Καλησπέρα κ.Μαρσέλλο ευχαριστούμε πολύ για τη συμμετοχή σας.
Εχω κάποιες απορίες που αφορούν την κατασκευή βιομηχανικών δαπέδων.Από άτυπες τεχνικές οδηγίες εχω συγκρατήσει τα εξής:

  1. Αρμοί περίπου 6m x 6m το πολύ 24 ώρες μετά τη σκυροδέτηση με βάθος τα 2/3 του πάχους της πλάκας.
  2. Ποιότητα σκυροδέματος μεγαλύτερη του C 20/25, οπλισμός αναλόγως των φορτίων.
  3. Εποξικές ρητίνες επιπλέον, για αποφυγή μικρορηγματώσεων
  4. Μετά την επίστρωση με μίγμα που περιέχει χαλαζιακή άμμο, ειδικό γαλάκτωμα για να μην φεύγει η υγρασία σε συνδιασμό με μεμβράνη ολίσθησης (αν είναι επί εδάφους) για να μην υπάρξει απώλεια ύδατος.

Βάση των παραπάνω θέλω να ρωτήσω τα εξής:
α)είναι σωστά σε γενικές γραμμές τα παραπάνω?

β)υπάρχουν συγκεκριμένες οδηγίες κατασκευής βιομηχανικών δαπέδων?

γ)έστω ότι έχουμε εδαφόπλακα 20 εκατοστών.Το βιομηχανικό δάπεδο πέφτει μετά την πλάκα(επιπλέον πχ 7 εκατοστά ύψος) ή μαζί με την πλάκα?Αν ισχύει το παραπάνω που λέω για το βάθος των αρμών, στην περίπτωση που το βιομηχανικό είναι μέρος της πλάκας δεν θα χρειάζονται αρμοί 12,5 εκατοστών βάθος?Ειδικά αν κατασκευάζεται σε κανονικά οπλισμένη πλάκα (πχ οροφή υπογείου) θα κοπούν οι οπλισμοί...

δ)Στην πάνω επιφάνεια των βιομηχανικών δαπέδων βάζουμε γαλάκτωμα για να μη διαφύγει η υγρασία κατά τη διάρκεια της συντήρησης του σκυροδέματος.Οπότε δεν χρειάζεται συντήρηση με νερό μια εδαφόπλακα σε συνδυασμό με τη μεμβάνη ολίσθησης από κάτω...Αν ισχύει το παραπάνω, σε περίπτωση πλάκας οροφής υπογείου η υγρασία θα διαφύγει από την κάτω μεριά...υπάρχει τρόπος να το αποφύγουμε αυτό?