Φιλοι και συναδελφοι καλημερα σας. Μου ετυχε η εξης περιπτωση και θα ηθελα την γνωμη σας.
Υπαρχει ,με συμβολαιογραφικα χαρτια, η αποκλειστικη χρηση ταρατσας σε πολυκατοικια.Ο ιδιοκτητης (και πελατης μου) εχει βαλει ζαρντινιερες κλπ διαμορφωνοντας ομορφα ενα roof garden. Οι παρακειμενοι ηλιακοι θερμοσιφωνες των συνιδιοκτητων ¨καταστρεφουν¨ και υποβαθμιζουν τον χωρο. Κατασκευαστηκε αρχικα μια σταθερη μεταλλικη κατασκευη για οπτικο διαχωρισμο,σε τετοια θεση και σε τοσο υψος ωστε να μην επηρεαζονται καθολου με σκιαση οι ηλιακοι. Υπηρξε εντονη αντιδραση απο ιδιοκτητη διαμερισματος και υπο την απειλη της πολεοδομικης καταγγελιας, το χωρισμα κατεβηκε. Το ερωτημα μου ειναι το εξης. Αν το χωρισμα αυτο τοποθετηθει πανω σε ροδες, δηλαδη ειναι κινητο στοιχειο (με τις αναλογες βεβαια προβλεψεις και διασφαλισεις εναντι της ανεμοπιεσης) αποτελει παραβαση;
Στην πολεοδομια Αργυρουπολης οπου υπαγεται το ακινητο, δεν μπορεσαν να μου δωσουν μια σαφη απαντηση. Και μηπως η λυση της κινητης κατασκευης επεκταθει και σε αλλα στοιχεια που θελει ο πελατης μου στον χωρο του, πχ ενα μικρο BBQ η ενα στεγαστρο;
Ευχαριστω εκ των προτερων οποιον εχει την καλοσυνη να μου γραψει κατι επι του θεματος.
ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ