win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 20 από σύνολο 39

Threaded View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #21
    Μηχανικός
    ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΑΣ
    Το μέλος ISMINI_82 δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    10.12.2012
    Αναρτ.
    288
    Εύσημα

    έδωσε
    60
    έλαβε
    32
    Αρχεία

    Λήψεις
    130
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Καλημερα
    Στην &2 του αρθρου 14 αναφερεται:
    "Σε περίπτωση εγκεκριμένων ρυμοτομικών σχεδίων ή κατά την επέκταση ή αναθεώρησή τους,όπου το επιτρεπόμενο ύψος των κτιρίων της περιοχής καθορίζεται μέχρι και οκτώ μέτρα και πενήντα εκατοστά (8,50 μ.)
    και επιβάλλεται η τήρηση απόστασης του κτιρίου από τα όρια του οικοπέδου,επιτρέπεται η απόσταση αυτή να είναι μικρότερη του Δ της παραγράφου 1, όχι όμως μικρότερη των 2,50 μ."


    Αν δεν υπαρχει επιβολη της τηρησης αποστασης απο το οριο και μπορει το κτιριο μας να εφαπτεται (γιατι εφαπτεται και το ομμορο κτισμα) αλλα εμεις επιλεξουμε σε ενα τμημα του οριου να εχουμε επαφη και σε ενα αλλο οχι (πχ για αερισμο και φωτισμο ή λογω καλυψης κτλ) τοτε το κτιριο κατα το τμημα του που δεν εφαπτεται στο οριο θα απεχει 2.50 μετρα τουλαχιστον ή Δ=3+1/10 H?

    Υπαρχει βεβαια ενα σχετικο εγγραφο το 41364/13:
    "Σε απάντηση του ανωτέρω σχετικού, σας γνωρίζουμε ότι στους οικισμούς χωρίς εγκεκριμένο ρυμοτομικό σχέδιο,που έχουν οριοθετηθεί με το Π∆/24-4-85 (ΦΕΚ-181/∆/85), η τοποθέτηση του κτιρίου γίνεται βάσει του Αρθ-14 του Ν-4067/12 (ΦΕΚ-79/Α/13) με τη διευκρίνιση ότι η αναφερόμενη απόσταση ∆ ορίζεται σε 2,50 μέτρα από το ύψος."

    Επισης στην διευκρινηση της τεχνικης οδηγιας για την &1η του αρθρου 14:
    "Για την εφαρμογή του εδαφίου (η) σε υφιστάμενους οικισμούς χωρίς εγκεκριμένο σχέδιο, διευκρινίζεται ότι η απόσταση Δ ή δ ορίζεται σε 2,50 μ., εκτός εάν από ειδικά διατάγματα προστασίας παραδοσιακών οικισμών ορίζεται διαφορετικά."

    και το εγγραφο και η οδηγια μιλουν για οικισμους χωρις σχεδιο και δεν το γενικευουν και στα εντος σχεδιου

    Ο προβληματισμος μου εχει να κανει με το οτι ο νομος αναφερει την λεξη επιβαλλεται στην αναφορα που κανει για μειωση του Δ στα 2.50 μ απο τα ορια σε περιοχες με υψος μεχρι 8.50 ενω οταν εγω εχω δικαιωμα επαφης με το οριο δεν μου επιβαλλει κανεις καμμια αποσταση αλλα επιλεγω εγω για δικους μου λογους να μην εφαπτεται ενα τμημα του κτιριου μου στο οριο και να απεχει αποσταση απο αυτο.
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη ISMINI_82 : 04.02.2014 στις 12:31

Παρόμοια θέματα

  1. ΝΟΚ: Άρθρο 14: Τοποθέτηση κτηρίου κατά ΝΟΚ - πίσω και πλάγιο όριο
    Από το μέλος ISMINI_82 στη θεματική κατηγορία ΓΟΚ - ΝΟΚ - Κτιριοδομικός
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταία Ανάρτηση: 06.09.2022, 17:02
  2. ΝΟΚ: Άρθρο 16: Κατασκευές στις όψεις κτηρίου κατά ΝΟΚ
    Από το μέλος ISMINI_82 στη θεματική κατηγορία ΓΟΚ - ΝΟΚ - Κτιριοδομικός
    Απαντήσεις: 58
    Τελευταία Ανάρτηση: 18.05.2022, 08:03
  3. ΝΟΚ: Άρθρο 24: Τοποθέτηση κτηρίου κατά ΝΟΚ - χαμηλά κτήρια
    Από το μέλος ISMINI_82 στη θεματική κατηγορία ΓΟΚ - ΝΟΚ - Κτιριοδομικός
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταία Ανάρτηση: 14.05.2022, 09:08
  4. Τοποθέτηση υαλότουβλων σε τοίχο στο όριο του οικοπέδου
    Από το μέλος ΧΡΙΣΤΙΝΑΑ στη θεματική κατηγορία Άδειες, Διαδικασίες, Δικαιολογητικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία Ανάρτηση: 18.10.2018, 18:31
  5. Χρήση κτηρίου κατά ΚΕΝΑΚ
    Από το μέλος spapako στη θεματική κατηγορία ΚΕΝΑΚ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταία Ανάρτηση: 16.06.2014, 14:46

Ετικέτες Θέματος

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •