win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 20 από σύνολο 31

Threaded View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #21
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός MSc
    Το Αβατάριο του μέλους dn102
    Εγγραφή
    25.12.2011
    Περιοχή
    Hellas
    Αναρτ.
    253
    Εύσημα

    έδωσε
    19
    έλαβε
    49
    Αρχεία

    Λήψεις
    81
    Ανέβασε
    1

    Προεπιλογή

    Αν πάρεις επίσημες προσφορές πες μας και εμάς.
    H προσφορά για το SCIA είναι στα 5980 + ΦΠΑ για τη professional

    H προσφορά που πήρα για το FESPA είναι 5800 + ΦΠΑ ( έκπτωση 35%) για Ω.Σ -Μεταλλικές - Pushover -ΚΑΝΕΠΕ.

    Η αναβάθμιση σε συνάδελφο φίλο μου για ευρωκώδικες - pushover και ΚΑΝΕΠΕ στο FESPA ήταν 3500 +ΦΠΑ ( πρίν απο 2 μήνες)- Τιμολόγιο δέν είδα οπότε το λέω με επιφύλαξη(!)

    Της π - systems το ανέλυσα σε αντίστοιχο θέμα.

    Δέν θέλω να γράψω άλλες τιμές γιατί σίγουρα αυτές που μου έδωσαν θα είναι σίγουρα μεγαλύτερες απο άλλους συναδέλφους και θα γελάτε(!)

    Πάντως δοκίμασα να πάρω το FESPA απο άλλο συνάδελφο που το πουλάει και η εταιρία δέν ήταν θετική στην μεταβίβαση.....αυτό με ενόχλησε μπορώ να πώ, διότι το κόστος ήταν αρκετά χαμηλότερο και ο συνάδελφος δέν το χρησιμοποιεί .

    Σίγουρα δέν θα αγοράσω κάτι ακόμα και άν μου έρθει δουλειά σε ΚΑΝΕΠΕ θα χρησιμοποιήσω πρόγραμμα συναδέλφου για να κάνω τη δουλειά μου- όπως και εγώ αφήνω να χρησιμοποιούν το δικό μου άλλοι συνάδελφοι νέοι μηχανικοί για να κάνουν τη δική τους.

    Για το SCIA καλά τα είπες - το SCIA είναι καλό για 2ο πρόγραμμα εάν θέλεις να προσομοιώσεις δύσκολα προβλήματα, το ίδιο βέβαια το κάνεις και στο SAP2000 η το ETABS το οποίο έχει 3600 +ΦΠΑ αλλά 800 ευρώ +ΦΠΑ Συμβόλαιο Συντήρησης.

    Το FESPA έχει αυτό το καλό - ΔΕΝ έχει Σ.Σ(!)


    Για να είμαι εντός θέματος:

    Το Φέσπα έχει ενσωματώσει πλήρως τούς ευρωκώδικες, ΚΑΝΕΠΕ και Pushover δεν δοκίμασα.

    Το STRAD επίσης έχει ενσωματώσει πλήρως τούς ευρωκώδικες και έχει αρκετές δυνατότητες ανάλυσης πέραν των απλών οικοδομικών.

    Το Στερεοστάτικα περιμένει να "ερμηνεύσουν" τούς ευρωκώδικες.

    Το Statics έχει ενσωματώσει τούς ευρωκώδικες ,απλά έχει ένα θέμα οτι η βασική έκδοση λύνει μόνο με "Μέθοδο οριζόντιας φόρτισης". Η δυναμική φασματική είναι εξτρά.

    Το Scada Pro, έχει ενσωματώσει ευρωκώδικες - με έλλείψεις οι οποίες σύμφωνα με την εταιρία θα είναι έτοιμες αρχές Ιανουαρίου. Δέν έχει ενσωματώσει pushover -ΚΑΝΕΠΕ, τουλάχιστον δέν έχει έτοιμο πρός πώληση ακόμα.

    Το ΡΑΦ ανέφερα παραπάνω.


    Σε γενικές γραμμές έγινε καλή δουλειά απο τούς περισσότερους ακόμα και οι τιμές αρκετών έχουν έκπτωση έως και 50% ( τα περισσότερα)

    Δηλαδή ανάμεσα απο το STRAD -FESPA, έχω να πώ ότι όλο το πακέτο του Βαδαλούκα μαζί με φέρουσα και ξύλινες κοστίζει 1000 ευρώ λιγότερο απο το βασικό τού FESPA

    Εγώ θα ταξινομούσα για αγορά με την εξής σειρά και κριτήριο (Κοστος - Απόδοση Μελέτης)

    1.STRAD -Σ.Σ 200 ευρώ
    2.Scada Pro - Σ.Σ 240 ευρώ
    3.Statics - Δέν έχει
    4.Fespa - Δέν έχει
    5.RAF -μονο και μόνο γιατί δέν έχει μεταλλικές ακόμα

    Αυτό που δέν ανέφερα είναι το NEXT το οποίο μου έχουν πεί ότι είναι φοβερό πρόγραμμα, απλά δέν έχω άποψη γιατί είναι το μόνο που δέν δοκίμασα
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη dn102 : 13.12.2012 στις 21:33

  2. Ευχαριστούν οι:


Παρόμοια θέματα

  1. Ευρετήριο όρων Ευρωκωδίκων (Ελληνικά-Αγγλικά)
    Από το μέλος seismic στη θεματική κατηγορία Διάφορα (ειδικά)
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταία Ανάρτηση: 03.02.2014, 17:03
  2. EC8 και ενσωμάτωση ικανοτικού ελέγχου στα λογισμικά
    Από το μέλος SMBD στη θεματική κατηγορία Στατικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταία Ανάρτηση: 30.01.2010, 12:50
  3. Δημοσιεύσεις ( Ελληνικά, Διεθνή γλώσσα)
    Από το μέλος Pappos στη θεματική κατηγορία Μεταλλικά
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 23.01.2010, 11:43
  4. Σεμινάριο: (όχι δωρεάν) για διάφορα λογισμικά σ' όλη την Ελλάδα
    Από το μέλος Xάρης στη θεματική κατηγορία Επιμόρφωση
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 25.10.2009, 22:14

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •