Ένας επενδυτής θέλει να εισάγει ξύλινες κατοικίες με κορμούς δέντρων και με κανονικές ξύλινες διατομές. Μέχρι πριν 2 χρόνια το Υπουργείο Ανάπτυξης έδινε πατέντες για συγκεκριμένους τύπους ξύλινων κατοικιών θεωρώντας ότι είναι λυόμενες κατασκευές ή προκατασκευασμένες. ('Οπως δηλαδή έρχονταν πακεταρισμένες από την χώρα εισαγωγής). Οι εταιρείες κατέθεταν την εγκεκριμένη πατέντα στην Πολεοδομία αλλά κατασκεύαζαν διαφορετικό σχέδιο σπιτιού σύμφωνα με την επιθυμία του ιδιοκτήτη, με την ανοχή του υπογράφοντα. Γι αυτό μίλησα για αυθαίρετες κατασκευές. Έχω δει τέτοιες κατασκευές κι έχω μιλήσει με τους υπογράφοντες. Εφ όσον την χαρακτήρισαν λυόμενη κατασκευή και πήραν συγκεκριμένη πατέντα δεν μπορούσαν να αλλάξουν το σχέδιο. Έπρεπε να εφαρμόσουν το συγκεκριμένο σχέδιο σπιτιού. Όχι άλλο.
Μέχρι σήμερα δεν έχω βρει άδεια ξύλινης κατοικίας απολύτως νόμιμη. Δηλαδή κατασκευή σύμφωνα με εγκεκριμένη μελέτη.
Εάν δεν χαρακτηριστεί λυόμενη η προκατασκευασμένη η κατασκευή τότε συντάσσεται μελέτη κανονικά και εκδίδεται Ο.Α.
Θέλω να μιλήσω με συνάδελφο που έχει συγκεκριμένη εμπειρία.