκευών οι οποίες έχουν ενταχθεί στις ρυθμίσεις του παρόντος άρθρου και έχει περαιωθεί η σχετική διαδικασία, σύμφωνα με όσα ορίζονται στην παράγραφο 5, επιτρέπεται κατά παρέκκλιση από κάθε ισχύουσα διάταξη η εκτέλεση εργασιών αποπεράτωσης. Επιπλέον επιτρέπεται η εκτέλεση εργασιών επισκευής, που αποβλέπουν στην υγιεινή, την αισθητικήβελτίωση-αποκατάσταση και τη συνήθη συντήρησή τους.
Η εκτέλεση των παραπάνω εργασιών αποπεράτωσης και επισκευής γίνεται ύστερα από έγκριση που δίνεται από την αρμόδια πολεοδομική υπηρεσία, εφόσον οι εργασίες για τις οποίες ζητείται η εκτέλεση δεν επαυξάνουν το κτίσμα σε όγκο.


Στην τελική ακόμα και να πάρω εγγράφως απάντηση οτι δεν βγαίνει αδεία τι κάνω με την άδεια του γειτονα;
διοτι δεν μπορει καποιοι απο εμας να ειναι ¨εξυπνοι¨ και καποιο οχι απο την αλλη (θεωρητικα) μιλαμε για προστιμα (στον συναδελφο)απο 30.000¤ και ως οριστική αφαίρεση διπλωματος ασε και το στραβωμα απο τους υπαλληλους( ο νοών νοητό)
Δεν ξερω ειμαι σε μεγάλο δίλλημα