win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 15 από σύνολο 15
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Μηχανικός
    ΠΜ & ΜΜΜ
    Το Αβατάριο του μέλους maximos75
    Εγγραφή
    13.01.2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    166
    Εύσημα

    έδωσε
    25
    έλαβε
    8
    Αρχεία

    Λήψεις
    58
    Ανέβασε
    2

    Προεπιλογή Βεβαίωση μηχανικού περι μη αυθαιρεσίας για συγγενή πρώτου βαθμού

    Καλησπέρα συνάδελφοι ,

    Σε περίπτωση βεβαίωσης περί μη αυθαιρεσίας για συγγενή πρώτου βαθμού προβλέπεται αμοιβή και τι ύψους ? Μπορούμε να δηλώσουμε και μηδενική ? Και τέλος υπάρχουν κάποιες εισφορές υπέρ τρίτων που πρέπει να πληρωθούν έτσι και αλλιώς ? π.χ υπέρ ΤΣΜΕΔΕ, ΕΜΠ, ΦΠΑ κτλ ?

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #2
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.888
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.400
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    372
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Δεν υπάρχουν ελάχιστες αμοιβές.
    Δεν υπάρχουν "νόμιμες" αμοιβές για τις απλές βεβαιώσεις του Ν.4014/11 (όταν δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες).
    Δεν γίνεται έλεγχος από το ΤΕΕ για το ύψος της αμοιβής, αν είναι κάτω από κάποιο όριο.
    Συνεπώς, ΝΑΙ, μπορεί να είναι και μηδενική η συμβατική αμοιβή.
    Για μηδενική αμοιβή, οι εισφορές υπέρ ΤΣΜΕΔΕ είναι 0¤.
    Ο ΦΠΑ είναι 0¤
    Ο ΦΕΜ είναι 0¤.

    Μηδενική μπορεί να είναι η αμοιβή και για μη συγγενή, για όποιον θέλεις.

  3. Ευχαριστούν οι:


  4. (επάνω) - Ανάρτηση #3
    Μηχανικός
    ΠΜ & ΜΜΜ
    Το Αβατάριο του μέλους maximos75
    Εγγραφή
    13.01.2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    166
    Εύσημα

    έδωσε
    25
    έλαβε
    8
    Αρχεία

    Λήψεις
    58
    Ανέβασε
    2

    Προεπιλογή

    Το θέμα αγαπητέ Χάρη αφορά μεταβίβαση ακινήτου στη μητέρα μου από κληρονομιά διότι λέει η συμβολαιογράφος ότι δεν είχε γίνει οριστικό συμβόλαιο κατά την περάτωση οικοδομής που κτίστηκε με δάνειο και ήταν ενυπόθηκη παρόλο που το δάνειο εξοφλήθηκε και έγινε άρση της υποθήκης.Συνεπώς για την αποδοχή της κληρονομιάς θέλει λέει και βεβαίωση μηχανικού περί μη αυθαιρεσιών.Εγώ το ακίνητο αυτό που είναι πάνω από 500Km μακριά έχω να το δώ εδώ και 6 χρόνια και πιέζομαι - βάσει προφορικών διαβεβαιώσεων ότι δεν υπάρχει ουδέν πρόβλημα - να υπογράψω τη βεβαίωση με μηδενική προφανώς αμοιβή.Τι θα έκανες στη θέση μου και τι προβλήματα θα μπορούσαν να δημιουργηθούν άραγε αργότερα από μια βεβαίωση σε δικό μου ουσιαστικά ακίνητο χωρίς αυτοψία ?

    ΥΓ Το τι λέει ο νόμος το ξέρω...πως θα μπορούσε να προκύψει πρόβλημα ρωτάω

  5. (επάνω) - Ανάρτηση #4
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.888
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.400
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    372
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Τα ερωτήματα που έθεσες στην πρώτη ανάρτηση, δεν ήταν "πώς θα μπορούσε να προκύψει πρόβλημα".
    Ήταν συγκεκριμένα πάνω στο αντικείμενο της αμοιβής της βεβαίωσης χωρίς αυθαιρεσίες και των εισφορών επί αυτής.
    Ακριβώς σ' αυτά που ρώτησες σου απάντησα.

    Αν θα μπορούσε να προκύψει πρόβλημα από τι;
    Από ψευδή βεβαίωση;
    Αν η βεβαίωση που θα χορηγήσεις, ανεξαρτήτως του αν κάνεις αυτοψία ή όχι (δεν έχει καμία σημασία), αποδειχθεί ψευδής, τότε οι κυρώσεις και οι ποινές είναι ιδιαίτερα βαριές. Δες ΕΔΩ.

  6. (επάνω) - Ανάρτηση #5
    Μηχανικός
    ΠΜ & ΜΜΜ
    Το Αβατάριο του μέλους maximos75
    Εγγραφή
    13.01.2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    166
    Εύσημα

    έδωσε
    25
    έλαβε
    8
    Αρχεία

    Λήψεις
    58
    Ανέβασε
    2

    Προεπιλογή

    Τις κυρώσεις τις ξέρω , η βεβαίωση θα είναι έτσι και αλλιώς προσωρινή αφού έχει ισχύ 2 μήνες διάστημα μέσα στο οποίο δεν θα υπάρξει καμιά μεταβολή. Ουσιαστικά θέλω να εξυπηρετήσω τη μητέρα μου για επικύρωση της γονικής παροχής από τη συμβολαιογράφο. Εάν ήταν μεταβίβαση σε τρίτο άγνωστο πρόσωπο ασφαλώς και δεν θα το συζητούσα ούτε φυσικά θα την έδινα.

  7. (επάνω) - Ανάρτηση #6
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος Kostas2002 δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    19.01.2012
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Αναρτ.
    358
    Εύσημα

    έδωσε
    2
    έλαβε
    34
    Αρχεία

    Λήψεις
    145
    Ανέβασε
    1

    Προεπιλογή

    Και αν πουληθεί μετά από 2 μήνες θα γίνει έλεγχος ο οποίος θα δείξει (αν υπάρχουν) αυθαίρετα...
    Αλλά πλέον θα έχει χάσει το δικαίωμα τακτοποίησης με τον ν4014, λόγω της προγενέστερης ύπαρξης της βεβαίωσης....

  8. (επάνω) - Ανάρτηση #7
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.888
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.400
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    372
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Έστω ότι υπάρχει μια 6η παράταση της προθεσμίας του Ν.4014/11.
    Γιατί θα χάσει το δικαίωμα τακτοποίησης λόγω της προγενέστερης ύπαρξης της βεβαίωσης;
    Εκείνο που αποδεικνύεται εκ των πραγμάτων είναι ότι ο βεβαιώσας μηχανικός δεν έκανε καλά τη δουλειά του.

  9. (επάνω) - Ανάρτηση #8
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος Kostas2002 δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    19.01.2012
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Αναρτ.
    358
    Εύσημα

    έδωσε
    2
    έλαβε
    34
    Αρχεία

    Λήψεις
    145
    Ανέβασε
    1

    Προεπιλογή

    Μα πως θα κάνει την τακτοποίηση όταν ο ίδιος έχει εκδώσει την βεβαίωση; Εκτός αν την δώσει αλλού...

  10. (επάνω) - Ανάρτηση #9
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.888
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.400
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    372
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Ανεξαρτήτως αν την τακτοποίηση την αναλάβει ο ίδιος μηχανικός ή άλλος, δημιουργείται θέμα και βγαίνει εκτεθειμένος ο μηχανικός που έδωσε την αρχική βεβαίωση.
    Αν την αναλάβει ο ίδιος μηχανικός είναι ίσως προτιμότερο!
    Θα δηλώσει ότι έκανε λάθος (θα πει ένα "mea culpa", για να θυμηθούμε το Νταβός και τον αείμνηστο Ανδρέα).
    Δεν μπορώ βέβαια να γνωρίζω αν θα περάσει έτσι χωρίς καμιά συνέπεια.
    Αλλά άνθρωποι είμαστε και λάθη κάνουμε. Το ζητούμενο είναι όταν τα αντιλαμβανόμαστε να μην τα κρύβουμε αλλά να τα παραδεχόμαστε και να ενεργούμε ώστε να αναστρέψουμε την κατάσταση ή να αμβλύνουμε τις συνέπειες.

  11. (επάνω) - Ανάρτηση #10
    Μηχανικός
    Το μέλος MARILOU δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    05.11.2011
    Περιοχή
    αθηνα
    Αναρτ.
    41
    Εύσημα

    έδωσε
    6
    έλαβε
    5
    Αρχεία

    Λήψεις
    29
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Νομίζω ότι για αποδοχή κληρονομιάς δεν χρειάζεται βέβαιωση. Δεν είμαι σίγουρη αλλά νομίζω ότι κάπου το έχω δει. Κοίταξέ το μήπως αποφύγεις την ταλαιπωρία.

  12. (επάνω) - Ανάρτηση #11
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.888
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.400
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    372
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Οι βεβαιώσεις απαιτούνται μόνο για μεταβιβάσεις εμπράγματων δικαιωμάτων εν ζωή.
    Επομένως στις κληρονομιές δεν απαιτούνται.
    Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν μεταβιβάζονται και οι αυθαιρεσίες.
    Άρα, αν είναι να πωληθεί και να απαιτηθεί βεβαίωση, δεν θα υπάρχει δυνατότητα χορήγησής της χωρίς τακτοποίηση με τον Ν.4014/11. Αν βέβαια τότε υπάρχει αυτή η δυνατότητα.

  13. (επάνω) - Ανάρτηση #12
    Μηχανικός
    ΠΜ & ΜΜΜ
    Το Αβατάριο του μέλους maximos75
    Εγγραφή
    13.01.2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    166
    Εύσημα

    έδωσε
    25
    έλαβε
    8
    Αρχεία

    Λήψεις
    58
    Ανέβασε
    2

    Προεπιλογή

    Δλδ Χάρη απλά να κόψω ΑΠΥ με μια συμβολική αμοιβή και να μην χρησιμοποιήσω το σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ ? Θα έχει ισχύ η βεβαίωση ? Διότι σήμερα που τους πήρα τλφ μου είπαν άλλα...ότι κανονικά πρέπει να δηλώσω απαλλαγή αμοιβής από την εφορία , ότι τυπικά δεν μπορώ να κόψω μηδενική αμοιβή , ότι υπάρχουν κανονικά εισφορές πλην του ΤΕΕ που σήμερα λέει θα εξέταζαν αν θα πρεπει να καταβληθεί ή όχι..!!! , ότι η αμοιβή της βεβαίωσης υπολογίζεται βάσει χρόνου απασχόλησης χωρίς βέβαια να υπάρχει συγκεκριμένο πεδίο στο σύστημα !!! δλδ δεν υπάρχει νόμιμη αμοιβή άσχετα του τι λένε....κτλ....κτλ...

  14. (επάνω) - Ανάρτηση #13
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.888
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.400
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    372
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Καλά λέω ότι το ΤΕΕ δεν είναι σύμμαχος αλλά εχθρός του ελεύθερου επαγγελματία!

    Εισφορές άλλες πέρα του 3% υπέρ ΤΣΜΕΔΕ & ΕΜΠ ποιες είναι; Σου είπαν;
    Το ΦΕΜ δεν είναι εισφορά είναι φόρος και υπολογίζεται επί της συμφωνηθείσας αμοιβής.
    Το ίδιο και οι εισφορές υπέρ του ΤΣΜΕΔΕ, υπολογίζονται επί της συμφωνηθείσας αμοιβής, όταν δεν υπάρχει καθορισμένη νόμιμη αμοιβή.
    Για τις απλές βεβαιώσεις του Ν.4014/11 δεν υπάρχει καθορισμένη νόμιμη αμοιβή.
    Αν ήθελαν θα όριζαν όπως όρισαν για τις τακτοποιήσεις αυθαιρέτων με τον Ν.4014/11.
    Ή, όπως όρισαν με τον Ν.3843/10 βάσει του χρόνου απασχόλησης και αναλόγως της εμπειρίας του μηχανικού (χρόνια από τη λήψη της άδειας άσκησης επαγγέλματος).

    Θεωρώ ότι είναι δικαίωμά μου να παρέχω δωρεάν τις υπηρεσίες σου σε όποιον θέλω, όπως άλλωστε παρέχω τώρα, δωρεάν συμβουλευτικές υπηρεσίες μηχανικού σε σένα, εδώ μέσα!
    Αυτό δεν κάνω; Αυτό δεν κάνει ο καθένας που συμβουλεύει συνάδελφο μηχανικό ή και ιδιώτη σ' άλλα φόρουμ όπου επιτρέπεται η συμμετοχή τους;
    Αυτό έρχεται σε αντίθεση με τον επαγγελματικό κώδικα των μηχανικών της δεκαετίας του 1960.
    Ε, ας μας περάσουν από πειθαρχικό, εμένα, εσένα και τους χιλιάδες συναδέλφους που συμβουλεύουν μηχανικούς και ιδιώτες δωρεάν. Και οι συμβουλές υπηρεσίες είναι για τις οποίες άλλοι πληρώνονται αδρά.
    Να απαγορεύσουν και τη λειτουργία όλων των φόρουμ. Σε δημοκρατία ζούμε άλλωστε όπου υπάρχει η ελευθερία της έκφρασης και η δυνατότητα της ελεύθερης επιλογής;

    Γιατί όμως πρέπει να περάσεις (ενδεχομένως) από το σύστημα του ΤΕΕ;
    Διότι στο ηλεκτρονικό σύστημα του ΤΕΕ για τον Ν.4014/11 που αφορά τακτοποιήσεις αλλά και απλές βεβαιώσεις, υπάρχει πεδίο για τη συμπλήρωση του α/α του συστήματος αμοιβών.
    Μόνο και μόνο γι αυτό, πέρασε από το σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ, δήλωσε μηδενική αμοιβή, πάρε τον α/α και συμπλήρωσέ τον στο σύστημα του 4014.

    Τα παραπάνω φυσικά αποτελούν προσωπικές απόψεις, όπως άλλωστε όλα όσα γράφω και γράφουμε όλοι εδώ μέσα, και ουδεμία ευθύνη φέρουμε για την ζημία κάθε μορφής που θα υποστεί οποιοσδήποτε συνάδελφος ή μη, λόγω της υιοθέτησης αυτών των απόψεων.

  15. (επάνω) - Ανάρτηση #14
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.888
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.400
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    372
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Επανέρχομαι στο θέμα, σχετικά μ' αυτό που σου είπαν για τη νόμιμη αμοιβή βάσει ωρών εργασίας.
    Στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ, δήλωσε ως ώρες εργασίας : 0,00001
    Χρησιμοποίησε το κόμμα και όχι την τελεία για την υποδιαστολή.
    (μηδέν δε γίνεται αποδεκτό από το σύστημα)
    Η νόμιμη αμοιβή προκύπτει ότι είναι 0,00¤!

    Αν και επιμένω ότι εφόσον δεν υπάρχει καθορισμένη νόμιμη αμοιβή, έστω καθορισμένος ελάχιστος αριθμός ωρών εργασίας όπως γινόταν στον Ν.3843/10, δεν είμαστε υποχρεωμένοι να περάσουμε από το σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ, και αφήνουμε το σχετικό πεδίο στις δηλώσεις του Ν.4014/11 κενό.

  16. (επάνω) - Ανάρτηση #15
    Μηχανικός
    Το μέλος MARILOU δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    05.11.2011
    Περιοχή
    αθηνα
    Αναρτ.
    41
    Εύσημα

    έδωσε
    6
    έλαβε
    5
    Αρχεία

    Λήψεις
    29
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Ο maximos αν κατάλαβα καλά θέλει απλή βεβαίωση για αποδοχή κληρονομιάς η οποία δεν απαιτείται. Αν έχει αυθαιρεσίες το ακίνητο θα πρέπει να τις τακτοποιήσει για να μπορεί να βγάλει στο μέλλον νέα βεβαίωση για να γίνει οποιαδήποτε άλλη πράξη (πλην της τωρινής κληρονομιάς). Αφού η βεβαίωση έχει ισχύ μόνο δύο μηνών και δεν χρειάζεται για την αποδοχή κληρονομιάς γιατί να την βγάλει τώρα? Βασίζομαι σε αυτό που λέει ότι δεν έχει δει καν το ακίνητο για να επιβεβαιώσει τις προφορικές διαβεβαιώσεις ότι είναι χωρίς παρανομίες.

Παρόμοια θέματα

  1. Βεβαίωση μη αυθαιρεσίας
    Από το μέλος pantelis στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταία Ανάρτηση: 28.11.2016, 19:18
  2. Αμοιβή μηχανικού για αλλαγή χρήσης-βεβαίωση μηχανικού και άδεια λειτουργίας φυσικοθεραπευτρίου
    Από το μέλος despcv στη θεματική κατηγορία Ελεύθεροι Επαγ./Εταιρίες
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταία Ανάρτηση: 12.09.2013, 20:10
  3. N.4014/11: Βεβαίωση μη ύπαρξης αυθαιρεσίας και ποσοστό 2% διστάσεων και επιφανείας
    Από το μέλος rene στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 02.07.2012, 13:42
  4. N.4014/11: Βεβαίωση μηχανικού περί νομιμότητας ακινήτου
    Από το μέλος Lefteris_Civil στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταία Ανάρτηση: 29.03.2012, 11:21

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •