Χαρη καλημερα σε ευχαριστω για τις απαντησεις σου και μακαρι να μπορεσω να σε βοηθησω και εγω καποτε.Τωρα που αλλαξε ο οικοδομικος κανονισμος οσο και να φαινονται καποια πραγματα ως προφανη νομιζω οτι πρεπει να τα πιασουμε ολα απο την αρχη ετσι ωστε να γινουν κατανοητα.
Αφου λοιπον ξεκαθαρισαμε το ποτε εχουμε την δυνατοτητα να κανω χρηση της εννιαμετρου και το ποτε εχουμε δυνατοτητα επαφης στο πισω οριο πες μου τωρα πως το εξηγεις αυτο:

ΑΡΘΡΟ 24 ΠΑΡΑΓΡΑΦΟΣ 3
-Τα χαμηλά κτίρια τοποθετούνται ελεύθερα μέσα στο οικόπεδο,

ΑΡΘΡΟ 24 ΠΑΡΑΓΡΑΦΟΣ 6
Κατά τα λοιπά η δόμηση των χαμηλών κτιρίων διέπεται από τις διατάξεις του παρόντος νόμου


Εγω μετα απο τοση κουβεντα που καναμε με το ποτε εφαπτομαι η δεν εφαπτομαι στο πισω οριο η το ποτε εχω δικαιωμα να εφαρμοσω την εννιαμετρο κατα τον ΝΟΚ διαβαζοντας την παραγραφο 3 του αρθρου 24 σε συνδιασμο με την παραγραφο 6 του ιδιου αρθρου και εχοντας στο μυαλο μου τις διαταξεις του αρθρου 14 εχω μπερδευτει πολυ μα παρα πολυ και ειλικρινα δεν ξερω τι ειναι σωστο η λαθος σχετικα με την τοποθετηση των χαμηλων κτιριων.
Τι σημαινει τα χαμηλα κτιρια τοποθετουνται ελευθερα μεσα στο οικοπεδο??????

Επισης αν και δεν ειναι πανω στο θεμα της τοποθετησης (Δεν ξερω αν επρεπε να ανοιξω νεο θεμα) αλλα αφου το εφερε η κουβεντα δεν καταλαβαινω το εξης για τα χαμηλα κτρια:
(ουσιαστικα ειναι το κινητρο για να κατασκευασεις ενα χαμηλο κτιριο)
ΑΡΘΡΟ 24 ΠΑΡΑΓΡΑΦΟΣ 3
Στη συνολική επιφάνεια, που προκύπτει από το συντελεστή δόμησης, για τα χαμηλά κτίρια δεν υπολογίζεται, εκτός από τα αναφερόμενα στο άρθρο 11, οι εξώστες και υπαίθριοι στεγασμένοι χώροι, ανεξάρτητα από την επιφάνειά τους.
Ποιοι ειναι οι υπαθριοι στεγασμενοι χωροι ?????Που αναφερεται ο ορισμος τους?????Μηπως κατι μου εχει ξεφυγει?????????
Μηπως καποια πραγματα εχουν ξεμεινει απο τα αρχικα κειμενα της διαβουλευσης???????????